• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Денис Казанський про майбутнє нормандського формату після Меркель

Чи зростатиме тиск Берліна на Київ щодо імплементації формули Штайнмаєра, "ДС" поговорила з членом української делегації у ТКГ Денисом Казанським

Денис Казанський/facebook.com/den.kazansky
Денис Казанський/facebook.com/den.kazansky
Реклама на dsnews.ua

"ДС" МЗС Німеччини невдоволено прокоментувало застосування Україною "Байрактару" на Донбасі. Чи може така реакція свідчити про початок зміни курсу щодо України, пов'язаного з перемогою СДПН на виборах?

Д.К. Мені здалося, що це була абсолютно звичайна заява, у стилі "глибокого занепокоєння". Подібні заяви постійно виникають останні років сім-вісім, тому я взагалі порадив би не звертати на них уваги. На мою думку, це якийсь черговий набір слів, який ні до чого не зобов'язує. Просто потрібно щось сказати, і вони видають подібний малозначущий коментар.

"ДС" Як зміна уряду в Німеччині загалом позначиться на перспективах нормандського формату — чи можна говорити про те, що тиск на Київ щодо імплементації формули Штайнмаєра та з інших питань зростатиме?

Д.К. Поки що це з низки припущень — може зрости або ні. Таке питання можна адресувати німецьким політикам: це залежить від коаліції, адже в ній буде Партія зелених, позиція якої більш проукраїнська. Тому тут важко гадати, давайте зачекаємо та подивимося.

Якщо говорити про формулу Штайнмаєра, то вона лише одна незначна ланка в ланцюжку подій, які мають відбутися, щоб вона стала активною. Реалізація цієї формули буде можлива, коли, по-перше, буде припинено обстріл, по-друге, вдасться домовитися з питання про вибори на непідконтрольній території. Якщо це станеться, тоді можна переходити до реалізації цього механізму врегулювання.

Але зараз ми й близько не підійшли до питання припинення вогню та розведення військ, не кажучи вже про вибори та якесь політичне врегулювання, від якого ми нескінченно далекі. Ситуація в абсолютному безвиході. Росія не лише не хоче її вирішувати, а й робить усе, щоб ускладнити.

Та й узагалі незрозуміло, як можна там провести ці вибори, якщо Москва форсує роздачу російських паспортів, позбавляючи місцеве населення громадянства України. Немає розуміння навіть того, де починається і закінчується ОРДЛО, адже для виборів потрібна чітко окреслена територія. Наприклад, питання з окупованим Дебальцевим не вирішене, а за Мінськими домовленостями це Україна. І вони кажуть, що не мають наміру віддавати цей район. Тож як у таких реаліях можна говорити про втілення ідеї Штайнмаєра? Перед застосуванням цієї формули необхідно зробити дуже багато кроків. Розуміння, як їх зробити, немає й близько.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи буде новий канцлер зацікавлений в особистій зустрічі нормандської четвірки? Чи цю перспективу, як третьорядну для нового уряду, відкладуть у дуже довгий ящик?

Д.К. У мене взагалі немає ілюзій, що українська тема десь є першорядною, крім самої України. Думаю, сподіватися, що українська тема скрізь має бути на першому місці, — досить інфантильна позиція. Насамперед кожна держава вирішує свої питання, а потім уже займається зовнішньою тематикою.

"ДС" Чи буде зацікавлена у зустрічі в нормандському форматі Росія з урахуванням хороших відносин з німецькою СДПН?

Д.К. Важко сказати про відносини Москви з новою німецькою владою. Знаю лише, що Росія точно не хоче миру і тому постійно намагається зривати ці зустрічі, їх не проводити.

"ДС" Нещодавно Москва заявила, що не заперечує проти приєднання до нормандського формату США. Тобто вона бачить у цьому якусь вигоду для себе. Яку?

Д.К. Про якісь непублічні домовленості щодо нормандського формату мені невідомо, потрібно запитувати у нашого МЗС.

"ДС" Поширене судження про те, що нормандський формат перебуває в безвиході, скоро перетвориться на мем. На вашу думку, яким може бути вихід із глухого кута?

Д.К. На даний момент усі формати в безвиході через позицію Росії, яка не готова припиняти агресію проти України. Росія не хоче миру і розпалювала цю війну не для того, щоб її завершити. Мета Москви — поставити Україну на коліна і зробити своїм сателітом. Поки ми не поступаємося, на це не погоджуємося — вони не готові до перемир'я та завершення конфлікту.

А формат не має значення. Головне — це політична воля Кремля, яка зараз у тому, щоб війна тривала. Отже, в жодному форматі ми нічого не зможемо вирішити.

"ДС" Чи можливі в найближчій перспективі хоча б невеликі зустрічні кроки: обмін полоненими, відкриття КПВВ?

Д.К. Хотілося б вірити, але річ у тому, що Росія шантажує Україну цими питаннями. Сподіваємося, що здоровий глузд візьме гору, і вони погодяться все ж таки когось обміняти.

"ДС" Як ми можемо відреагувати на пропозицію Росії про заміну в ТКГ Третьякової на Медведчука?

Д.К. По-моєму, тут усе очевидно. Росіяни хочуть поставити свого агента, щоб з його допомогою спробувати якось натиснути на Україну. Для нас це, звісно, неприйнятно.

    Реклама на dsnews.ua