• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Борислав Береза: Щоб закрити Telegram-канали, влада повинна йти не до провайдерів, а до Дурова

Про боротьбу української влади з Telegram-каналами, її причини та наслідки, а також про спроби закривати сайти за російським зразком "ДС" поговорила з народним депутатом восьмого скликання, блогером Бориславом Березою

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи може стати успішною боротьба Банкової проти анонімних Telegram-каналів якої б то не було спрямованості, що оперують інформацією, яка шкодить "слугам" і Офісу президента?

Б.Б. Наскільки я пам'ятаю, в Росії вже пробували боротися з Telegram, і закінчилося це нічим. Тому вважаю, що у нас може бути історія приблизно така ж. Для того щоб боротися з Telegram, потрібна така система Firewall, яка є в Китаї. В Україні це зробити неможливо, відповідно, історія закінчиться сумно. Але мене більше лякає ситуація, коли анонімні або неанонімні канали використовуються для підриву національної безпеки або формування точок зору, які несуть явну загрозу Україні. Потрібно розробити алгоритм, як протистояти таким каналам, залучити до цього адміністрацію Telegram.

"ДС" Яким чином провайдери повинні виконати рішення суду про блокування чотирьох Telegram-каналів? Якщо, звичайно, не спробувати заблокувати Telegram цілком — такою дурістю вже намагалися займатися в РФ?

Б.Б. Можна ще спробувати звернутися до Google і Apple, щоб вони заблокували Telegram в Україні, і з імовірністю 99% отримати від них відмову, як, втім, і від Дурова, якщо влада не зможе аргументувати свою позицію. Тобто зараз відбувається істерика замість продуманих технологічних дій: провайдери ніяк не можуть виконати це рішення суду, адже у них немає в розпорядженні китайської Firewall, аналог якої поки не зміг створити ніхто, і тим більше не зможемо створити ми — для цього немає ні ресурсів, ні грошей, ні можливостей. За фактом суддя прийняв рішення, яке йому написали, як це часто відбувається в Україні. Проблема в тих, хто поставив таке завдання, — якби насправді хотіли розібратися з цією історією, діяли б зовсім по-іншому

"ДС" Ви говорите, що в СБУ, маючи на руках рішення суду, могли б написати Павлу Дурову ввічливий лист з обґрунтованим проханням закрити Telegram-канали, і сподіватися на позитивну відповідь?

Б.Б. Так, саме так. СБУ мало увійти в переговори з Дуровим і адміністрацією Telegram і в цьому процесі досягти якогось результату. Більш того, сам Дуров був би в цьому зацікавлений, якби бачив, що тут немає загрози свободі слова, або ж є якась реальна небезпека для України. Замість цього маємо чергову спробу простого рішення, яка закінчиться нічим.

"ДС" Чи є більш ефективні способи боротьби з Telegram-каналами? З переходом на "фізичний рівень" — обчислювати і кошмарити адміністраторів каналів, наприклад. Можна згадати недавню заяву СБУ про розкриття "агентурної мережі спецслужб РФ". Це рух у правильному напрямку?

Реклама на dsnews.ua

Б.Б. Якщо дійсно знайти, виявити і довести причетність — тоді це технологічно покаже, що наші спецслужби на високому рівні. Якщо ж це не зможуть довести і справа розвалиться в суді, — тоді негативний результат буде супроводжуватися ще й іміджевими втратами для влади.

"ДС" Схоже, влада, борючись з Telegram-каналами, не забула і про сайти. Голосіївський райсуд ухвалив закрити доступ до 426 сайтів, причому в списку крім російських "зливних бачків" є і невеликі обласні проекти. Чому саме такий список? Чи не назвуть рішення калькою з російських кейсів і як воно вплине на українські медіа та боротьбу з Telegram-каналами?

Б.Б. Тут потрібно розбиратися більш конкретно в питанні, вивчати список. Але, боюся, в процесі випліскування води можна і дитину виплеснути, і під час "полювання" можна закрити сайти, які не подобаються Верховній Раді, Володимиру Зеленському або комусь із його оточення. Тому рано чи пізно ми можемо прийти до цензури, яка явно буде спробою скопіювати російську технологію, коли "Роскомнадзор" "пачками" блокував неугодні сайти. Тобто тут потрібно діяти дуже акуратно.

До того ж простежується ще один момент: зараз, швидше за все, питання Telegram і закриття сайтів закінчиться пшиком. Все для того, щоб Зеленський або хтось із його оточення міг сказати: дивіться, ми не можемо повноцінно захищати інтереси України, тому нам необхідний закон про ЗМІ. Ось після цього вони зможуть боротися з персоналіями, і першими, до кого прийдуть "в гості", будуть не якісь проросійські видання, а ті, хто критикує бездіяльність і некомпетентні кроки президента і його оточення. Тобто прийти можуть до мене або до будь-кого, хто критично дивиться і висвітлює події, від вакцинації до "Великого крадівніцтва". Тобто одна з цілей Зеленського — притиснути свободу слова, і про це, до речі, говорила Рада Європи, коли зазначила, що в нинішньому вигляді законопроект не можна приймати, його потрібно допрацьовувати. Природно, Зеленський і його свита дивляться на це зовсім інакше.

    Реклама на dsnews.ua