• USD 27.1
  • EUR 33
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Чи залишиться Британія без Шотландії — інтерв'ю з Олексієм Гаранем

Про те, як вплине на майбутнє Великобританії і її відносини з Україною перемога націоналістів на виборах у Шотландії, "ДС" поговорила з науковим директором Фонду "Демократичні ініціативи" професором політології Києво-Могилянської академії Олексієм Гаранем

Політолог Олексій Гарань
Політолог Олексій Гарань / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Після недавньої перемоги націоналістів на виборах у Шотландії перша міністерка Нікола Стерджен заявила, що організовує другий референдум про незалежність країни. Чи є шанси на успіх зараз, як змінилися умови за кілька років, що минули з часу першого волевиявлення?

О.Г. Змінилося те, що відбувся Брекзит, а Шотландська національна партія (ШНП), прихильники незалежності цієї країни — за збереження членства в Європейському Союзі. Крім того, вони лівоцентристи і мають більшість в шотландському парламенті. На минулих парламентських виборах для повної більшості їм не вистачило всього одного мандата, хоча на той самий один мандат вони все-таки поліпшили свій результат у порівнянні з попередніми виборами. Але в цій ситуації у них, напевно, буде ситуативна підтримка "зелених", які також є прихильниками незалежності. ШНП наполягає на тому, щоб країна залишилася в Європейському Союзі — Шотландія Брекзит не підтримала, тому вони вважають, що мають право на проведення референдуму про незалежність. З формальної точки зору, дозвіл на проведення референдуму має дати центральний уряд, але очевидно, що якщо буде підтримка всередині Шотландії, то вони можуть спробувати провести такий референдум самостійно.

Варто зазначити, що зараз змінилося співвідношення сил прихильників і противників референдуму. Раніше прихильники збереження Шотландії у складі Великобританії все-таки мали більшість: за результатами минулого референдуму 45% голосували за відділення, 55% — проти. У січні 2021 року прихильників відділення було вже 54%, але потім їх частка знизилася. Тому прогнозувати результати дуже складно — вони практично 50 на 50. А це говорить про те, що навіть якщо референдум буде проведений, у нього не буде повної легітимності, тому що електорат буде поділено.

Можна навести приклад референдуму в канадському Квебеку про незалежність в 1995 році — за відділення проголосувало 49,4%, тобто не вистачило 0,6%, щоб отримати незалежність. Ще один приклад: в Каталонії на референдумі формально перемогли прихильники незалежності, але через низьку явку вони навіть половину населення не зібрали. Там думки теж розділилися, і цей референдум не мав повної легітимності. Якщо порівняти з українським референдумом 1991 року, то наш мав повну легітимність, тому що «за» проголосувала більшість у всіх регіонах України, навіть у Криму і Севастополі. Загалом я прогнозую позиційне маневрування і боротьбу. Шотландська національна партія намагатиметься наростити підтримку незалежності, але багато що залежатиме від соціально-економічної ситуації в Британії.

«ДС» Премʼєр Джонсон пообіцяв не допустити референдуму. Які засоби в його арсеналі?

О.Г. Юридично Лондон може не допустити — він повинен дати дозвіл на проведення референдуму. Але шотландці можуть наполягти на проведенні референдуму, як це було в Іспанії. Однак коли результати близькі до 50 на 50, це розколює країну — прихильники незалежності повинні перемагати з чітко вираженою перевагою, хоча б 60 на 40%.

«ДС» Чи вплине можливий конфлікт в Британії на її відносини з ЄС?

Реклама на dsnews.ua

О.Г. У ЄС є вже прецедент з Каталонією. Європейський Союз чітко сказав: якщо Каталонія захоче відділитися від Іспанії і залишитися в ЄС, це буде зовсім інше питання, це не відбудеться автоматично. Тут позиція Європейського Союзу буде дуже обережною, тому що в ряді країн є проблеми схожого штибу. Тому, думаю, позиція ЄС буде максимально дипломатичною.

«ДС» Лондон — стратегічний партнер Києва, який стабільно підтримує нас в конфлікті з Москвою. Як те, що відбувається в Британії, вплине на нашу взаємодію з нею, особливо на військову складову?

О.Г. Внутрішні проблеми Великобританії, звичайно ж, будуть відволікати британський уряд від зовнішньополітичних проблем. Це те, що, безумовно, використовуватиме Путін, який активно грає на протиріччях у Європейському Союзі, між ЄС і США, між ЄС і Великобританією, протиріччях в Іспанії по лінії Каталонія — Іспанія, на протиріччях у самій Великобританії. Наша офіційна позиція, навіть експертна позиція, повинна бути максимально зваженою і обережною. Найкраще просто уникати обговорення подібних слизьких тем, які можуть ускладнити відносини з партнерами.

    Реклама на dsnews.ua