• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Еколог Володимир Борейко: Мільярд дерев від Зеленського - дурний піар, вони просто засохнуть

Президент Володимир Зеленський заявив про запуск проєкту "Зелена країна", у рамках якого в Україні планується висадити мільярд дерев за три роки. Директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко розповів "ДС", як ідея президента може нашкодити екології і що потрібно робити, аби врятувати українські ліси

Володимир Борейко
Володимир Борейко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

“ДС" Президент Володимир Зеленський заявив про запуск проєкту "Зелена країна", у межах якого хоче посадити мільярд дерев за три роки. Чи можливо це?

В.Б. Це дурний піар, який просто витягне гроші, а всі ці дерева засохнуть. Бо, по-перше, за ними треба доглядати, по-друге, потрібно знайти величезну кількість саджанців, яких немає, і по-третє, а які дерева саджати? Сосну чи червоний дуб? Вони не мають особливої цінності для довкілля, бо висихають, а ще їх їдять короїди. Фізично висадити мільярд дерев за три роки також неможливо. Навіть соромно, коли голова держави говорить такі речі, про які й коміки розуміють: такого не може бути.

"ДС" Також Зеленський сказав, що за 10 років планує збільшити площу лісів на мільйон гектарів. Для чого?

В.Б. Це просто неможливо зробити. Бо де взяти мільйон гектарів? Де? Засадити пашню? Або засадити луки? Або території, де дуже багато червонокнижних рослин? Найголовніше, що це не той ліс. Висаджувати сосну — це не те саме, що висаджувати той ліс, який зараз вирубається.

Ліс треба охороняти, а ще з 2014 року Державна лісова охорона не має державного фінансування. Немає структури, яка буде спостерігати за новими лісами. Все це розбалансовано, все це знищено. Якщо ти хочеш щось зробити, спочатку потрібно зробити інфраструктуру. Світовий досвід показує, що там, де садять дуже багато і все це поставлено на якийсь піар, там це завершується погано. Так, дерева треба садити. Так, ліси треба садити. Але їх потрібно садити на підготовленому ґрунті, потрібно мати фахівців, потрібно мати саджанці й потрібно мати наглядачів. Ліс висаджується, але такі мегапроєкти завжди завершуються втратою грошей і лісів.

"ДС" Ліси Карпат вирубають і вивозять куди швидшими темпами, ніж саджають дерева, і попри те, що у 2015-му Рада прийняла мораторій на вивезення лісу-кругляка, складається враження, що цей процес не припиняється і його нема кому контролювати. Чи стали вирубати Карпати й загалом ліси менше?

В.Б. Дійсно, мораторій на кругляк діє, але справа в іншому: його просто технічно оброблюють і він припиняє бути кругляком, стає просто деревом. А якщо взяти й здерти кору (а це на лісопильнях можна зробити за 5 секунд), то це вже не кругляк, а інший технічний виріб. І саме цей технічний виріб іде на продаж і спокійно обходить мораторій.

Реклама на dsnews.ua

Я не думаю, що Карпати та ліси стали вирубати менше в останній рік. Я думаю, що стали вирубати ще більше, оскільки навіть Держагентство лісових ресурсів заявляє, що ми лише збільшуємо вирубки. З кожним роком вирубають все більше і більше.

"ДС" Міністр аграрної політики Роман Лещенко сказав, що дві третини території України фактично розташовані в зоні ризикованого землеробства і потребують консервації. Чи годиться така "ризикована" площа для висадки дерев?

В.Б. Тут якраз професійний підхід. Дійсно, навіщо вирощувати сільськогосподарські продукти там, де вони фактично не можуть вирости. Наприклад, коли там є пісок, як на Поліссі, де торфу вже немає. Потрібно, дійсно, робити консервацію, і там, дійсно, можна вирощувати ліс. Але не мільярд дерев.

"ДС" В Україні достатньо забруднені водойми. Таке можна говорити й про озера, й про річки. Чи правда, що зміцнення лісів потрібно починати з очищення цих водойм, бо прісна вода потрібна для зростання рослин?

В.Б. Ліси й водойми пов’язані тим, що ліси зберігають водойми. Якщо вирубали ліси — річки сохнуть. Якщо ми хочемо, щоб у нас були річки, потрібно захищати болота і не рубати ліси. Рослини ростуть завдяки дощовій воді, яка прісна. А дерева ростуть за рахунок ґрунтових вод. Якщо рівень ґрунтових вод падає — дерева можуть висихати, це так. Якщо, наприклад, немає дощів, трава буде висихати, це теж правда.

А що стосується очищення — це вже інша справа, закон про охорону навколишнього середовища та екоінспеція. Потрібно штрафувати забруднювачів, тут немає кореляції.

"ДС" З якого регіону України потрібно починати масштабну висадку дерев?

В.Б. Я взагалі проти масштабної висадки дерев. Я вважаю, що це безглуздя і піарний хід. От, наприклад, Зеленський сказав би, що ми вилікуємо мільйон людей. Але на мільйон людей повинно бути, наприклад, сто тисяч лікарів. Якщо сто тисяч лікарів немає — людей вилікувати неможливо. Так само і тут. Щоб садити дерева, повинні бути саджанці, розплідники рослин, системи, але цього немає.

Для того, щоб взагалі садити дерева, треба знайти величезні площі й підготувати їх. Хто буде цим займатися? Лісники? Ні, лісники цим займатися не будуть, бо у них з 2014-го немає державного фінансування. А це ж все піде на них. А як лісники можуть цим займатися, як у них немає грошей?

Також те, що садять, — це ж не ліс. Це маленькі деревця. Їх потрібно полоти, розріджувати, поливати, захищати від шкідників. А людей нема де взяти. І скажу як еколог: величезні обсяги насадженого лісу — це їжа для пожеж і шкідників. Коли насаджують маленькими обсягами у лісі — це нічого, але коли ось такими величезними партіями — там хрущі й короїди все знищують.

"ДС" Як вирубка дерев впливає на зміни клімату в Україні, кількість пожеж і екологію загалом?

В.Б. Вирубка дерев, звісно, впливає. Річ у тім, що якщо у нас є ліс — температура у ньому низька. Дерева забирають СО2, випускають кисень, і цей процес іде на пониження температури. Тобто ліс працює як мініхолодильник. Я зараз сиджу у лісі — тут приємно та прохолодно, а якщо я вийду на трасу — буде величезна спека. У Києві +28, а у мене тут, у лісі під Чорнобилем, +19. Якщо ми вирубаємо ліс, то відразу температура повітря збільшується на 10-15 градусів. Також ліси зберігають воду, якщо води немає, ми не можемо вирощувати, що також діє на зміну клімату. Якщо немає води, то немає і лісів.

"ДС" За останні роки ліси припинили обробляти від шкідників. Як правильно обробляти дерева? Адже звичайна фарба, якою фарбують ствол, не несе ані користі, ані шкоди.

В.Б. Та фарба — то радянська маячня. В Європі ніхто таке не робить, на шкідників це ніяк не діє. Це якась естетична річ, але я не знаю, кому вона цікава. Так і ліхтарні стовпи можна розмалювати. Дерева взагалі не треба обробляти від шкідників, треба просто не вирубати старі дерева, де живуть дятли та кажани, які їдять цих шкідників.

От посадив Зеленський молодий ліс. Це молоді сосни. Там немає гнізд ані дятлів, ані кажанів, тобто немає кому захищати цей ліс від шкідників. Все, шкідники прилетіли, їх ніхто не їсть, вони самі все з’їли. Тобто у нормальному природному лісі шкідник маленький і нічого зробити не може. Величезні зграї шкідників є саме там, де багато насадженого штучного лісу. Тобто Зеленський пропонує антиекологічні речі. Хоча б порадився з екологами, перш ніж робити такі заяви.

"ДС" Якою була б правильна, з точки зору науки, а не піару та гучних цифр, стратегія програми проєкту "Зелена країна"?

В.Б. Якщо Зеленський хоче охороняти ліси, то треба починати з іншого: зберегти маленькі природні ліси, яким 100-200-300 років, які залишилися у нас. Не давати їх рубати, заборонити це робити. Вони є найціннішими. А не ті, яким рости ще 100 років і незрозуміло, чи вони взагалі виростуть. 

Також потрібно провести велику інвентаризацію ланів, де є так звані "землі-самосівки" — це ліс, який з 1990-х років почав розповсюджуватися територіями, які ніхто не обробляє. Там вже дуже класний молодий ліс. Потрібно дати команду Держгеокадастру перевести його з сільськогосподарських земель до державного лісового фонду. Зараз же ці землі беруть в оренду і безкарно все знищують. Тобто навіщо висаджувати дерева, якщо у нас повно неформальних дерев, які незареєстровані як ліс, але виглядають ліс. Величезні площі таких лісів є на Чернігівщині, багато де в Україні. Якщо такі землі будуть у держлісфонді, у власності лісгоспів, вони за них відповідатимуть і стежитимуть за ними.

    Реклама на dsnews.ua