• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Несолодке життя. Як у Раді хочуть запобігти стрибку цін на цукор

За рік в Україні цукор подорожчав майже вдвічі, проте представники влади та бізнесу розходяться у думці, чи продовжить продукт стрімко зростати в ціні

Цукор за рік подорожчав удвічі – влада вирішила вжити заходів, щоб не було нового стрибка цін
Цукор за рік подорожчав удвічі – влада вирішила вжити заходів, щоб не було нового стрибка цін / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

1 листопада у комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку пройшла нарада, на якій представники державних органів, галузевих асоціацій та найбільших виробників обговорили ситуацію на ринку цукру та прогнози її подальшого розвитку.

Голова підкомітету з питань регуляторної політики Ганна Лічман наголосила, що Україна переживає зараз складні часи, зростає навантаження на сімейні бюджети українців, а платоспроможний попит із боку населення – падає. "Тому надзвичайно важливо зробити все від нас залежне, щоб утримати ціни на основні товари споживчого кошика — цукор, соняшникову олію, борошно, певні види круп та м'яса, молочні продукти. Тому ми запланували провести серію нарад, щоб з'ясувати становище у галузях та зрозуміти, що справді потрібно зробити, щоб стримати зростання цін", — зазначила вона.

Під час наради голова Державної служби статистики Ігор Вернер розповів, що ціни на цукор почали зростати ще минулого року, і якщо у вересні 2020 р. середня споживча ціна цього продукту становила 14,94 грн за 1 кг, то у вересні — вже 28,69 грн/кг.

При цьому рентабельність торгових мереж під час продажу цукру не зростає і зберігається на рівні 5%.

Свою позицію щодо цін на цукор висловив і Антимонопольний комітет. Голова відомства Ольга Піщанська заявила, що АМКУ розпочав розслідування щодо ситуації на ринку цукру після того, як у вересні минулого року відбулося зростання оптово-відпускних цін на цей продукт. Розслідування ще триває і його деталі не оголошуються, але АМКУ поки що не бачив причин для подальшого зростання цін.

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький зазначив, що хоча минулого маркетингового року, який закінчився 1 вересня цього року, виробництво цукру знизилося, але вже цього маркетингового року очікується збільшення виробництва, а це перешкоджатиме зростанню цін. Не дають підстав прогнозувати суттєве подорожчання цукру і ціни на зовнішніх ринках, які прямо впливають на ціни ринку українського.

Однак є й протилежна думка. Генеральний директор Української аграрної конфедерації (УАК) Павло Коваль упевнений, що цукор подорожчає. При цьому додав, що цього року з 34 цукрових заводів, що залишилися в Україні, 4-5 не змогли запуститися, оскільки їм невигідно працювати у зв'язку зі зростанням цін на енергоносії. Водночас він попередив про небезпеку заміщати власне виробництво цукру імпортом. "Якщо ми два роки залежатимемо від імпорту, то у нас не буде своєї цукрової галузі", — попередив він.

Реклама на dsnews.ua

Виробники вважають, що зростання цін на цукор не уникнути, оскільки зростають ціни як на газ, так і на решту складових собівартості цукру, включаючи вартість цукрових буряків і логістики.

Олександр Коротинський, директор "Науково-практичного центру цукробурякового виробництва", повідомив, що якщо у 2020 р. 1 т цукрових буряків коштувала 826 грн, то цього року — вже 1037 грн (без урахування ПДВ та вартості логістики). А наступного — ціни на цукрові буряки ще зростуть: якщо поточного року вирощування 1 га цукрових буряків для фермера коштувало 50 тис. грн, то наступного — вже 80 тис. грн.

Крім того, у кілька разів зросли ціни на газ, а для виробництва 1 т цукру потрібно 170 куб. м газу. І якщо у вересні 2020 р. витрати на газ для виробництва 1 т цукру становили 1190 грн, то у вересні поточного року — 4250 грн, а у жовтні — вже 6125 грн.

Тому Олександр Коротинський прогнозує, що наступного року цукор хоч і не значно, але подорожчає — ціна цукру під час відвантаження із заводу з урахуванням ПДВ становитиме 25-28 грн за 1 кг.

Українська аграрна конфедерація бачить вихід у створенні системи підтримки сировинної бази для цукрових заводів — запровадження державних дотацій на 1 га площ посівів або 1 т цукрових буряків. На думку Павла Коваля, доцільніше вводити дотацію саме на 1 га посівів, оскільки в цьому випадку механізм підтримки аграріїв можна запустити вже на початку наступного року, тоді як на впровадження дотацій на 1 т цукрових буряків знадобиться 10-11 місяців для внесення змін до законодавства.

За словами Ганни Лічман, депутати комунікуватимуть з Міністерством аграрної політики та продовольства і опрацьовуватимуть рішення та рекомендації, які допоможуть запобігти різкому зростанню цін та забезпечити стабільну роботу виробників. "Є багато механізмів втручання держави в ціни, але тут важливо дотриматися балансу між тим, що потрібно споживачеві, і тим, щоб галузі мали хоча б мінімальний потенціал для розвитку", — сказала вона.

Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку планує найближчим часом також провести наради за участю зацікавлених сторін, щоб вивчити ситуацію на ринку молока та молочних продуктів та соняшникової олії.

    Реклама на dsnews.ua