• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Заробити на ліні. Як IT-компанії перетворюються в банки

Стартував процес розширення бізнесу найбільших IT-компаній у бік банків і платіжних систем. Facebook, Google, Apple – всі вони просувають свої фінансові сервіси
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Про те, що найбільші комп'ютерні та інтернет-компанії почнуть перетворюватися в гравців фінансового ринку, експерти заговорили ще 10 років тому. Але IT-гіганти вичікували, розуміючи, що вторгнутися в сферу фінансів - це вторгнутися в сферу інтересів держави. І тільки тепер, коли капіталізація найбільших IT-корпорацій перевищила ВВП більшості країн світу, а навколо бурхливо ростуть фінтех-компанії, технологічні лідери вирішили, що пора монетизувати пули своїх клієнтів (а це мільярди людей), надавши їм фінансові послуги.

Кейс Facebook

Поки юристи найбільшої соціальної мережі борються з регуляторами різних країн щодо питань, пов'язаних із запуском кріптовалюти Libra, керівництво Facebook оголосило про запуск платіжної системи для фіатних транзакцій Facebook Pay. Рішення дозволяє проводити платежі безпосередньо в додатках Facebook Messenger, Instagram і WhatsApp.

Щоб запобігти атакам з боку банківських регуляторів (тобто центробанків різних країн), в компанії відкрито заявили, що сервіс Facebook Pay "побудований на основі існуючої фінансової інфраструктури та партнерських відносин". Крім того, Facebook зробила акцент на тому, що нова система ніяк не пов'язана з криптомонетой Libra і її криптокошельком Calibra.

Система спростить транзакції, що здійснюються користувачами через додатка Facebook, забезпечить захист і безпека платіжної інформації. Facebook Pay дозволить здійснювати внутрішньоігрові купівлі та індивідуальні платежі, купувати квитки на різні заходи, а також купувати товари в компаніях, що працюють на торговому майданчику Facebook Marketplace.

Платіжний сервіс запускається прямо в ці дні в Messenger і Facebook для користувачів із США, але компанія сподівається, що в майбутньому Facebook Pay буде використовуватися у всьому світі для здійснення будь-яких покупок в інтернеті. При цьому, як заявив у жовтні Марк Цукерберг, компанія може відмовитися від запуску проекту Libra, якщо не отримає схвалення регуляторів.

Що виходить? Спершу FB довела до істерики всі центробанки світу, оголосивши про бажання емітувати власну криптовалюту. Після того, як про ці плани заговорили у всіх новинах, а урядовці різних країн пообіцяли Марку Цукербергу великі проблеми, Facebook оголосила про запуск "просто платіжної системи" - в фіатних (тобто традиційних державних) грошах, без створення кріптовалюти.

Реклама на dsnews.ua

Тепер чиновники зітхнуть з полегшенням, відкладуть у бік мечі і притлумлять "орала". А Цукерберг отримає те, що хотів спочатку: його компанія стане найбільшим у світі провайдером платежів, з клієнтською аудиторією розміром майже 3 млрд осіб (разом узяті користувачі соцмережі Facebook, додатків Messenger, Instagram і WhatsApp).

Для порівняння: сьогодні із 7,5 млрд землян лише 1,5 млрд мають рахунки в банках. Оплески.

Вже відомо, що новий інструмент консолідованих платежів Facebook Pay передбачає використання різних способів оплати - на самому першому етапі це карти Visa, MasterCard або обліковий запис платіжних систем PayPal і Stripe. Facebook Pay дозволить переводити гроші іншим людям, жертвувати на благодійність, розплачуватися в інтернет-магазинах, в іграх і платних програмах.

Користувачі можуть переглядати історію платежів, отримувати технічну онлайн-підтримку і оновлювати налаштування в одному місці. Інакше кажучи, один раз заводиш гроші у Facebook Pay - і забуваєш про спілкування з банківськими клерками, з сервісними службами та клієнтськими кабінетами платіжних систем. Якщо ти отримуєш, наприклад, зарплату на картку Visa, дивіденди за акціями - на банківський рахунок, а гонорари за творчість - переказом через PayPal, то ти можеш один раз налаштувати автоматичне перерахування грошей з усіх цих джерел в гаманець Facebook Pay - і далі використовувати для розрахунків у мережі тільки його.

Це той самий випадок, коли лінь - двигун прогресу (і генератор доходів для Цукерберга). Спрощення платіжних процедур (згадайте, скільки різних пластикових карт в гаманці сучасного городянина) гарантовано приверне клієнтів. До того ж система буде шифрувати номери кредитних карт і банківських рахунків. В якості додаткового рівня безпеки користувачі можуть додавати PIN-коди або використовувати сканування відбитків пальців або особи на їхніх смартфонах.

Кейс Apple

Ще в березні нинішнього року на презентації, присвяченій новим сервісів Apple, компанія представила власну кредитну карту Apple Card, запускається у партнерстві з Goldman Sachs. Багато поквапилися тоді назвати її "продуктом, який змінить розстановку сил на ринку".

Вигоди для клієнтів "яблучної компанії" очевидні: необмежений термін дії, безкоштовні випуск та обслуговування; немає комісій за прострочення і міжнародні транзакції; безпека: динамічний ідентифікатор ("номер"), розкрадання коштів можливе тільки при крадіжці і смартфона, і біометрії; дизайн: мінімалістичний вигляд фізичної карти, зробленим з титану, на ній немає номера, CVV-коду, строку дії та підпису власника.

Додамо сюди приватність (ніхто, крім Apple, не знає про витрати і покупках, обробляє транзакції сам смартфон); кэшбэк нараховується не в кінці місяця, а кожен день, при купівлі товарів і послуг з Apple Pay можна буде щодня отримувати 2% кешбека, при купівлі у Apple - 3%; пророблений інтерфейс програми: наочна аналітика доходів і витрат, геолокація витрат, перерахунок вартості кредиту "на льоту".

Є й недоліки: дорогий кредит - від 13,24 до 24,24% в USD залежності від рейтингу клієнта (це більше середньої ставки у США - близько 15%). Пропущені або прострочені платежі відразу підвищують ставку і знижують рейтинг. Кэшбэк в 2 і 3% можливий тільки в екосистемі Apple. Карта працює тільки з терміналами, що підтримують Apple Pay.

На думку експертів, Apple Card стимулює розвиток екосистеми Apple, особливо терміналів Apple Pay. Компанія заробить на транзакції вдвічі більше, ніж отримує від Apple Pay зараз (0,15%).

Однак, незважаючи на видимі переваги, Apple Card навряд чи стане лідером ринку. Її умови обслуговування нічим не краще, а місцями навіть гірше тих, що вже надають інші банки. Проте недооцінювати "магію імені" і міць екосистеми Apple теж не можна.

Кейс Google

Google слідом за конкурентами, Apple і Facebook, поспішає вийти на ринок фінансових послуг. IT-гігант домовився про партнерство з фінансовою групою Citi і кредитною спілкою рідного для Ларрі Пейджа і Сергія Бріна Стенфордського університету. На першому етапі сервіс, що отримав поки кодова назва Cache, буде пропонувати користувачам Google відкрити та управляти банківським рахунком.

Експерти вважають, що компанія врахує негативний досвід Facebook і Apple і буде діяти дуже обережно. На відміну від Apple, рекламировавшей свою кредитку як "карту, зроблену Apple, а не банками", у перших фінансових продуктах Google центральне місце будуть займати фінансові партнери, їм же компанія залишить переговори з регуляторами. У Google описують цей шлях як більш тривалий, ніж у конкурентів, але більш надійний.

Проект Google Cache стартує в 2020 р. Варто відзначити, що Google і Apple зайшли на полі финтеха ще кілька років тому, коли запустили свої платіжні сервіси. У 2011 р. запрацював сервіс Google Wallet, де користувачі можуть зберігати свої кредитні і дебетові карти в цифровому форматі для здійснення покупок. У 2015-му Google розробила способи використання електронної пошти для оплати рахунків. Тоді ж був запущений цифровий гаманець Google Pay, через який здійснюється доступ до рахунків користувачів.

Зараз Google просто пішла далі - спираючись на накопичений досвід проведення фінансових транзакцій, а також на величезний масив даних (big data) про своїх клієнтів та їх споживчому поведінці.

У 2020-му Google запропонує своїм користувачам можливість реєструвати розрахункові рахунки. Отримати доступ до них можна буде за допомогою Google Pay. Це означає, що Google візьме на себе функцію банку - з рахунками, чековими книжками та іншими атрибутами.

При цьому ліцензію оформляти не доведеться, так як формальним оператором і виконавцем всіх фінансових операцій стануть банки-партнери в різних країнах світу.
За оцінками Juniper Research, до 2020 р. Google Pay буде мати 100 млн користувачів по всьому світу порівняно з 39 млн в 2018 р. Потенційно ж, у міру появи принципово нових фінансових сервісів, їх кількість може зрости до 2 млрд.

У Citigroup набагато менше філій, ніж у конкурентів у США. Тому банк спирається на цифрові пропозиції. Їх популярність останнім часом сильно зросла, так само як і дохід, який вони приносять банкам. Тому альянс з Google вписується в стратегію Citi. При цьому, за словами керівника платіжних сервісів Google Цезаря Сенгупты, компанія не буде передавати інформацію про користувачів третім особам.

Висновки

Після всього викладеного вище не буде перебільшенням сказати: цілком ймовірно, скоро весь світ буде охоплений всього декількома платіжними системами, контрольованими дуже невеликим числом IT-компаній.

Це вже сталося в Китаї, де для мільярда людей головний платіжний сервіс - месенджер WeChat. Точніше, WeChat - це комплекс "маленьких додатків". Крім функцій обміну повідомленнями та соціальної мережі у ньому можна замовити їжу, викликати таксі, забронювати готель, почитати новини. У числі фінансових опцій - отримання зарплат і гонорарів, банківських виписок, оплата комунальних рахунків, грошові перекази, інвестиції тощо

Тепер тим же шляхом йде популярний у всьому світі незалежний месенджер Telegram. Далі на підході - Facebook Pay, а також фінансові продукти від Google і Apple. І хоча кожен з них має свої особливості, у всіх є щось спільне: початковий охоплення аудиторії в сотні мільйонів і мільярди людей. Традиційним банкам таке і не снилося.

    Реклама на dsnews.ua