• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Зеленський досягає планки, за яку не падав ніхто, крім Ющенка — політолог Олексій Голобуцький

Про ініціативу Банкової про перегляд рішень судів щодо ветеранів та активістів, її поширення на резонансні справи і вплив на рейтинг Зеленського "ДС" поговорила з політологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький
Олексій Голобуцький/ua.interfax.com.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Офіс президента вийшов з ініціативою "створити механізм для аналізу рішень судів щодо ветеранів війни та громадських діячів, які боролися з російською агресією". Чи можна сказати, що це чергова технологія боротьби з Порошенком за патріотичний електорат? Мовляв, п'ятий президент садив патріотів, а ми будемо реабілітувати.

О.Г. Ще два тижні тому я не вірив, що вони зроблять фінт вухами, який свого часу зробив Кучма, перенісши свою електоральну базу зі сходу і півдня на захід і центр. Мабуть, команду Зеленського хтось переконав, що це варіант. Його оточення, яке тільки зараз увіходить у смак влади і розподілу потоків, зрозуміло, що три роки пролетять як одна мить, а вісім років влади — це зовсім інша справа, і вони будуть боротися за владу всіма способами, і боротьба за патріотичний електорат — це один із них.

Зеленський як президент уособлює державу в принципі. А український президент за посадою стає патріотом, без варіантів, і він з огляду на свою посаду не може займати проросійську позицію, в нинішній ситуації бути лояльним до Росії. Виборці півдня і сходу, які голосували за Зеленського і вимагали миру, вважали, що він прийде і зробить все, як було до 2013 року. Криму, припустімо, не буде, зате можна буде туди їздити відпочивати, як раніше. А зараз Зеленський не може задовольнити жодного бажання цих людей, виходячи зі своєї посади, всі ці призначення Татарова, близькість Портнова до влади — для "мизамирних" виборців ні про що, вони не знають, хто це, і вже тим більше не вважають їх героями. Словом, ця частина виборців або вже відійшла до ОПЗЖ, або зайняла позицію, яку займала в 2014 році: "це не моя держава, нехай роблять що хочуть, а я буду жити своїм життям". Ті, хто не цікавився політикою до 2019 року, теж ідуть туди, звідки прийшли.

Тобто у Зеленського залишається варіант працювати з тією частиною виборців, яка вважається патріотичною і євроцентричною. Звичайно, тут у нього головний конкурент — Порошенко, і нинішній президент усіма силами буде показувати, що він кращий і патріотичніший, ніж п'ятий президент. Але є безліч факторів, які обмежують можливості Зеленського на цьому фланзі. Це, зокрема, те, що Порошенко — досвідчений політичний гравець, у якого є серйозні ресурси, в тому числі медійні. Проти нього хочуть використовувати технологію видавлювання, але не такого, як видавлювання Медведчука, а поступового, крок за кроком.

"ДС" Як можна забезпечити юридичну чистоту подібного механізму? Коли після нарад в ОП під головуванням Єрмака в суди будуть відправлятися якісь листи? Прохання? Вимоги?

О.Г. Поки в системі судів йтимуть зміни і у Банкової будуть можливості впливати на їх рішення, вона буде робити це абсолютно різними способами. Ми живемо не в правовій державі, адже Майдани відбулися через те, що інститути держави не працюють. Власне, команда Зеленського почала з незаконного рішення про проведення парламентських виборів в 2019 році, і такі ж рішення були і будуть з решти питань, у тому числі і з вищезазначеного. Хоча в лоб порушувати закон вони, може, і не будуть.

"ДС" Чи можливо під цю ініціативу підтягнути справу Стерненка, щоб купірувати протести на його захист?

Реклама на dsnews.ua

О.Г. Кейс Стерненка не грає на користь патріотичного розвороту Зеленського, тому йому потрібна якась агресивна дія, щоб не давати опонентам спекулювати цим питанням. Тобто він може обставити все так: мовляв, питання раніше не вирішувалося, а він його вирішить.

Там досить спірна справа, спірна і з юридичної точки зору, і з точки зору суспільної реакції. Думаю, що вони загалом хочуть цю ініціативу підтягнути і під Стерненка. Але там же не тільки Стерненко, там досить велика кількість людей, яких можна за якісь дії з 2014 по 2016 роки піддати якомусь кримінальному переслідуванню.

"ДС" До речі, у справі про вбивство Шеремета підозрюються ветерани та активісти, чи може ця ініціатива ОП якось скоригувати хід цієї справи?

О.Г. Думаю, що у цій справі будуть усе-таки більше загравання, а не прямо реальні якісь дії. Ті люди, з якими я спілкуюся в правоохоронних органах, кажуть, що все доведуть. З іншого боку, коли спілкуєшся з адвокатом, він говорить, що взагалі нічого не доведено. Так і щодо Стерненка, і щодо Шеремета, і щодо всього іншого. Найімовірніше, це все розвалиться, так чи інакше. Тобто у нас взагалі система гнила до неможливості: скільки років уже тримають людей без покарання, без нічого.

"ДС" Крім справ Шеремета і Стерненка, влада, ймовірно, може задіяти й інші кейси — які? Може, ревізія справи "торнадівців"?

О.Г. Так, ще ж купа "непідсвічених" справ. Купа тих, про які ми не знаємо, тому що про них не пишуть щодня. Тут проблема в тому, що Зеленський і його команда постійно намагаються на шпагаті сидіти, і через це вони провалюються посередині, б'ються одним місцем. Неможливо зробити так, що ти всіх задовольниш. Природно, що інтереси так чи інакше перетинаються, будуть назрівати і назрівають серйозні конфлікти.

"ДС" Оцініть загалом, наскільки успішно проходить "патріотичний розворот" Зеленського. Згідно з останніми опитуваннями його рейтинг вперше за багато місяців не знизився, а навіть підріс в межах статистичної похибки.

О.Г. Тут Банкова, здається, застосовує концепцію, яка в принципі в 2018–2019 роках при Порошенку була. Він патріотично бере свої відсотки, 20–25%, і виходить у другий тур з Бойком, і всі розуміють, що краще вже Порошенко, ну логічно. Те саме і зараз: і патріоти, і ті, хто сьогодні розповідають про клоуна, вони ж підуть голосувати в будь-якому разі за Зеленського, а не за Бойка.

З приводу рейтингу, то він зараз досягає тієї планки, за яку ніхто не падав, крім Ющенка, це унікальний приклад. Поки що у Зеленського є електорат, який завжди за чинну владу, 10–15%. Плюс є люди, які раніше не цікавилися політикою та суспільним життям країни, молодь, для них Порошенко, Тимошенко взагалі з минулого століття. І на цьому полі Зеленський — людина, з якою вони виросли, який може помилятися, може не подобатися, дурниці там говорити і все інше. Але вони цінують його саме за те, що він все одно ближче всіх до них. За соціологією Зеленський все одно досі виграє в другому турі у всіх, але ще півроку-рік і вже він почне програвати. А якщо з'явиться в результаті якоїсь політичної кризи сильний прем'єр-міністр, з політичними амбіціями, тоді рейтинг Зеленського вже остаточно полетить вниз.

"ДС" А які ще події можуть прискорити падіння рейтингу?

О.Г. Справа в тому, що люди ще не зрозуміли до кінця, наскільки влада не впоралася з коронавірусом і з вакцинацією, ще усвідомлення не прийшло. Ну і поки що Зеленському вдається розкидати відповідальність на "слуг", Шмигаля та інших. Якщо президент не зробить висновків найближчим часом, то падіння продовжиться.

Якщо висновки зроблять, то Зеленський може спробувати створити коаліційний уряд, піти на перевибори. Щось на кшталт "Я хороший хлопець. Я чесний. На мені немає корупції, але політична еліта вся прокралася, і навіть ті, які мене оточували, вони всі сволота, і я хочу скинути їх, дайте мені ще один шанс".

За умови, що це буде протягом року, йому дадуть шанс. Упевнений, що може бути новий політичний проєкт. Він не буде монобільшістю, але Зеленському монобільшість на цьому етапі, можливо, і не потрібна, щоб потім розділяти відповідальність між кількома політичними силами. Це один з варіантів, але не єдиний. Війна, врешті-решт, може змінити ситуацію абсолютно, ще є безліч різних чинників.

Крім того, у Банкової немає стратегії нормальної, а горизонт подій для них — максимум місяць або два. Вони стежать за соціологією і помічають, що нарешті дії президента почали подобатися, і треба продовжувати в тому ж дусі. Але такі дії не можуть бути нескінченними. У будь-якому разі у Зеленського немає виходу, крім "патріотичного розвороту".

    Реклама на dsnews.ua