• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Світ навиворіт. Як віртуальна реальність змінює наші звички в умовах пандемії

VR-технології будуть створювати все більш і більш досконалу ілюзію дійсності, включаючи тактильні відчуття і температурні ефекти

В умовах пандемії коронавірусу деякі туристичні компанії почали пропонувати VR-тури/Gettty Images
В умовах пандемії коронавірусу деякі туристичні компанії почали пропонувати VR-тури/Gettty Images
Реклама на dsnews.ua

Індустрія VR (віртуальної реальності) отримала в період загального карантину той же ефект, що і онлайн-продажі: тисячі компаній та мільйони людей, які раніше цим не користувалися, тепер спробували — і вже не збираються відмовлятися. Іншими словами, карантин не просто змінив споживчу поведінку, а зробив її незворотною.

Менше ніж за півроку світ перебудувався на онлайн-режим: сотні мільйонів людей працюють з дому, спілкуються з друзями по відеозв'язку, здійснюють покупки в інтернет-магазинах і користуються цифровими послугами. Інтерес до технологій і лояльність до цифрових продуктів зростають, а разом з ними ростуть і котирування акцій технологічних стартапів.

Віртуальні товари та послуги б'ють рекорди популярності — інтерес до цієї теми підскочив у 25 разів у порівнянні з рівнем, який був рік тому. Це стосується і віртуальної реальності, яка отримала всі шанси стати однією з головних технологій у повсякденному житті людей та бізнесу. До пандемії різні VR-рішення використовувалися як запасні варіанти, але зараз вони виходять на передній план. Можна припустити, що після експериментів на карантині багато хто зверне увагу на VR-технології, які раніше здавалися дорогою надмірністю. Це стосується як бізнесу, так і споживачів.

Корпоративне середовище

Віртуальна реальність довгий час залишалася експериментальною для технологій, які тестували переважно великі компанії на кшталт BP. Багато хто використав технологію віртуальної реальності в пілотному режимі для навчання персоналу. Перші експерименти показали, що VR дозволяє одночасно навчати тисячі співробітників без обмежень за часом і кількістю тренінгів.

Деякі компанії також застосовували VR для знайомства персоналу з керівництвом і зміцнення корпоративної культури. Але про широке впровадження тоді не йшлося.

Реклама на dsnews.ua

В умовах пандемії, коли офіси закрилися і співробітники перейшли на роботу віддалено, попит на VR-послуги зріс. Корпорації усвідомили, що одних тільки відеоконференцій недостатньо, щоб віддалено підтримувати зв'язок з командою. Так, ще з початку березня відзначає різке зростання попиту на свої послуги компанія AltspaceVR з Редмонда, штат Вашингтон, яка організовує конференції у віртуальній реальності.

І навіть під час карантину персонал потрібно навчати. Для стартапів, які працюють у цій сфері, настала золота пора. Наприклад, Strivr з Пало-Альто, штат Каліфорнія, залучив $30 млн. Ця компанія, що виникла п'ять років тому з проекту в Лабораторії віртуальної взаємодії з людьми при Стенфордському університеті, розробила програмне забезпечення, яке дозволяє навчати співробітників, об'єднуючи віртуальну реальність з теорією навчання, наукою про дані і просторовий дизайн.

Уже очевидно, що через коронакризу звичні процеси назавжди зміняться. Це стосується і найму, і навчання, і організації роботи. Більш того, підприємства будуть скорочувати витрати і частіше користуватися послугами самозайнятих працівників на аутсорсі. Для тренінгів та зв'язку з розподіленою командою VR стане незамінною технологією.

Крім того, значно скоротиться кількість відряджень. На думку співзасновника Microsoft Білла Гейтса, ділові поїздки поступово будуть відходити в минуле — компанії не захочуть зайвий раз ризикувати, відправляючи співробітників у відрядження. Вирішувати всі питання доведеться на відстані. І якщо ділові переговори можна провести в умовному Zoom, то контролювати роботу на виробництві краще в віртуальній реальності.

За оцінками аналітиків, VR-інструменти для віддаленого управління проектами стануть мейнстримом уже в 2020-му. Digi-Capital прогнозує, що компанії, які надають VR-послуги в корпоративному сегменті, збережуть свої позиції навіть в умовах кризи.

Туризм і розваги

Готелі, курорти, туроператори через пандемію зіткнулися з найглибшою кризою за останні 20 років. І поки одні рахують збитки, інші перебудовують бізнес-моделі і експериментують з віртуальним туризмом.

Деякі туркомпанії вже пропонують VR-тури на Еверест і Галапагоські острови. А компанія Visit Faroe Islands розвинула технологію ще далі. Вона запропонувала туристам дистанційно керувати гідом за допомогою джойстика, щоб дистанційно знайомитися з Фарерськими островами. Онлайн-подорожі схожі на відеогру, в якій турист може контролювати «персонажа», у даному випадку місцевого жителя. Кожен віртуальний тур проходить у новій локації. Разом з гідом можна досліджувати острова пішки, на човні і навіть піднятися в небо на вертольоті. Все, що потрібно, — екран ноутбука або смартфона. Враження будуть ще більш яскравими, якщо вивести тур на великий екран. Команда Visit Faroe Islands теж підключається до екскурсій, щоб відповідати на питання «гравців» і розповідати про особливості місцевості.

TRAVEL NOW, FROM THE COMFORT OF YOUR COUCH

We’re introducing: Remote Tourism! Explore the Faroe Islands as a Virtual Visitors by interacting - LIVE - with us local Faroese, who will act as your eyes, ears and body on a virtual exploratory tour of the destination:This is now possible as Faroese locals will be equipped with a live video camera, allowing virtual visitors not only to see the views from an on-the-spot perspective, but also Control Where And How They Explore, by using their computer or phone keypad to turn, walk, run and even jump. Homebound travellers dreaming of the far reaches of the world can, for the first time, remotely explore one of the most beautiful and pristine places on the planet - the Faroe Islands - with this innovative new travel tool that brings the destination to life from the comfort of one’s home. Just like a real-life computer game, the main player will control the moves of the Faroese islander/s, who will not only explore locations on foot, but also take to the skies by helicopter giving the virtual visitors a bird’s eye perspective on this beautiful island nation’s steep grassy slopes, its 80,000 sheep and its unspoilt, wild and natural countryside.Today’s tour will be at 2 PM and 5 PM local time, which is GMT+1 hour.To experience the Faroe Islands as a virtual tourist through a local, go to www.remote-tourism.com

Gepostet von Visit Faroe Islands am Mittwoch, 15. April 2020

В Японії відомі курорти з гарячими джерелами, що залишилися без клієнтів через карантин, завантажують на YouTube відеоматеріали, які можна переглядати за допомогою VR-гарнітури у себе вдома у ванній, і з їх допомогою переживати досвід занурення в гарячі джерела. Журналіст The Verge Сем Байфорд випробував технологію на собі. Він наповнив ванну, додав трохи солі і ліг у гарячу воду. Для використання VR він використовував стару гарнітуру Daydream View. За словами журналіста, він дійсно відчув розслаблення під час перегляду роликів. Відеозапис високої якості, а звуки води створюють відчуття реалістичності.

Японські курорти з гарячими джерелами завантажують на YouTube відеоматеріали, які можна переглядати за допомогою VR-гарнітур у себе вдома у ванній
Японські курорти з гарячими джерелами завантажують на YouTube відеоматеріали, які можна переглядати за допомогою VR-гарнітур у себе вдома у ванній

У сфері розваг VR-технології теж переживають бум: віртуальні виставки, концерти, спектаклі та перформанси збирають все більше глядачів. Музеї викладають екскурсії в форматі 360º — перегляди подібних роликів уже підскочили в більш ніж 40 разів.

Інтерес до онлайн-розваг спонукає обзаводитися гарнітурами віртуальної реальності. І, дійсно, VR-обладнання для домашнього користування набирає популярність. Так, у компанії Virtual Reality for Rent з Філадельфії, штат Пенсільванія, кількість замовлень після введення карантину зросла в сім разів. У свою чергу, популяризація віртуальної реальності може стати драйвером розвитку VR-технологій. Ймовірно, гарнітури продовжать удосконалюватися, їх ціна знизиться, а контент стане більш різноманітним і доступним. За оцінками Digi-Capital, саме індустрія розваг буде приносити найбільшу виручку в VR-індустрії, причому вигоду в першу чергу принесуть ігри і «залізо».

Рітейл

Одні з перших впроваджувати віртуальну реальність у сфері рітейлу почали люксові бренди. Попит на їх товари значно знизився, тому вони почали використовувати експериментальні формати, щоб залучити аудиторію. Наприклад, паризький модний будинок Lanvin у партнерстві з китайськими відеоплатформами Douyin, Yizhibo, iQiyi і платформою е-комерції Secoo організував показ мод, де VR-глядачі «віртуально сиділи» у першому ряду. Хештег #lavin зібрав понад 5 млн переглядів. Спираючись на цей успіх, бренд запустив у віртуальній реальності флагманський магазин.

Виробники електроніки теж проводять віртуальні презентації пристроїв. Так, китайська Xiaomi представила моделі Mi10 і Mi10 Pro в форматі VR-анбоксінга: смартфони можна розглянути з усіх боків і навіть розібрати на частини. А тайваньська компанія HTC провела щорічну конференцію в VR-форматі — у ній взяли участь 2 тис. користувачів з 55 країн.

Xiaomi представила моделі Mi10 і Mi10 Pro в форматі VR-анбоксінга
Xiaomi представила моделі Mi10 і Mi10 Pro в форматі VR-анбоксінга

Відзначають зростання попиту на свої послуги також і компанії, які допомагають відтворювати у віртуальній реальності торгові майданчики. Очевидно, що онлайн-шопінг продовжить набирати популярність, а бренди все більше будуть інвестувати в експериментальні технології для залучення клієнтів. VR-технології стануть маркетинговим інструментом, який допоможе конкурувати за покупців.

Технології віртуальної реальності використовуються і в сфері нерухомості. Забудовники створюють додатки для віртуального перегляду будинків, щоб підтримати продажі. Наприклад, у Китаї за два тижні лютого після введення жорсткого карантину споживачі здійснили понад 3 млн VR-турів по будинках і квартирах — у дев'ять разів більше, ніж у січні.

Оздоровлення

У медицині VR-технології використовуються насамперед для реабілітації пацієнтів після хвороби. Наприклад, людям, які перенесли інсульт, пропонують виконувати в віртуальному світі спеціально підібрані вправи, які спрямовані на відновлення втрачених рухових навичок, таких як захоплення предмета, його переміщення і інші дії, що вимагають розвиненої моторики. За оцінками експертів, ефективність таких тренувань не нижча, ніж при очних заняттях під керівництвом досвідченого фахівця. Особливо важливо те, що за допомогою таких рішень пацієнти можуть проходити реабілітацію самостійно вдома.

Також перспективна область для застосування VR — це сфера ментального здоров'я. VR-технології вже застосовують для лікування фобій (наприклад, акрофобію — боязні висоти) і посттравматичного стресового розладу, для позбавлення тривожності. Також є досвід використання віртуальної реальності для організації медитацій, зокрема в корпоративному середовищі. В умовах кризи все це стало ще більш актуальним. Люди стали частіше відчувати стрес, тривогу, вигоряння — і VR-симулятори допомагають зняти напругу, відновити сили і поліпшити емоційний стан.

Свіже дослідження італійських вчених показало, що відвідування віртуального пляжу або саду позитивно впливає на людей в умовах самоізоляції. Можна очікувати, що тепер віртуальну психотерапію будуть застосовувати частіше. Більш того, її будуть прописувати пацієнтам, які спостерігаються у психотерапевта або психіатра, на додаток до традиційних методів лікування. Так що коронакриза може дати поштовх і цій галузі.

VR стала ще більш реальною

Підкреслимо, що VR-технології не стоять на місці. І можна очікувати, що швидкість їх розвитку тепер стане ще вище — оскільки в умовах пандемії до них різко зріс інтерес як споживачів, так і інвесторів.

Додатковим стимулом може стати проривне досягнення, про яке в квітні оголосив Університет Карнегі — Меллона в Піттсбурзі, штат Пенсільванія. Його інженери створили пристрій, який дозволяє імітувати відчуття твердих поверхонь.

Сучасні системи віртуальної реальності можуть створювати захоплюючі візуальні і слухові відчуття, але рідко вони дозволяють користувачам відчувати що-небудь тактильно. У новому пристрої використовуються кілька струн, які кріпляться до руки і пальців користувача і надають йому відчуття перешкоди або важких предметів.

Наприклад, змінюючи положення струн, коли рука користувача знаходиться біля віртуальної стіни, пристрій імітує відчуття дотику до стіни. Точно також механізм струн дозволяє людям відчувати віртуальну статую або відчувати опір, коли вони штовхають якісь меблі.

У пристрої інженери використовували датчик Leap Motion, який відстежує рухи рук та пальців людини і прикріплений до гарнітури VR. Коли датчик відчуває, що рука користувача знаходиться поруч з віртуальною стіною або іншою перешкодою, храпові механізми включаються в певній послідовності, яка підходить на дотик для цих віртуальних об'єктів. Засувки відключаються, коли людина прибирає руку.

Важить такий пристрій усього 200 г, а в серійному виробництві обійдеться в $50 за штуку. Напевно, цей гаджет може бути використаний у різних VR-технологіях - від туристичних до медичних.

Температура — це запах

Якщо когось й досі ще лякає життя у віртуальній реальності, він може розслабитися: люди живуть у VR споконвіку. Наш організм сам створює нам віртуальні відчуття, причому ми часто про це навіть не здогадуємося.

Наприклад, чи багато хто знає, що відчуття високої і низької температури можуть створюватися не тільки теплом і холодом, але і запахами? Але саме цю дивовижну здатність нашого носа використовували дослідники з Університету Чикаго, щоб надати віртуальної реальності ще одному виміру — температурному. Раніше ідеї імітації температурних ефектів зациклювалися на спеціальних термокамерах і термокостюмах або інших вельми енергоємних системах. Виявилося, що замість цих складних, незручних і дорогих пристроїв можна обійтися маленьким гаджетом.

За допомогою специфічних хімічних речовин чиказькі вчені навчилися управляти трійчастим нервом у носі. Саме він змушує людей відчувати жар або холод через запахи, які вони відчувають. Цей нерв з'єднує мозок з більшою частиною обличчя і несе в собі безліч сенсорної інформації, включаючи запах і температуру. При цьому деякі запахи і температура можуть бути пов'язані. Наприклад, коли люди відчувають запах м'яти, то вони відчувають прохолоду, тому що цей запах запускає рецептор TRPM8, який реагує як на ментол, так і на температуру нижче 25°C. Протилежний ефект дає капсаїцин, що міститься в різних видах стручкового перцю. Він викликає спрацьовування рецептора TRPV1, який реагує на температури вище 42°C.

Це і взяли за основу дослідники в своїй розробці. Вони навчилися використовувати речовини, що викликають асоціацію з температурою. Вчені назвали це «дуальністю сприйняття».

«Я нічого не відчув, тільки посилюється відчуття тепла, наче моє обличчя зігріває сонячне світло», — поділився враженнями від вдихання повітря з мікродобавками капсаїцину дослідник Джас Брукс, який брав участь у розробці. Система доставки запаху в VR невеликого розміру і важить менше 100 м. Вона споживає всього 0,25 Вт, при цьому трьох флаконів рідини ємністю 1 мл достатньо для шести годин безперервної роботи».

Судячи з усього, VR-технології ще тільки на самому початку свого розвитку. Вони будуть створювати все більш і більш досконалу ілюзію дійсності.

    Реклама на dsnews.ua