• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Юрик про реформу з розділення Укрзалізниці: Встигнемо за 2-3 роки, якщо дуже швидко "бігти"

Фінансування пасажирських перевезень має відбуватися за рахунок державного бюджету, а не у вигляді екстра-податку для приватного бізнесу

Іван Юрик
Іван Юрик
Реклама на dsnews.ua

Розділення функцій (анбандлінг) Укрзалізниці є необхідним кроком, заявив в.о. голови правління УЗ Іван Юрик в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.

"Ця реформа — розмежування бізнесів, щоб закласти правильну мотивацію всередині кожної сформованої бізнес-вертикалі. Відокремити баланси й припинити крос-фінансування одного бізнесу за рахунок іншого. Приватний бізнес не повинен фінансувати пасажирські перевезення, проте він повинен фінансувати інфраструктуру (колії), бо ними користується", — переконаний керівник УЗ.

Логіка андбандлігу Укрзалізниці полягає в розділенні напрямків роботи між чотирма операторами. "Пасажирське сполучення – це центральний бюджет та місцеві бюджети, інфраструктура – постійна державна власність, вантажні перевезення – це лібералізований ринок, а виробництво, локомотивні та вагонні заводи — це сервіс як для УЗ, так і для майбутніх приватних операторів", — пояснив Юрик.

Анбандлінг наразі виконаний на 20-25%, каже він. Процес йшов за інерцією, до того ж, з помилками. Наприклад, реєстрацію окремих філій провели без необхідного погодження наглядової ради, що створює ризики для бізнесу в майбутньому.

Зараз, за словами Юрика, необхідно "зробити прототип УЗ в частині холдингу з розмежованими чотирма операторами, кожен з яких матиме окремий баланс активів і пасивів, щоб після анбандлінгу перейти в новий ринок. Причому, два роки для такого переходу – це якщо дуже швидко "бігти".

Ще однією необхідною умовою залишається прийняття базового закону про залізничний транспорт. В.о. правління Укрзалізниці сподівається, що парламент встигне його прийняти до кінця року.

Як повідомлялося, за підсумками квітня Укрзалізниця вперше за 12 місяців отримала прибуток у розмірі 35 млн гривень. 

    Реклама на dsnews.ua