• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

"Вовина тисяча". Як спрацює ідея Зеленського роздавати гроші за щеплення

Ініціатива стимулювати вакцинацію грошима, можливо, і правильна. Але обіцяних грошей може не вистачити на всіх щеплених, крім того, можуть виникнути проблеми з механізмом виплат

Володимир Зеленський пообіцяв кожному вакцинованому українцю по 1 тис. грн.
Володимир Зеленський пообіцяв кожному вакцинованому українцю по 1 тис. грн. / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський пообіцяв українцям, що ті, хто пройде повний курс вакцинації від коронавірусу, отримає від держави по 1 тис. грн, які зможе використати для оплати абонементу у спортзалі, відвідування театру чи кінотеатру, музею чи виставки, а також для оплати квитків для подорожі всередині країни. Програма має стартувати з 19 грудня. Щоб прискорити видачу грошей, отримуватимуть їх українці через додаток "Дія", а хто не має смартфона, тому держава придумає альтернативний спосіб видати гроші.

Однак в Офісі президента уточнили, що йдеться не про видачу готівки — це, скоріше, своєрідний депозит, за рахунок якого можна сплатити послуги. Таким чином, уточнив прес-секретар президента Сергій Никифоров, влада одразу вб'є двох зайців — окрім стимулювання українців до вакцинації вона ще й збирається підтримати бізнес, у якого вакциноване населення купуватиме послуги.

Однак, як саме це буде технічно реалізовано, влада поки не знає. Прес-секретар президента припустив, що це можуть бути якісь сертифікати або цифрові ваучери на суму 1 тис. грн, і за рахунок цього сертифіката можна буде сплатити кілька послуг у рамках оголошеної суми.

Проте ініціатива Зеленського вже отримала прізвисько "Вовина тисяча" (за аналогією з тисячею гривень, які виплачувала свого часу прем'єр-міністр Юлія Тимошенко як компенсацію вкладів, що знецінилися, в Ощадбанку СРСР) і стала темою для численних мемов.

Скільки потрібно грошей

За словами Володимира Зеленського, на цю програму цього року буде виділено 3 млрд грн, і ще така сама сума — наступного.

Проте, чи вистачить заявлених Зеленським грошей на оплату всіх вакцинованих? Спробуємо порахувати.

Реклама на dsnews.ua

За даними Державної служби статистики, на вересень цього року чисельність населення України становила 41 млн. осіб. Якщо врахувати, що в Україні дітей до 17 років (яких МОЗ дозволило щепити наприкінці жовтня) близько 20% населення, то отримаємо близько 33 млн дорослого населення.

За даними МОЗ, на 16 листопада в Україні дві дози вакцини отримали 8,9 млн осіб, у тому числі за останній місяць — 2,4 млн. Тому якщо гроші виплачуватимуть усім, хто вже отримав щеплення (а не лише тим, хто використовує " Дію"), то це на сьогоднішній день — вже 9 млрд грн.

Якщо приріст чисельності повністю вакцинованих йтиме тими ж темпами, то до 19 грудня в Україні дві дози матимуть уже понад 11 млн осіб, а це — 11 млрд грн лише цього року.

Природно, що запланованих на наступний рік 3 млрд. грн. вистачить лише на 3 млн. осіб — трохи менше, ніж вакцинувалося другою дозою за останній місяць.

А тепер про додаток "Дія", через який влада планує стимулювати грошима (або ваучерами) співгромадян. На сьогодні його вже використовують 10 млн чоловік, і при цьому щоденний приріст користувачів становить 100 тис. Через місяць користувачів стане вже 13 млн., або 40% дорослого населення. 40% від 11 млн повністю щеплених — це близько 4,4 млн вакцинованих українців з "Дією" у смартфоні, які запитають: "А де моя тисяча?" Отже, державі ще до кінця цього року потрібно вийняти зі своєї кишені 4,4 млрд грн, якщо платити лише тим, хто використовує додаток. (До речі, можна припустити, що ті, хто встановив цей додаток, вакциновані з більшою ймовірністю, ніж середньостатистичний українець. У такому разі коштів буде потрібно більше.)

Звісно, треба зробити знижку, що далеко не у всіх (особливо у пенсіонерів), є смартфони з "Дією". Однак президент же обіцяв, що держава знайде спосіб надати допомогу і їм, отже, грошей буде потрібно ще більше.

Ну а коли буде вакциновано дві третини дорослого населення, то витрати сягнуть 20 млрд грн.

Втім, чинна влада має варіант, як значно скоротити витрати. Депутат Верховної Ради Олексій Устенко припустив, що гроші призначені лише тим, хто отримає повний курс вакцинації вже після 19 грудня.

Про зміст і форму

Реалізація ініціативи президента вимагатиме ще ухвалення змін до законодавства, упевнений засновник та президент групи "Універ" Тарас Козак. "Це ж не просто бажання президента: він узяв із бюджету гроші і роздав. Потрібні зміни до бюджету", — сказав він.

Гроші, спрямовані на стимулювання українців щеплюватися, можуть бути оформлені як соціальна допомога і з неї, найімовірніше, не потрібно платити податки — немає сенсу видати по 1 тис. грн., а потім одразу забрати 200 грн. податків. Але потрібно ще вирішити питання, чи ці виплати не будуть розцінені як додатковий дохід громадян, оскільки можуть виникнути питання щодо призначення субсидій.

З одного боку, ініціатива грошима стимулювати вакцинацію – правильна. Особливо якщо врахувати, що лікування одного хворого на ковід у лікарні обходиться державі в суму близько 30 тис. грн, а близько 95% тих, хто потрапляє до лікарні, — якраз не щеплені громадяни. "Економічно це доцільно, тому що в іншому випадку держава витратить більше коштів на лікування хворих", — вважає Козак.

Однак ініціативу Володимира Зеленського буде складно реалізувати технічно, якщо населення отримуватиме через "Дію" сертифікати, які зможе "отоварити" у бізнесу. Додаток не має зв'язку з банками, він лише підтягує на смартфон дані з реєстрів. Якщо ж бізнес прийматиме сертифікати, йому потрібно буде якось підключитися до цієї системи, і технічно реалізувати це буде дуже складно. А особливо якщо одним сертифікатом можна буде оплачувати кілька видів послуг, тобто "різати" його на шматки.

Тому Тарас Козак упевнений, що в процесі реалізації ініціатива президента ще зазнає серйозних змін, і в результаті все зведеться до того, що людям просто перераховуватимуть гроші на банківські рахунки, і вони зможуть їх використати на власний розсуд, а не тільки на оплату послуг того бізнесу, який вирішив підтримати президент та його команда.

Отже, ідея Зеленського, можливо, збільшить кількість охочих вакцинуватися. Але щодо бізнесу — кілька мільярдів гривень на кілька індустрій навряд чи зроблять погоду, втім, це краще, ніж нічого. Щодо механізму виплат — є багато невирішених питань, у тому числі і як видавати "цільові" гроші навіть тим, хто має "Дію", а тим більше тим, хто її не має. Словом, далі буде.

    Реклама на dsnews.ua