• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Вилікувати серце по смартфону. Що за бізнес на звуці зібрався будувати Білл Гейтс

Софтверна корпорація Microsoft готується освоїти новий серйозний напрямок бізнесу. Йдеться про синтез голосових технологій і штучного інтелекту

Microsoft веде переговори про купівлю компанії Nuance Communications, яка спеціалізується на технологіях штучного інтелекту, насамперед у сфері розпізнавання мови/macitynet.it
Microsoft веде переговори про купівлю компанії Nuance Communications, яка спеціалізується на технологіях штучного інтелекту, насамперед у сфері розпізнавання мови/macitynet.it
Реклама на dsnews.ua

Оглядач "ДС" недавно став свідком приголомшливої історії. До знайомому до Києва з Ізраїлю приїхав погостювати далекий родич, лікар. І як на зло, у цього самого знайомого прихопило серце. Спеціалізація лікаря не дозволяла йому самому призначити лікування, але все вирішилося на подив швидко. Лікар зв'язався по месенджеру зі своєю клінікою в Хайфі, потім подзвонив туди по мобільному телефону, попросив хворого зняти сорочку — і приклав телефон до його грудей. Звук серцебиття пішов у клініку, був розпізнаний комп'ютером і оброблений нейронною мережею, заточеною під діагностування серцевих захворювань. Уже через 10 хвилин на електронну пошту лікаря прийшли сгенерований комп'ютером медичний висновок і рекомендації з лікування даного серцевого порушення.

Все описане — продукт ізраїльських стартапів, які працюють на стику IT і медицини. А водночас — лише один з дуже багатьох перспективних напрямків, пов'язаних з інтелектуальною обробкою звукових даних. Не дивно, що світові IT-гіганти зараз інвестують мільярди доларів у такі технології.

Microsoft і Discord

Наприкінці березня ЗМІ повідомили про плани Microsoft придбати компанію Discord — творця однойменного сервісу для голосового спілкування, найбільш затребуваного серед геймерів. Про те, що софтверний гігант веде переговори щодо купівлі Discord, а вартість операції оцінюється в $10 млрд, повідомило, зокрема, агентство Bloomberg: на покупку нібито претендувало кілька компаній, але Microsoft є фаворитом, зазначали джерела видання. Пізніше повідомлялося, що власники Discord коливаються і швидше готові вийти на біржу і стати публічною, ніж продати бізнес. Потім — що це самі власники Discord звернулися до Microsoft з пропозицією про угоду. Але якщо вірити джерелам The Wall Street Journal, переговори закриті і ексклюзивні.

У заснованої в 2015 р. в Сан-Франциско компанії Discord близько 140 млн користувачів її сервісу на місяць. Виручка в 2020-му становила $130 млн, але бізнес поки що не прибутковий. Наприкінці 2020 р. інвестори оцінили сервіс відео- і голосових чатів компанії в $7 млрд.

Сервіс Discord дозволяє користувачам спілкуватися між собою за допомогою відео, аудіо та тексту. На першому місці — голосове спілкування, особливо затребуване учасниками командних комп'ютерних ігор. Як і у багатьох подібних сервісів, популярність Discord різко зросла під час пандемії — програму використовували для проведення майстер-класів, конференцій, клубних зустрічей і навіть університетських лекцій. Проте, як і раніше, левову частку аудиторії Discord становлять геймери, яких в умовах пандемії теж стало більше.

Питання, навіщо Microsoft купує Discord, комп'ютерне співтовариство обговорює жваво, і версії висуваються найрізноманітніші. Наприклад, видання CNBC вважає, що заради 140-мільйонної аудиторії, яку компанія з Редмонда планує монетизувати. Інші експерти схиляються до версії, що дітище Білла Гейтса претендує на лідерство в ігровій індустрії, і їй мало успіху її ігрового підрозділу Xbox, що випускає одну з найпопулярніших ігрових консолей у світі.

Реклама на dsnews.ua

"Можливе придбання Discord має сенс для Microsoft, оскільки вона продовжує перебудовувати свій гральний бізнес в бік програмного забезпечення та послуг. Компанія отримає можливість інтегрувати преміальну передплату Discord, Nitro в сервіс Game Pass, щоб збільшити кількість користувачів", — вважає аналітик Bloomberg Intelligence Меттью Кантерман.

Ця версія має право на життя, але є ще інше, більш глибоке припущення, причому воно не виключає "ігрового" сценарію, а скоріше доповнює його. Справа в тому, що у Discord дуже хороші напрацювання в сфері передачі голосу (і звуку загалом) через інтернет. Це ті технології, якими не може похвалитися нині сервіс Skype, що належить Microsoft.

Але до чого софтверному гіганту ще одна технологія передачі звуку і роботи з ним?

Microsoft і Nuance Communications

Уже в квітні знову ж Bloomberg повідомило, що Microsoft веде переговори про купівлю компанії Nuance Communications і готова заплатити за неї $16 млрд. А буквально через день стало відомо, що угода відбудеться, але Microsoft заплатить за Nuance Communications не $16 млрд, а $19,7 млрд: ціна за акцію на 23% перевищила початкову суму і досягла $56.

Nuance за підсумками IV кварталу 2020 р. відзвітувала про чистий прибуток у розмірі $7 млн при виручці приблизно $346 млн. Для компанії таких масштабів $19,7 млрд — ціна позамежна, що говорить тільки про одне: серед розробок Nuance є щось, вкрай необхідне зараз софтверному гіганту.

В офіційній заяві Microsoft підтвердила, що компанії уклали остаточну угоду. Марк Бенджамін залишиться генеральним директором Nuance і буде підпорядковуватися Скотту Гатрі, виконавчому віцепрезиденту з хмарних технологій і штучного інтелекту в Microsoft.

Nuance спеціалізується на технологіях штучного інтелекту, насамперед у сфері розпізнавання мови. Саме вона допомогла розробити розумного помічника Siri для Apple iPhone. Також у компанії — десятиліття накопиченого досвіду в сфері охорони здоров'я і корпоративного штучного інтелекту.

Nuance Communications вже полнад два роки співпрацює і з Microsoft. Разом вони працюють над технологіями, які дозволяють медикам записувати розмови під час прийому пацієнтів, а також вводити дані в електронні медкарти. Вже оголошено, що медичну інтелектуальну систему Microsoft Cloud for Healthcare доповнять рішеннями від Nuance, що дасть їй ще більше можливостей.

Голосові технологи в медицині і бізнесі

Microsoft зацікавлена в розвитку галузевих хмарних пропозицій для підтримки своїх клієнтів і партнерів. Один з напрямків, від яких в корпорації розраховують отримувати найбільший прибуток, — Microsoft Cloud for Healthcare, представлений лише минулого року. Він спрямований на галузь охорони здоров'я. що швидко трансформується і зростає завдяки цифровим технологіям. Описаний на початку статті випадок дистанційної діагностики серцебиття — лише один із прикладів використання подібних технологій.

Інший напрямок — голосові технології для бізнесу. Колись Microsoft вклалася в Skype, але так і не змогла розвинути цей напрямок, зробити його прибутковим. Не вистрілила і корпоративна платформа Microsoft Teams, яка представляла подібний сервіс для компаній.

При цьому неймовірний успіх Zoom на тлі пандемії показав Microsoft, як треба. Водночас бурхливо зростаючий сегмент інтернету речей зробив дуже затребуваним голосове управління буквально всім на світі: від кватирок в "розумному" будинку і електромобілів до бізнес-процесів, фінансових операцій тощо. Просунуті технології розпізнавання голосу укупі з можливостями штучного інтелекту тут здатні творити чудеса.

У результаті, як ми бачимо, корпорація Microsoft вирішила увірватися на ринок інтелектуальних звукових технологій дуже швидко — не розробляючи їх самостійно, а купуючи готові компанії. Причому такі, які вже давно вийшли зі скромного статусу стартапів.

Для комп'ютерного гіганта це означає величезні витрати, але водночас свідчить, що Microsoft поспішає, щоб не пропустити нагоду влаштуватися на дуже перспективному ринку. Такі можливості американському IT-гігантові дає статус другої за обсягом капіталізації компанії у світі. На сьогодні вартість Microsoft — $1,78 трлн.

    Реклама на dsnews.ua