• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Сергій Гармаш: Легалізацією торгівлі з ОРДЛО Путін тисне на Захід та оптимізує витрати на "республіки"

Чому указ Путіна не пожвавить економіку ОРДЛО і ніяк не вплине на тамтешній рівень зарплат, розповів член української делегації в ТКГ Сергій Гармаш.

фото Сергія Гармаша
Сергій Гармаш/rus.radio
Реклама на dsnews.ua

С.Г. Причин три. Перша — це сигнал нормандській четвірці, якою Москва незадоволена, маю на увазі Німеччину та Францію. Таким чином Путін продемонстрував, що він не піде на поступки, і або вирішення конфлікту йде за сценарієм Кремля, або він не вирішиться взагалі. Просувається ще більша інтеграція цього регіону в економічний та інформаційний простір Росії. Тобто конфлікт заморожується без перспективи врегулювання найближчим часом.

Друга причина — оптимізація витрат на утримання регіону з боку Росії, що знову ж таки говорить про бажання Москви законсервувати конфлікт у його нинішньому стані. А третя причина — спроба максимально впорядкувати потоки, які Москва спрямовує на Донбас, через те, що дуже багато грошей розкрадається, і Кремль не міг контролювати цей процес. Зараз, вивівши економіку Донбасу на рівень російських держзакупівель, вони зможуть налагодити контроль. Тому що через ці держзакупівлі, швидше за все, вестиметься вся економічна діяльність.

Тому треба звернути увагу, що донбаські товари пускають не на російський ринок як такий, а на ринок держзакупівель - і пускають лише окремий вид юридичних осіб. Що це за вид — товариства, виробничі кооперативи чи унітарні підприємства, ми поки що не знаємо. З іншого боку, не на всі товари знімаються кількісні обмеження, тобто квоти залишаються. На які товари знімаються обмеження, ми також не знаємо. Можливо, на ті, які найбільш важливі для Донбасу, те саме вугілля чи метал, які є конкурентами для аналогічної російської продукції.

"ДС" Як цей указ вплине на зарплати та зайнятість населення на окупованих територіях?

С.Г. Думаю, ніяк не вплине, оскільки, якщо економіка мертва, її вже нічим не оживиш. Вони забезпечать якийсь мінімум для підприємств через систему держзакупівель, але це не стане стимулом для розвитку економіки. Москва не має на це таких грошей, враховуючи, що вона хоче все-таки оптимізувати свої витрати на утримання регіону.

Ціль — хоча б мінімізувати втрати, насамперед крадіжки. Тому що сумний досвід компанії "ЗовнішТоргСервіс" на чолі з Курченком призвів до того, що підприємства як би працювали, а коли він пішов з Донбасу, залишилося 52 млрд заборгованості цим підприємствам. Зараз Москва працюватиме над тим, щоб погасити цю заборгованість, а потім, дай Боже, не наростити нову. Але грошей на розвиток економіки я поки що не спостерігаю.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Тобто це фактично просто нова форма дотація на утримання окупованих територій?

С.Г. Це справді дотація за рахунок російських платників податків, але зі спробою вичавити хоч щось із Донбасу. Але в будь-якому випадку це буде на збиток російським громадянам, оскільки їм доведеться утримувати збиткові виробництва власним коштом. Проте, це допомагає Росії знизити свої витрати та забезпечити їхню контрольованість. На сьогоднішній день жодного контролю немає. Більше того, нещодавно був випадок, коли приїхала комісія з Москви, щоб дізнатися, куди поділися вагони залізниці, які перевозили сировину на Донецький металургійний завод. А вагони зникли. І коли комісія виїжджала, в останній день її співробітників викрали просто на дорозі, кудись вивезли. А наступного дня вони поїхали, відмовившись підписати заключний акт комісії. Не написали ні добре, ні погано, а просто відмовилися. Причому є інформація, що це викрадення було організовано т. зв. керівниками цих квазіреспублік, зокрема "міністром внутрішніх справ ДНР". Мабуть, Москві набридла така ситуація, коли гроші та майно кудись зникають.

"ДС" Як цей крок Кремля кореспондується з Мінськими угодами?

С.Г. Цілком їм суперечить, хоча в цих угодах не написано, що нічого не можна робити. Але в резолюціях Радбезу ООН, які дуже любить згадувати Росія, чітко вказано цілі Мінських угод. Це відновлення територіальної цілісності та суверенітету України над усією її міжнародно визнаною територією. І зрозуміло, що економічна інтеграція частини України до Росії не сприяє відновленню суверенітету над цією частиною. Тому тут повне протиріччя.

"ДС" Як відреагує на це рішення Захід, та ж нормандська четвірка?

С.Г. Думаю ніяк. На тлі подій у Білорусії їм зараз не до цього. Може, висловлять чергове занепокоєння, але, можливо, й до цього не дійде. Заходу врегулювання мігрантської кризи зараз важливіше, ніж вираження занепокоєння, яке дратуватиме Москву і все одно ні до чого не приведе.

    Реклама на dsnews.ua