• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький про те, навіщо Разумкова "виводять" у другий тур із Зеленським

Чи став Дмитро Разумков "новою третьою силою", якою таранитимуть Зеленського, "ДС" поговорила з політтехнологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький/golos.ua
Олексій Голобуцький/golos.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Центр Разумкова оприлюднив дані соцопитування, згідно з якими Дмитро Разумков у другому турі президентських виборів перемагає Володимира Зеленського. При цьому Разумков за результатами першого туру не має шансів потрапити до другого. Де тут закінчується соціологія і починається політтехнологія?

О.Г. Будь-яка соціологія умовна. Одна справа запитувати зараз, а інша — під час президентської кампанії. Абсолютно різний підхід, активність, риторика тощо. Згадане опитування — не чистої води маніпуляція. Враховуючи, як у нас соціологію використовують, із цими цифрами грають, це ще невинно…

Їм треба було показати, що вже є кандидат, при цьому необов'язково, що саме він буде висунутий, який за два з половиною роки до виборів на якихось 0,8% випереджає в соцопитуванні Зеленського.

Якщо логічно міркувати, є кілька людей, у яких не такий великий антирейтинг, щоб повторити такий самий трюк. Зрозуміло, що у Порошенка і Бойка антирейтинг, з яким складно уявити, як вони зможуть виграти вибори. Напевно, лише через сприятливий для них збіг багатьох обставин, наприклад, максимально можлива низька явка та потужна мобілізація свого електорату при проблемах у суперника.

"ДС" У Центрі Разумкова кажуть, що провели дослідження власним коштом, тобто у нього не було замовника. Це слід вважати просто гарною інвестицією у підвищення власної цитованості чи швидше можна припустити наявність у дослідження неформальних спонсорів?

О.Г. Це могло їм коштувати близько $5–6 тис. Для ЦР це невелика сума, яку вони цілком могли витратити на привернення уваги до себе. Але не слід забувати, що ми живемо в країні чорної готівки, а 50–60% економіки в тіні. Інші служби, які постійно роблять соцопитування, хіба завжди озвучують, хто їм платив гроші за це?

Згодом з'являться інші рейтинги. Тоді можна буде зрозуміти, чи притягнуте разумковське опитування за вуха, чи ні. Вони ж не ідіоти і розуміють, що чим ближче до виборів, тим вищі репутаційні ризики, якщо їхня соціологія не корелюватиме з даними конкурентів.

Реклама на dsnews.ua

До речі, виборча кампанія може розпочатися із виступу Зеленського 1 грудня, але їм ще треба проголосувати новий закон про вибори, який дозволить президентові піти у відставку і призначити дострокові вибори. У такому разі зовсім інші цифри підуть, буде хвиля компромату на Зеленського, яка вже помітна. Ахметов лише трохи "придавив" протягом останніх двох тижнів, причому вже є враження, що ой-ой-ой що відбувається.

"ДС" Чому Центр Разумкова не захотів змоделювати другий тур виборів між Зеленським і кількома кандидатами? Наприклад, Зеленський — Тимошенко, Зеленський — Притула, Зеленський — Смешко. Адже в такому разі поява пари Зеленський — Разумков викликала б набагато менше запитань, а результати краще б показували, як відбувається розмивання електорального ядра Зеленського?

О.Г. У Разумкова рейтинг йде по висхідній. Якщо припустити, що замовники опитування хотіли показати закінчення пори переважної підтримки Зеленського, вони домоглися свого.

І у електората Зеленського немає ядра. Він позасистемний політик, і такий самий у нього електорат. Може на якомусь хайпі зібратись і знову зробити його президентом. І так само може опустити руки, сказавши "погралися і вистачить, все одно всі однакові", і просто на вибори не прийти.

"ДС" Раніше Центр Разумкова тричі заміряв результати пари Зеленський — Разумков у другому турі: у грудні 2020-го, у лютому та березні 2021-го. Там розподіл голосів був приблизно 60 на 40% на користь Зеленського, тепер бачимо ще більш оптимістичний вимір. На вашу думку, Разумков — це вже та сама "нова третя сила", якою таранитимуть Зеленського, чи ще зарано про це говорити?

О.Г. Думаю, все-таки рано, бо Разумков має свої великі мінуси. Один із них — те, що він колишній політтехнолог. Тобто вибудовує схему і любить, коли все ідеально відточене, тобто штучність з'являється. Та і як зростатиме його підтримка? На даний момент він навіть не третій, швидше п'ятий. Ситуація динамічно змінюється, і осінь дала Разумкову поштовх у зв'язку з конфліктом із Зеленським, а того — з Ахметовим. Це склалося разом, і ми бачимо загострення риторики на деяких медіаресурсах. А якби медійного компонента не було, яким би було це зростання?

Є сто питань, які вирішуватимуться залежно від того, як він побудує кампанію. На даний момент говорити, що саме Разумков може бути головною зброєю проти Зеленського, усе ж таки зарано.

    Реклама на dsnews.ua