• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Бізнес на телепортації. Чи стане Марк Цукерберг королем метавсесвіту?

Facebook збирається побудувати глобальну віртуальну реальність, у якій ступінь деталізації даних про користувачів буде значно вищий, ніж при використанні екранних носіїв

Марк Цукерберг виступає на конференції розробників Oculus в гарнітурі віртуальної реальності
Марк Цукерберг виступає на конференції розробників Oculus в гарнітурі віртуальної реальності / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Протягом п'яти років Марк Цукерберг хоче перетворити Facebook із соціальної мережі у метавсесвіт (metaverse). Що означає "мета"? Аристотель назвав метафізикою "те, що за фізикою". А метавсесвіт — це "те, що за Всесвітом".

IT-компанії розшифровують це як "всесвіт віртуальної реальності". Про свої плани побудувати власні метавсесвіти заявили вже кілька компаній. Але Цукерберг обіцяє побудувати загальний метавсесвіт для усіх землян. І, до речі, збирається заробити на цьому чималі гроші.

Metaverse від Facebook

Отже, наприкінці червня генеральний директор Facebook Марк Цукерберг повідомив своїм співробітникам про нову амбітну ініціативу. Майбутнє компанії буде виходити далеко за рамки її поточного проєкту зі створення набору підключених соціальних програм і деякого обладнання для їх підтримки. Замість цього, за його словами, Facebook буде прагнути створити метавсесвіт. Підрозділи компанії, що спеціалізуються на продуктах для спільнот, творців, комерції і віртуальної реальності, будуть все активніше працювати над реалізацією цієї концепції, сказав він в онлайн-зверненні до співробітників. "Я думаю, що найцікавіше, як ці теми об'єднаються в більш велику ідею, — зазначив Цукерберг. — Наша головна мета у всіх цих ініціативах — допомогти втілити в життя метавсесвіт".

Він визнав, що метавсесвіт — це не найкращий варіант з усіх гіпотетично можливих. Найкращим був би пристрій для телепортації, що дозволяє миттєво переміщатися куди завгодно в реальному світі. Але поки такий пристрій не придумали, найкращий варіант — це метавсесвіт, де можна буде переміщатися віртуально. Він надасть величезні можливості творцям і художникам, людям, які хочуть працювати і володіти будинками далеко від сучасних міських центрів, і людям, які живуть у місцях, де можливості для отримання освіти або відпочинку більш обмежені.

Украй важливо, що жодна компанія не буде керувати метавсесвітом. Це буде "втілений інтернет", децентралізовано керований безліччю різних гравців, сказав Цукерберг.

Широкій публіці він розповів про свої плани в інтерв'ю The Verge, яке вийшло 22 липня. "Метавсесвіт — це концепція, яка охоплює багато компаній, усю галузь. Ви можете думати про це як про наступника мобільного інтернету, — пояснив він, — втілений інтернет, у якому ви перебуваєте, а не просто переглядаєте контент. І ви відчуваєте себе поруч з іншими людьми, як якщо б ви були в інших місцях, відчуваючи різні переживання, які ви не могли б випробувати в 2D-додатку або на веб-сторінці, наприклад, танці або різні види фітнесу".

Реклама на dsnews.ua

Цукерберг передбачає, що розваги та ігри будуть важливою частиною метавсесвіту, але не тільки вони. Головний наголос він робить на нових можливостях для спілкування родичів, друзів, співробітників і бізнес-партнерів. Йому не подобається нинішня цивілізація смартфонів. Люди не призначені для навігації по сітці програм, каже він, і для нас неприродне спілкування за допомогою "цих маленьких прямокутників, що світяться". Завдяки метавсесвіту "ви зможете сидіти як голограма на моєму дивані, або я зможу сидіти як голограма на вашому дивані, навіть якщо ми перебуваємо в сотнях миль один від одного", сподівається глава Facebook.

"Я думаю, що різні ініціативи, які ми реалізуємо в Facebook сьогодні, в основному будуть об'єднані, щоб зробити свій внесок у створення цієї концепції метавсесвіту. І я сподіваюся, що якщо ми зробимо це добре, то в наступні п'ять років або близько того ми прийдемо до того, що люди будуть вважати нас уже не просто компанією соціальних мереж, а компанією метавсесвіту", — повідомив він людству.

Окуляри для віртуальної телепортації

Залишилося придумати, як це здійснити технічно. У Facebook є свій підрозділ віртуальної реальності. Це компанія Oculus, яка була придбана в 2014 р. за $2 млрд. У 2019 р. вона запустила онлайн-гру Facebook Horizon, у яку можна грати за допомогою VR-гарнітур Oculus Rift або Oculus Quest.

І вже зроблено наступний крок до метавсесвіту: 19 серпня Oculus презентувала Horizon Workrooms — віртуальні робочі кімнати для людей, які працюють віддалено. "Працюючи без колег, часом ви можете почуватися ізольованим, а мозковий штурм з іншими людьми просто не відчувається, якщо ви перебуваєте не в одній кімнаті. Отже, сьогодні ми раді запустити відкриту бета-версію Horizon Workrooms, яка доступна безкоштовно на Oculus Quest 2 у всіх країнах, де підтримується Quest 2", — оголосила компанія.

Утім, до мети ще далеко. VR-гарнітура Quest 2 занадто громіздка, щоб щодня носити її довго вдома, не кажучи вже про те, щоб виходити в ній на вулицю. В інтерв'ю The Verge Цукерберг пообіцяв, що характеристики Quest будуть поліпшуватися. Також він анонсував, що через два роки будуть представлені окуляри доповненої реальності (AR), які можна буде носити цілий день де завгодно, хоч і на вулиці. Однак він визнав, що знадобиться ще чимало років, щоб втиснути в AR-окуляри всі функції, які зараз виконує VR-гарнітура і які 10 років тому були під силу лише суперкомп'ютеру.

"Ви, по суті, втискуєте всі ці матеріали, щоб побудувати те, що ми вважали б суперкомп'ютером 10 років тому, в оправу для окулярів товщиною близько 5 мм. У вас є комп'ютерні чіпи, мережеві чіпи і голографічні хвилеводи, і пристрої для сприйняття і відображення світу, і батарейки, і динаміки, і все це повинно поміститися в ці окуляри — тому це справжня проблема. І я б навіть сказав, що це може бути одією з технологічних проблем, якщо не найбільшою, яка стоятиме перед нашою галуззю в найближчі 10 років", — констатував глава Facebook.

Але припустимо, що технічні труднощі поступово подолані і всі бажаючі можуть обзавестися VR-гарнітурою для дому, а потім і AR-окулярами для вулиці та інших публічних місць. Як метавсесвіт працюватиме? За словами Цукерберга, зайти в нього можна буде з будь-якого комп'ютера, смартфона, ігрової консолі. А всередині неї можна буде переміщуватися з однієї віртуальної реальності в іншу, як в інтернеті перейти з сайту на сайт.

Oculus і інші підрозділи Facebook робитимуть свій внесок у створення метавсесвіту у партнерстві з безліччю інших компаній, творців і розробників. "Ми створюємо програмне забезпечення, яке підійде для будь-чого, щоб люди могли працювати або проводити час і будувати ці різні світи. Тому інші компанії зможуть створювати свої платформи VR або AR, а наше програмне забезпечення буде всюди. Прямо як Facebook або Instagram сьогодні", — описав Цукерберг свої плани.

VR-гарнітура Quest 2 занадто громіздка, щоб щодня носити її довго вдома і тим більше на вулиці
VR-гарнітура Quest 2 занадто громіздка, щоб щодня носити її довго вдома і тим більше на вулиці. Але Цукерберг обіцяє, що через два роки будуть представлені окуляри доповненої реальності (AR), які можна буде носити цілий день де завгодно / Getty Images

Заробіток на аватарах

Американський телеканал CNBC, коментуючи плани Цукерберга, зазначив: "Facebook витрачає на метавсесвіт мільярди на рік. Компанія не надала конкретних цифр, але не спростувала оцінку одного аналітика, згідно з якою компанія витрачає близько $5 млрд на рік на розробки, пов'язані з метавсесвітом".

Але як Facebook збирається окупити ці витрати? За повідомленням CNBC, 28 липня Цукерберг, його виконавча команда і аналітики з Волл-стрит провели багато часу на зборах компанії, обговорюючи, скільки коштуватиме створення метавсесвіту і як Facebook планує отримати від цього прибуток.

Ось бізнес-кейс, який придумали Цукерберг і його команда. Facebook продаватиме свої гарнітури якомога дешевше і зосередиться на зароблянні грошей за рахунок торгівлі і реклами всередині самого метавсесвіту. "Наша місія — обслуговувати якомога більше людей, — сказав Цукерберг. — Тому ми хочемо зробити все, що ми робимо, як можна більш доступним, щоб якомога більше людей могли цим займатися, а потім збільшувати масштаби цифрової економіки всередині цього".

Відомо, що основне джерело доходів Facebook — реклама. У другому кварталі цього року вона принесла компанії $28,58 млрд. Цукерберг сказав, що реклама в метавсесвіті стане "важливою частиною" стратегії Facebook з отримання прибутків із метавсесвіту. Але ще більші надії він покладає на віртуальну комерцію.

Деякі з сьогоднішніх відеоігор, такі як Microsoft Minecraft, Roblox і Fortnite, можна вважати ранніми версіями того, чим міг би бути метавсесвіт. Ці безкоштовні ігри заробляють гроші, продаючи гравцям віртуальні товари. Цукерберг натякнув, що Facebook скопіює цю стратегію, щоб заробляти гроші у своєму власному метавсесвіті, отримуючи частку від кожної транзакції.

Відеоігри
Такі відеоігри, як Microsoft Minecraft, Roblox і Fortnite, безкоштовні і заробляють гроші, продаючи гравцям віртуальні товари. Facebook планує так само заробляти в метавсесвіті / Getty Images

"Я думаю, що буде просто величезна кількість людей, які виражають себе через свої аватари, через цифровий одяг, через цифрові товари, додатки, які у них є і які вони переносять з собою з місця на місце, — сказав він. — Сенс метавсесвіту буде полягати насамперед у здатності переміщуватися. Тому можливість мати свої цифрові товари та свій інвентар і переносити їх з місця на місце — це велика інвестиція, яку люди зроблять".

Утім, Цукерберг промовчав про ще одне джерело доходів — інформацію про користувачів. "Одна з причин, по якій Facebook так активно інвестує в VR/AR, полягає в тому, що ступінь деталізації даних, доступних при взаємодії користувачів на цих платформах, значно вищий, ніж при використанні екранних носіїв, — розповіла BBC експерт з віртуальної реальності з Університету Західної Англії Веріті Макінтош. — Тепер справа не тільки в тому, де я клацаю і чим вирішую поділитися, а в тому, куди я хочу піти, як я стою, на що я дивлюся найдовше, як тонко я фізично рухаю своїм тілом і реагую на певні подразники. Це прямий шлях до моєї підсвідомості і це золото для інформаційного капіталіста".

Вона вважає малоймовірним, що компанія змінить свою звичну бізнес-модель, яка так добре їй служила. Тому головним капіталом Facebook у метавсесвіті можуть виявитися поведінкові дані користувачів.

Зайти в метавсесвіт можна буде з будь-якого комп'ютера, смартфона, ігрової консолі
Зайти в метавсесвіт можна буде з будь-якого комп'ютера, смартфона, ігрової консолі. А всередині — переміщуватися з однієї віртуальної реальності в іншу, як в інтернеті перейти з сайту на сайт/Oculus

Партнери і конкуренти

VR-компанія Oculus, що належить Facebook, є співзасновником XR Association, до якої входять також Google, HTC Vive, Microsoft і Sony Interactive Entertainment. Це потенційні партнери по створенню метавсесвіту, хоча, як зізнався Цукерберг, "я не думаю, що у всіх компаній тут буде одне і те ж бачення".

26 травня Microsoft уже відкрив власний метавсесвіт, але тільки для корпорацій. "Цифрові двійники дозволяють створювати багаті цифрові моделі всього фізичного або логічного, від простих активів або продуктів до складних середовищ. Цими середовищами можуть бути розподільні мережі, склади або фабрики — усе, що для вас важливо. Після моделювання його можна втілити в життя і синхронізувати з фізичним світом за допомогою двосторонніх сполук інтернету речей. Це початкове зв'язування фізичного і цифрового є основоположним для включення додатків метавсесвіту", — заманює клієнтів корпоративний віцепрезидент Microsoft Azure IoT Сем Джордж.

Власне бачення метавсесвіту для всіх землян має компанія Epic Games, яка піднялася на грі Fortnite. У квітні Epic оголосила про завершення раунду фінансування в розмірі $1 млрд на підтримку перетворення Fortnite в метавсесвіт.

Коли Epic розробляла Fortnite, в її плани не входило створення метавсесвіту. Але те, що почалося в 2017 р. як гра в стилі Tower Defense, де гравці боролися з зомбі, буквально через рік перетворилося в міжнародний феномен. Коли мільйони гравців стікалися в Fortnite Battle Royale (цей ігровий режим нагадує фільм "Голодні ігри"), компанія поспішила додати соціальні функції, такі як голосовий чат і танцювальні вечірки. Гравці почали витрачати гроші, щоб нарядити своїх персонажів в одяг супергероїв і бананові костюми. Майже половина гравців використовують творчий режим гри, який дозволяє користувачам заселяти свої острови будівлями і іграми, стверджує глава Epic Games Тім Суїні.

Глава Epic Games Тім Суїні
Глава Epic Games Тім Суїні / Getty Images

"Нам необхідно перейти із закритих економік, таких як Fortnite, Minecraft, Roblox і десятки тисяч інших ігор, в загальний світ, — каже він. — Ми працюємо над тим, щоб розвиватися в цьому напрямку, відкриваючи все більше і більше інструментів. Урешті-решт ми зробимо всю свою економіку відкритою. І інші ігри теж зроблять те саме. Я я сподіваюся, що через десять років ми зможемо зробити, щоб гравці грали в Minecraft, Roblox і Fortnite і були в одному світі з однаковими соціальними зв'язками між собою".

У своїх розрахунках Суїні базується на знаменитому законі Меткалфа, який свідчить, що прибутковість мережі пропорційна квадрату числа користувачів. Якщо число користувачів зросте в 10 разів, то прибутковість — у 100 разів. Тому компаніям повинно бути вигідніше об'єднувати зусилля. І можливо, що це змусить навіть найзавзятіших конкурентів домовитися і створити один загальний метавсесвіт.

    Реклама на dsnews.ua