• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.3
Спецпроєкти

Чому жителі ОРДЛО сильно розчаровані посланням Путіна — інтерв'ю з Олексієм Мельником

Оціночними судженнями про щорічне послання Путіна Раді Федерації РФ з "ДС" поділився співдиректор програм зовнішньої політики та безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник

Олексій Мельник
Олексій Мельник / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Всупереч очікуванням багатьох оглядачів і експертів, Володимир Путін у своєму посланні Раді Федерації РФ ні словом не згадав ДНР і ЛНР у будь-якому контексті. Про що це говорить?

О.М. Тим самим президент Росії дав зрозуміти, що на сьогоднішній день статус-кво, який існує в цих утвореннях, його влаштовує, і нічого нового Росія з цього приводу не збирається ні робити, ні говорити. Можна сказати, якихось повідомлень про ЛНР/ДНР чекали не стільки в Україні, скільки в самих "республіках", ну і частина російських патріотів була в передчутті військової допомоги, а то і прийнятті "республік" до складу Росії. Звичайно, після промови Путіна ці слухачі послання розчаровані. В даному випадку це перш за все сигнал на ті території, щоб там якимсь чином не спробували знайти прихований сенс в його словах, який привів би до якихось зайвих ініціатив і дій.

"ДС" "Організатори будь-яких провокацій проти Росії пошкодують так, як давно вже ні про що не шкодували", — сказав Путін. Це дурна бравада для напівосвіченого росіянина або хтось — колективний Захід? — дійсно повинен напружитися після такої заяви?

О.М. По-перше, якщо б це прозвучало з вуст керівника якоїсь іншої держави, крім Росії, то це був би шок. У даному випадку, коли це звучить від Путіна, або інших російських керівників, — це вже нова нормальність, зі своїм стилем.

Цей меседж адресувався внутрішній публіці — думаю, що присутнім у залі, а не більш широко. Це для них своєрідне повернення до традицій, згідно з якими Росію повинні боятися і поважати. З іншого боку, це чергове підтвердження, як казала колись Меркель, що Путін живе в паралельній реальності. Ніби як для всіх очевидно, звідки виходить загроза, але президент Росії в черговий раз намагається представити її як захист, а не агресію з боку Росії. Він каже про асиметричну відповідь на "провокації", і тут можна згадати Чехію, коли у відповідь на звинувачення в диверсіях практично все посольство Чехії було виставлено з Росії. Тобто потрібно очікувати того, що після кожної захисної реакції з боку Заходу послідує нерівнозначна відповідь Росії. Це буде тривати стільки, скільки Путіну будуть це дозволяти.

"ДС" Путін продовжив риторику 2014 року про практики держпереворотів, звинувативши Захід у подіях 2014 року в Україні, пов'язавши з цим "замах" на Лукашенка і "спробу держперевороту" в Білорусі. Чи означає це, що Путін не буде прибирати Лукашенка з його місця і не дасть це зробити вулиці?

О.М. Це говорить про те, що Путін поки не зацікавлений у зміщенні Лукашенка. Крім того, це свідчення страху самого Путіна. Те, що він про це постійно говорить, — це скоріше сигнал не тим, кого він звинувачує ( "агентів Заходу" і так далі), а показник того, що він дійсно боїться подібного розвитку подій у Росії. Він заздалегідь уже дає визначення, що якщо хто-небудь буде проти, за їхніми поняттями, легітимної влади в Росії, то це буде кваліфікуватися як спроба перевороту. Приклад Лукашенка далеко не самий вдалий для Путіна, весь цирк, який вони там влаштували, — це очевидна провокація спецслужб самого Лукашенка. І Путін як спецслужбіст повинен був якщо не розвінчати подібну легенду, то хоча б не згадувати, не використовувати її, не висловлювати свою згоду з нею.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Загальний мирний тон послання — клімат, ковід та інше — означає, що Путін вирішив залишити поле для маневру в переговорах з Байденом, зменшивши мілітаристську риторику до мінімуму?

О.М. Перш за все, основний слухач цього послання — це Росія, правильно? Тому там так багато про соцвиплати, підвищення соцстандартів, всяких перемог над коронавірусом. Тобто в основному це для внутрішньої публіки, виборців, які восени повинні прийти на вибори в Держдуму. Звичайно, частина цих меседжів про успішну боротьбу і перемогу над коронавірусом адресована і на зовнішню аудиторію. В цілому не сказав би, що це послання менш войовниче, ніж попередні. Там достатній набір відповідних фраз — наприклад, про країни, які "чіпляються до Росії". Був присутній і черговий перелік російських суперракет, і заяви про велике переозброєння, тобто ознак зменшення мілітаристської риторики я не помітив.

    Реклама на dsnews.ua