• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький: Зеленський вважає, що мери — це президентська вертикаль

Про перспективи Конгресу місцевих і регіональних влад, який Банкова створює як противагу Асоціації міст України, "ДС" поговорила з політтехнологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький
Олексій Голобуцький/dialog.ua
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Президент провів перше засідання Конгресу місцевих і регіональних влад. Яку політичну і правову вагу матимуть рішення новоствореного органу, адже його немає в жодному нормативно-правовому акті?

О.Г. У нас багато всього зараз відбувається на незрозуміло якій правовій основі. Ось вирішили, всупереч існуючій Асоціації міст України, створити свою структуру, це нормально з їх точки зору. Банкова добре розуміє, що децентралізація передбачає серйозні ресурси для місцевої влади, місцевих еліт. Ось вони і намагаються деякою мірою поставити все це під певний контроль.

Мабуть, особливої правової ваги рішення нового органу не матимуть. У нас, де закінчується хайп і де починаються реальні дії, я поки що за два роки так і не зрозумів. Постійно виникають якісь ініціативи, а коли минає час, виявляється, що нічого не відбувається, нічого немає. Зараз дочекаємося, коли суди почнуть скасовувати рішення РНБО, а потім і конгрес може виявитися повною профанацією.

«ДС» До президії першого засідання конгресу увійшли Андрій Садовий, Борис Філатов і Сергій Сухомлин — мери великих міст, які шукають спокійних відносин з Банковою. При цьому на захід не був запрошений Віталій Кличко, який є головою Асоціації міст України. Чи буде Зеленський використовувати конгрес для атак на впливову АМУ, непідконтрольну йому?

О.Г. Він уже заявив про свої наміри з приводу АМУ. Обшуки, те, що відбувається зараз у Києві, — це і є атака. Банкова бачить мінімальний антирейтинг Кличка, проводить якусь соціологію, прораховує якісь небезпеки в модельованому другому турі, і його хочуть збити по всіх фронтах. Столичний мер запропонував об'єднуватися під брендом УДАРу місцевій еліті, ось вони і знайшли таку відповідь.

«ДС» А в чому може виявитися тиск на мерів інших міст?

О.Г. Зеленський же чітко пояснив, що таке комунікація ОП з мерами, він розповів це на своїй пресконференції на прикладі Кличка. Або йому вбили таке в голову, або це щира його думку, але президент чомусь вважає, що мери міст і взагалі місцева влада — це його президентська вертикаль. Хоча навіть у найгірші часи, а особливо після децентралізації, це були і є горизонтальні відносини. Але кожен з міських голів не хоче мати зайві проблеми від держави, адже можуть і перевірками замучити. Тих, хто знаходиться в АМУ, перевірятимуть, з бюджетами виникнуть проблеми і так далі. А у тих, хто буде в Конгресі місцевих влад, все буде добре.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Президент заявив, що ініціюватиме законопроєкти щодо оптимізації дохідної частини місцевих бюджетів. Чи може він використовувати таку законотворчість, щоб насаджувати лояльність ОТГ Банковій?

О.Г. Звичайно, вони все роблять для того, щоб якось пригальмувати і навіть і відкотити назад децентралізацію. З огляду на те, яким способом вони хочуть керувати країною, тобто вручну, децентралізація їм дуже сильно заважає.

«ДС» Лінії конфлікту позначені, зараз досить гостра фаза протистояння частини місцевих еліт з центром. Є ресурс опору у АМУ до нинішніх ініціатив Банкової?

О.Г. Є, незважаючи на те, що влада поки що популярна, незважаючи на соціологію, якій я не особливо вірю. У будь-якому разі влада вже повинна показувати на цьому етапі якусь ефективність. Поки що українці багатшими не стають, тарифи меншими не стають, все йде певним шляхом. Так чи інакше, відповідати на питання, які ставить населення, вже не вийде за допомогою якоїсь словесної еквілібристики, яку любить Банкова, доведеться відповідати рейтингами й усім іншим. Вони запустили стільки процесів, незрозуміло, де вони щирі, де ні, де збираються щось робити, де ні. Хочуть з децентралізацією боротися, з олігархами, ще з чимось. Незрозуміло, де бажання просто поставити на лічильник, а де реальне бажання щось змінити. Тому ресурс у АМУ є, просто треба протриматися певний час.

«ДС» Щодо олігархів, не з першої десятки, а просто багатих людей на місцях. Вони мерам можуть допомогти опиратися тиску чи все-таки ні?

О.Г. Можуть, звичайно. Якщо буде справжня боротьба, зрозуміло, що буде опір. Зеленський говорить якісь ідеалістичні речі, які нездійсненні. Наприклад, боротьба з контрабандою: всі, починаючи з Саакашвілі, говорять про головного контрабандиста Павлюка — «слугу народу», а він у відповідному списку чомусь не з'являється, з ним все нормально. Так і з усім іншим. Правильні і неправильні мери, правильні і неправильні контрабандисти, такі ж олігархи, цей список можна продовжувати. Поки що, крім піару, я більше нічого не бачу, і опір позиції Банкової буде наростати.

«ДС» Обрання Андрія Садового керівником Палати місцевих влад Конгресу місцевих і регіональних влад виглядає як його протиставлення Кличку — чи вийде у Банкової такий хід?

О.Г. Навряд чи. Київ і Львів — це занадто різні міста за статусом і політичною вагою. Офіс президента будує свою кампанію з урахуванням просідання рейтингу Зеленського саме в Західній Україні, патріотично налаштованій частині країни. Вони загалом розраховують на наступних президентських виборах робити базовою для себе територію Центральної і Західної України. Тому Садовий для Банкової тут базовий елемент. Позиціонуючи себе «своїми», команда Зеленського намагатиметься перебити ментальну недовіру до себе галичан.

Протиставлення не вийде і тому, що Кличко — не якийсь там ватник. Може спрацювати і те, що мер Києва все-таки більше, ніж просто мер. Поки що незрозумілі плани ОП з приводу КМДА. Якщо вони збираються закон про столицю міняти і прибирати Кличка з посади керівника КМДА — це зовсім інша гра, і від цього залежатиме, що зробить Кличко у відповідь.

    Реклама на dsnews.ua