• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Дзвінки без смс та інтернету. Скільки буде коштувати зв'язок за новим законом про про телекомунікації

Новий закон про телеком дозволить клієнтам підключати тільки ті послуги, які їм потрібні, а операторів зв'язку поставить в більш жорсткі умови. Чи вийде заощадити на зв'язку?

Швидких змін в умовах надання послуг абонентам мобільного зв'язку чекати не варто
Швидких змін в умовах надання послуг абонентам мобільного зв'язку чекати не варто / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Довгоочікуваний закон

Верховна Рада нарешті прийняла в другому читанні законопроект №3014 «Про електронні комунікації», що створює умови для системної та глибинної реформи телекоммуканікаціонної галузі. Документ — великий і складний — замінить явно застарілий (прийнятий ще в 2003-му) закон про телекомунікації України.

Насправді закон довго не могли прийняти: доводилося шукати компроміси між операторами сотового зв'язку, між операторами фіксованого зв'язку і рухомого (мобільного), між власниками радіочастот та їх користувачами, між усіма перерахованими — і державою. Це не менш ніж шоста спроба впровадити європейські норми в українське телеком-законодавство. Тоді як в самій Європі з 2003 р. вже п'ять разів модернізували норми в сфері зв'язку.

Як заявив один з авторів документа, нардеп від «Слуги народу» Олександр Федієнко, це один з тих законів, «яких очікує Євросоюз як підтвердження намірів України приєднатися до ЄС і з якими наша делегація поїде на саміт ЄС».

Закон дійсно вийшов капітальний (221 сторінка), причому в ньому з самого початку прописані визначення безлічі різних термінів, які використовуються в телекомунікаційній індустрії. Це повинно дозволити уникнути неоднозначного трактування різних статей.

Як закон №3014 вплине на український телеком-бізнес, ми, напевно, дізнаємося трохи пізніше. І багато чого буде залежати від розроблюваного зараз закону про регулятора, який замінить Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), що займе ще не менше року.

Однак уже прямо зараз можна проаналізувати, які наслідки матиме новий закон для абонентів зв'язку — тобто нас з вами.

Реклама на dsnews.ua

Пакетів не буде, дешевше не стане

Документ передбачає право абонента платити тільки за необхідні послуги (наприклад, тільки за хвилини голосового спілкування, а не sms-повідомлення і доступ в інтернет). Сьогодні майже всі тарифні пакети всіх мобільних операторів включають в різних співвідношеннях голосовий зв'язок, СМС-повідомлення і мобільний доступ до Всесвітньої мережі, так що клієнтові доводиться платити за все відразу.

Але це актуально для смартфонів, а до сих пір багато мобільників, якими зараз користуються українці, — це прості кнопкові «звонилки», для яких інтернет явно надмірний. Зрозуміло, як до цього ставляться абоненти, змушені купувати пакети з непотрібним їм доступом в Мережу.

Однак у мобільних операторів — своя правда. Експлуатовані ними мережі 3G і 4G чисто технологічно влаштовані так, що в одному потоці цифрових даних передається все — і голос, і інтернет-трафік, і СМС-повідомлення. Тобто від того, буде в тарифному плані присутні мобільний інтернет чи ні, його собівартість змінюється мало. Все залежить від загального обсягу використаних хвилин зв'язку, а решта відмінностей між пакетами — це жертва богам маркетингу.

Але закони приймають депутати, а вони політики, значить, повинні показати турботу про народ. Ось і з'являється в законопроекті стаття, що передбачає оплату тільки за потрібні абоненту послуги.

«Наскільки я можу судити, це спроба відповісти на поширений запит "зробіть нам дешевше". Маса людей вважає, що якщо з їх пакету викинути що-небудь їм непотрібне, то цей пакет буде дешевшим. Може, 20 грн, а може і 10 грн, чим чорт не жартує. Вважаю, не потрібно детально пояснювати, чому операторам це не цікаво, не потрібно і вони так робити не будуть, — сказав в коментарі для «ДС» телеком-експерт Роман Химич. — Швидше за все, заради виконання цієї норми оператори будуть пропонувати ті ж sms або доступ в інтернет як номінально окремі, які окремо підключаються, але повністю або умовно безкоштовні. Не хочете СМС? Ок. Беріть пакет без sms, але коштувати він буде стільки ж або на пару гривень дешевше».

Інтернет (не) для всіх

Згідно з новим законом доступ в інтернет — це універсальна послуга. Держава гарантує громадянину можливість доступу до мережі інтернет. І тут Україна йде в руслі світових трендів. Ще в травні 2011 р. Організація Об'єднаних Націй визнала право на доступ в інтернет одним з невід'ємних прав людини. Приблизно тоді ж аналогічна норма з'явилася в європейському законодавстві. А значить, і українське повинно відповідати.

Але виникає питання: як будуть виглядати ці гарантії? Якщо, скажімо, до сільського будинку не проведено інтернет, прокладе держава за свій рахунок кабель або встановить вишку мобільного зв'язку? Або якщо в населеному пункті є мобільний зв'язок, значить є інтернет — і положення закону виконано?

«Гарантії полягають в тому, що держава як би забезпечує наявність технічної можливості підключення до мереж доступу в кожній точці території. При необхідності — субсидує прокладку кабелю до окремого домогосподарства, — пояснює Роман Химич. — Чи враховується мобільний доступ — не скажу, бо не знаю поки. Традиційно навколо цього моменту ламаються списи, тому що оператори фіксованих мереж, природно, не хочуть конкурувати з великою трійкою мобільних операторів. Та й не можуть, скажімо прямо».

Тобто в законі формулювання про «право на інтернет» прописано, а як буде воно забезпечуватися — не зрозуміло, кажуть всі експерти.

«Якби держава хоча б забезпечувала виконання закону про доступ, який вже є, діє і давно прийнятий, і методики вже всі побудовано, і всі цифри є. Тобто зараз в тому числі державні підприємства на кшталт тих, які керують мостами або метро, просто ігнорують цей закон і ставлять загороджувальні ціни, які позбавляють можливості працювати в принципі, — сказав «ДС» член правління Інтернет-асоціації України Максим Тульев. — Припустимо, якщо в законі про доступ прописано умовно 9 грн, то вони ставлять $100 за кілометр. Я точну цифру не пам'ятаю, але масштаб приблизно такої різниці. А для того, щоб це якось вирішити, був придуманий закон про доступ. Тобто власники інфраструктури зобов'язані за фіксованими тарифами, прописаним в законі і підзаконних актах, дозволити встановлення телеком-обладнання на своїх об'єктах. Цей закон просто не виконується».

На думку експерта, причиною тому — відсутність відповідальності за невиконання зазначених норм. Хоча, вирішивши це питання, держава зніме з себе більше половини проблем з організацією інтернет-доступу.

Деякі села досі не покриті зв'язком з різних причин. Одні на відшибі, і вкладення в них не окупляться ніколи. Інші, з великою кількістю жителів, цілком можуть бути цікаві для операторів. "Але ті ж обленерго не дають дозволу, або там ставлять загороджувальні ціни (все одно що не дають дозволу) на підвіс оптики по стовпах. А місцева адміністрація не дозволяє там копати землю», — констатував Максим Тульева.

Захист абонента

Тут два різних питання: захист від спаму і захист прав споживача телеком-послуг.

У першому випадку законопроект передбачає штрафи до 8500 грн за спам-повідомлення і спам-дзвінки. Щоб подібна реклама не вважалася спамом, абонент повинен дати згоду на отримання інформації і мати можливість відмовитися від розсилки (причому в кожному повідомленні). Як все це забезпечити технічно — це вже головний біль спамерів і операторів, що отримують від них гроші. А ось як бути людині, якій продовжують докучати дзвінками та листами з незапрошенной рекламою?

«Скаржитися треба в НКРЗІ. І в законі це прямо прописано. І якраз ця штука не всім операторам до душі, — у НКРЗІ прописані повноваження, що вона може вирішувати питання з операторами, між операторами, виписувати санкції», — сказав« ДС»Максим Тульева.

Те ж саме, за його словами, стосується і до всіх ситуацій, коли абонент телеком-оператора вважає, що його права порушені. Людині не потрібно буде йти в суд. Спори з провайдером вирішить телеком-регулятор, причому у визначений законом термін — два місяці.

У числі інших позитивних для абонентів нововведень — вимога інформувати споживача телеком-послуги про зміни в тарифах за 20 календарних днів до їх застосування (зараз цей термін становить 7 днів).

Прописана в документі також можливість інших операторів примусово використовувати мережу оператора-монополіста на даній території. Але як це буде реалізовано на практиці, чи з'явиться більша різноманітність вибору, — сказати складно. Все буде залежати від конкретних підзаконних актів, а також від темпів розвитку бізнесу самих операторів зв'язку.

Та й в цілому швидких змін в умовах надання послуг абонентам чекати не варто. Ринок буде змінюватися протягом декількох років, і умови роботи на ньому — теж.

    Реклама на dsnews.ua