• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Володимир Шевченко, генеральний директор МТСБУ: мета трансформації сфери ОСАГО – максимальний рівень захисту інтересів страхувальників та потерпілих в ДТП

Завдання МТСБУ як допомога кожному заявнику, так і активну участь у системному вирішенні проблем галузі

Реклама на dsnews.ua

- Бюро виконує гарантійні функцій по компенсації збитків понесених потерпілими в ДТП від незастрахованих водіїв, які ще завдання у МТСБУ?

- Моторно (транспортне) страхове бюро України - це об'єднання страховиків, створене з метою захисту інтересів учасників дорожнього руху. Наша першочергова обов'язок - здійснення виплат постраждалим в ДТП в тих випадках, коли це згідно із законом, покладено на МТСБУ, та управління гарантійними фондами, створеними для забезпечення таких виплат.

У минулому році МТСБУ виплатив потерпілим гарантійних фондів Бюро рекордну суму, що перевищує 212 млн грн. Загальна кількість виплат - 7,2 тисячі штук. 44% з них - виплати потерпілим у ДТП, де у винуватця не було поліса ОСАЦВ, загальна сума виплат склала 110,4 млн. грн. Майже в 14% випадків виплати проводилися за водіїв пільгових категорій на суму майже 29,6 млн грн. Також обов'язком МТСБУ є виплата страхових відшкодувань за зобов'язаннями страховиків, визнаних банкрутами. Минулого року такі виплати зросли в кілька разів і сума, яку виплатив Бюро за банкрутів, склала 42,3 млн грн.

Крім того, МТСБУ забезпечує членство України в міжнародній системі автомобільного страхування "Зелена картка".

Проте ми розглядаємо завдання МТСБУ більш широко і стратегічно, ніж просто здійснення виплат з гарантійних фондів. Це і участь у вирішенні проблем безпеки дорожнього руху, і забезпечення всіх власників транспортних засобів страховим захистом, і постійне підвищення рівня захисту інтересів потерпілих у ДТП, і діджіталізація галузі. Сьогодні автовласники через контакт-центр, де можна отримати консультацію з будь-якого питання, пов'язаного з ОСАЦВ, звертаються в Бюро за допомогою з різними проблемами, питаннями, скаргами, пропозиціями. Ми прагнемо допомогти кожному заявнику, так і активно брати участь у системному вирішенні проблем галузі.

- Чи може тут допомогти новий закон "Про ОСАЦВ", про необхідність прийняття якого давно йдеться?

- Безумовно. МТСБУ виступало ініціатором розробки нового законопроекту, який наблизив би захист українських учасників дорожнього руху до європейських стандартів.

Реклама на dsnews.ua

Ми пропонуємо в новому законі відразу значно підняти страхову суму по ОСАГО до 500 тис. грн. за шкоду майну та 1 млн. грн. за шкоду життю і здоров'ю. Надалі щорічно страхові суми повинні будуть збільшуватися мінімум вдвічі, щоб поступово досягти розміру 8 млн. грн. і 20 млн. грн. відповідно, і наблизити наші суми відповідальності до європейських. У проект закону необхідно також включити положення про компенсації вартості всієї суми ремонту автомобіля, що відповідає практиці європейських країн

- Новий закон потрібен і для законодавчого закріплення електронного поліса ОСАЦВ?

- Електронний поліс працює, нормативна база для цього є. Зараз ми вже думаємо про необхідність реалізації інших диджитальных інновацій, наприклад, механізму дистанційного врегулювання, необхідність яких ми гостро зрозуміли під час карантину.

Події останніх місяців підтвердили вірність курсу на цифрову трансформацію галузі: ринок ОСАЦВ виявився готовий до викликів, пов'язаних з пандемією.

В Україні в електронному вигляді зараз полягає майже третина всіх договорів ОСАЦВ, деякі СК більше половини договорів укладають онлайн. За січень - травень 2020 року кількість електронних договорів перевищила 1 млн., а премії за ним - 883 млн грн.

- Які ще зміни можуть чекати автовласників у 2020 році?

- Наше завдання - максимально якісно виконувати обов'язки, покладені на Бюро за законом, здійснюючи виплати з гарантійних фондів, і координувати розвиток ринку ОСАЦВ, щоб з'являлося більше сервісів і зручностей для українських автовласників, а постраждалі у ДТП мали надійний страховий захист. В цьому році може бути прийнятий новий закон "Про ОСАЦВ", докладемо для цього всі зусилля і розраховуємо на підтримку з боку представників влади.

Незабаром при МТСБУ запрацює "страховий омбудсмен по ОСАГО" для контролю за дотриманням законних прав та інтересів страхувальників та потерпілих в ДТП, а також для вирішення конфліктних ситуацій між страховиками і отримувачами виплат у досудовому порядку. Звернутися до нього зможе будь-який громадянин, якому потрібен захист його прав у сфері страхування відповідальності власників транспортних засобів.

    Реклама на dsnews.ua