• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Віталій Бала: Обшук у будинку, де живе Кличко, дав йому козир у протистоянні з Банковою

Про атаку Офісу президента на столичного мера та сценарії розвитку конфлікту "ДС" поговорила з політологом Віталієм Балою

Віталій Бала
Віталій Бала / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Чим зумовлена атака на Кличка з боку Офісу президента? У Кличка занадто високий рейтинг довіри і він потенційно небезпечний для Зеленського як кандидат на президентських виборах? Столичним «слугам» мало грошей? Давайте сформулюємо головну причину і перерахуємо всі інші.

В.Б. Враховуючи те, що є різні групи на Банковій, головною причиною я б назвав нестачу грошей. Там же багато хто вийшов «з грязі в князі», сталося так, що 90% випадкових людей дісталися до певних можливостей завдяки Зеленському. От вони намагаються зараз цим скористатися, а для того, щоб такий задум легалізувати, вони абсолютно спокійно могли Зеленському сказати, що Кличко для нього дуже серйозний супротивник, і треба з ним боротися — і на це потрібна згода президента.

Проблема тільки в тому, що сьогоднішній ранковий обшук буцімто у сусідів мера, з моєї точки зору, дав Кличку, якщо не джокера, то козирного туза в контексті цього протистояння. Я б йому радив не відпустити цю ситуацію, а навпаки її педалювати і фактично перевернути з буцімто боротьби з корупцією, як про це кажуть на Банковій, в площину політичну. За великим рахунком, якщо добре цю операцію провести, це може коштувати комусь і посад на вулиці Банковій.

«ДС» Наскільки висока ймовірність, що все швидко закінчиться неконституційним розділенням посад мара Києва і голови КМДА, і чи є у Банкової кадр, який зуміє сконцентрувати на противагу Кличку важелі управліняі столицею?

В.Б. Говорять про Андрія Холодова, але рівень його менеджерського хисту, м’яко кажучи, невисокий. Проблема полягає в тому, що можна ж по-різному відноситись до Кличка, але це бренд, який фактично є гордістю України. Технологічно це можна використати в такий спосіб, щоб всіх вискочок запресувати.

«ДС» У мера є вагома міжнародна підтримка, в тому числі в посольствах країн «Великої сімки». Банкову це взагалі турбує?

В.Б. Там же випадкові люди. Про що ми говоримо, якщо керівник ОП, якого я знаю достатньо давно, дозволив собі говорити, що їм традиційна дипломатія не потрібна, дійшло до того, що перед візитом Блінкена виклали стенограму його «нетрадиційної дипломатії» з Джуліані. Ці люди виходять з того досвіду, того рівня, на якому в свій час працювали, ні до кого не прислуховуються і вважають, що вони самі є генераторами ідей.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Давши хід справам про деякі зловживання в комунальних підприємствах столиці, чи зможе Зе-влада переформатувати громадську думку, приписавши Кличко причетність до корупції?

В.Б. Їм це треба було починати з 73% підтримки. Все залежить від того, як буде реагувати команда Кличка. Це як зі справою Медведчука: починається змагальний процес, в кого більше мізків і креативу, той цю ситуацію може використати краще для себе. Якщо Кличко нічого не буде робити, то він може програти.

Якби я консультував Кличка, я б йому порадив завтра терміново зробити свою прес-конференцію по самоврядуванню, розповісти про бєзпредєл, що відбувається. Це було б неприємно для Зеленського, який матиме прес-конференцію 20 травня. Крім того, я б порадив зібрати позачергове засідання Київради — фракція «УДАР» мала б виступити ініціатором звернення до Верховної Ради, президента, щоб влада не рухалася в напрямку поділу посад мера і голови КМДА. Ще один паралельно варіант — не було б проблемою для Віталія і його брата Володимира задіяти свої можливості за кордоном в контексті публікацій в серйозних виданнях стосовно корупції, яка є на центральному рівні і можливих дзвінків від відомих нам всім керівників деяких країн. Це можуть бути Штати, враховуючи Шварцнегера та деяких демократів, в Європі теж підтримка є.

Ну і наостанок. Чому ви не вірите в те, що може якась умовна громадська організація, скажімо «Захистимо Київ» закликати всіх киян піти до Офісу президента і пояснити йому, що не треба лізти в місцеве самоврядування? Насправді технологічно це можливо зробити так, щоб на Банковій пошкодувати про те, що почали.

«ДС» Атака на Кличка аж до позбавлення його посади глави КМДА – це стратегічний прорахунок команди Зеленського чи стратегічно правильний хід?

В.Б. Я думаю, що дефініцію терміну "стратегія" ніхто там не знає. Тому говорити про те, що вони стратегічно щось думають — ні. Там хаотичний броунівський рух у прийнятті певних рішень. Чому їх логічно дуже важко вирахувати? Бо в них немає дуже часто логіки в тих чи інших діях, якщо ми говоримо про якісь серйозні речі.

Влада поставила для себе зрозумілі короткотермінові цілі: зайти на фінансові потоки. Для цього їм треба, щоб там стояли люди, яких призначає голова КМДА. Хоча це логіка навіть не їхня, це було давно. До Києва завжди всі хотіли влізти, нічого нового. Але манера виконання і засоби Банкової, з моєї точки зору, такі, що можуть швидко привести її до поразки і ця затія може стати прорахунком, але лише за умови, що буде адекватна реакція з боку команди Кличка.

    Реклама на dsnews.ua