• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький: Довіра до Разумкова і Кличка стає для Банкової реальною проблемою

Про свіжі рейтинги кандидатів у президенти і політичних партій "ДС" поговорила з політологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький/info-one.ua
Олексій Голобуцький/info-one.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Соціологи "Рейтингу" оприлюднили свіжі дані , згідно з якими рейтинг президента Зеленського становить близько 30%. Цей показник можна вважати відображенням успіху стратегії "правого розвороту"?

А.Г. Коли ми бачимо, що рейтинг виріс на якихось 2%, плюс технічна похибка... Таке враження, що ця соціологія робиться для одного читача. Я не бачу підстав для зростання рейтингу Зеленського. Через візит до Байдена? Або параду 24 серпня? Що людей турбує, згідно соціології? Тарифи, ціни, безпека. Що з цього змінилося в позитивну сторону? Нічого. Єдина тенденція, про яку можна говорити, — рейтинг не падає. Але знову ж таки зараз тільки початок політичного сезону. Тому соціологію краще дивитися через тижнів два-три. Коли охолонуть спогади про парад і з'явиться розуміння, що ні про що особливе, що можна було б продати населенню, ми з США не домовилися, — тоді стане ясніше, тенденція це або не тенденція.

"ДС" Спікеру Ради Дмитру Разумкова довіряє третина опитаних, але в президентському рейтингу він всього лише восьмий з показником 3,7%. Чому довіра так слабо конвертується в підтримку?

А.Г. По-перше, Разумков не заявляв про свої президентські амбіції. По-друге, наш парламент — сама непопулярна гілка влади, і це позначається на популярності спікера. І потім, довіра далеко не завжди конвертується в президентський рейтинг. Якщо у Разумкова є такий рейтинг довіри, то це вже непоганий стартовий електоральний потенціал. Пам'ятається, у весняному опитуванні "Рейтингу" у Разумкова, Кличко і ще у когось були найнижчі антирейтинги. Якщо вибори глави держави відбудуться, як їм належить, через 2,5 року, ми розуміємо, що на той час президент вже буде набагато менш популярний, тоді довіра до Разумкова і Кличко стає для Банкової серйозною проблемою.

"ДС" Як вплинула річна активність Юлії Тимошенко в регіонах на рівень її підтримки? Її рейтингу є куди рости?

А.Г. Соціологія все літо показувала зростання її рейтингу. У неї зараз найкращий час. Тарифи, ціни, земля і все інше — це її теми. І її рейтингу є куди рости, за кількома нещодавніми опитуваннями вона взагалі вирвалася мало не на друге місце.

"ДС" Про що говорить стабільний рейтинг "Європейської солідарності" і її лідера?

Реклама на dsnews.ua

А.Г. Рейтинг Петра Порошенко все одно вище, ніж 2019 році. Можливо, він досяг своєї електоральної стелі. Головне для нього, щоб рейтинг не падав, адже у всіх є своя стеля. Якщо згадати проекти Віктора Ющенка після президентських виборів 2010 року, вони всі були провальними. Тому те, що попередній президент на сьогодні має другий результат, зовсім непогано.

"ДС" У порівнянні з весняними даними "Рейтингу" показник підтримки партії "Слуга народу" трохи підріс. За рахунок чого вдалося зупинити падіння, адже ніяких значимих досягнень за цей період не спостерігалося?

А.Г. Не бачу у них причин для зростання, хіба що водіння у п'яному вигляді представника партії якось "піднімає" їх рейтинг. Якщо без жартів, то, можливо, люди вперто не хочуть розчаровуватися, шукають якісь зачіпки. "Слуги" — партія Зеленського, а все його конкуренти — це політики старої обойми, не з'явилося нікого нового, тому люди тримаються в своїй думці до останнього.

"ДС" Після атаки нинішньої влади на Віктора Медведчука підтримка ОПЗЖ скоротилася. До кого пішла частина виборців цієї політсили?

А.Г. Підтримка ОПЗЖ не росте, тому що головне, завдяки чому вона нагніталася, це телеканали, тепер закриті, які потужно підсапували виборця і були реально популярними у населення. А тепер підтримка розподіляється по решті проросійського спектру. У ньому конкуренція теж не слабка: Мураєв, Колесников, Шарій. І електоральної базі ОПЗЖ є куди перетікати. Кожен з цих проектів буде продовжувати експлуатувати тему дружби з Росією, миру на Донбасі і, звичайно ж, непросту соціальну проблематику. Я не вірю, що якась частина цього електорату, розчарувавшись, пішла вправо або до Зеленському. З огляду на те, що з усіх каналів з жорсткою проросійською орієнтацією залишився тільки "Наш", логічно, що прихильники "русього миру" розвернулися до партії Мураєва, який мало не живе в ефірах свого телеканалу.

    Реклама на dsnews.ua