• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ігор Попов про шанси "слуг народу" створити широку коаліцію з "Батьківщиною"

На питання "ДС" відповідає експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов

Ігор Попов
Ігор Попов / uifuture.org
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Перший віце-спікер Руслан Стефанчук заявив, що заради змін до Конституції «слуги» будуть змушені піти на широку коаліцію в Раді. Кандидатом номер один більшість експертів називає «Батьківщину». На яких умовах Тимошенко може погодитися міняти Конституцію разом із Зеленським? Премʼєрство для себе, міністерські портфелі для потрібних людей, щось ще?

І.П. Як правило, в таких переговорах є два блоки. Один — кадровий і, звичайно, тут вимоги будуть великі, а торги будуть довгі. Як по персоналіям, так і по міністерствам. А другий блок — це ідеологічна частина. Адже зараз «Батьківщина» є одним з основних опонентів введення ринку землі, який повинен запрацювати через 3 місяці. Це може стати каменем спотикання між потенційними коаліціантами. Водночас, навряд чи «слуги народу» і Зеленський погодяться відкотити земельну реформу.

Залишилось мало часу, а нормативна база не готова до відкриття ринку землі. Другий базовий закон, без якого не запуститься цей ринок, знаходиться на розгляді у другому читанні, але Рада — у локдауні, в кращому випадку його можуть ухвалити в травні. Відповідно, за місяць розробити під нього нормативку не зможуть. Компромісом могло би стати відкладення цього законопроекту на півроку-рік заради його доопрацювання. «Батьківщина» одразу ж оголосить «велику перемогу» і таким чином зможе отримати собі посади.

«ДС» А на прем’єрство Юлія Володимирівна претендує?

І.П. Звичайно, претендувати буде, але навряд чи «слуги» на це погодяться. Все-таки 25 голосів проти 250 голосів — неспівставні речі, щоб влада віддала настільки вагому посаду. До речі, щодо інших посад, на які можуть претендувати представники «Батьківщини», то в нашій політичній традиції склалася неофіційна вага кожної з них. Тому можуть вирішити, як у казино: по кількості фішок на руках.

«ДС» Щодо інших каменів спотикання між учасниками можливої коаліції. Буквально днями Тимошенко заговорила про те, що потрібно позбутися зовнішнього управління, відкотити назад не тільки земельну, а й медичну і освітню реформи. Як потенційні партнери збираються долати стільки глибоких протиріч? Під яким соусом це можна буде продати виборцям?

І.П. Жоден уряд серйозно не прагнув запроваджувати медреформу, і зараз уже очевидно, що люди її не схвалюють. Більше того, епідемія підтвердила, що курс на скорочення ліжкокомісць був помилковим, все одно нам треба тримати запас ліжок для подібних сьогоднішнім катаклізмів. В будь-якому випадку реформа зупинена, бо другий етап був абсолютно нелогічний і суперечив соціальній політиці. В результаті будь-які коаліційні угоди чи перемовини з «Батьківщиною» можуть стати приводом для продовження обговорення цієї теми.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Тобто задля коаліції Зеленський може знехтувати критикою Заходу?

І.П. Звичайно, це буде приводом для того, щоб сказати Заходу, що причиною зупинки медреформи стала необхідність створення коаліції. Але навіть і без коаліції ніхто другий етап "реформи імені Супрун" запроваджувати не збирається. Таких самогубців в системі охорони здоров’я немає. Щодо освітньої реформи, то ключовим в ній було те, що мінімальна ставка вчителя мала зрости до трьох мінімалок. Але потім гасло залишили, а економічну складову перенесли до майбутніх невизначених часів. Тому освітньої реформи також немає.

«ДС» Чи слід вважати фрагментом майбутньої коаліції групу «За майбутнє», яка зазвичай голосує в унісон зі «слугами». Чи після скандального програшу Шевченка Вірастюку на Прикарпатті можна очікувати її переходу в опозицію до влади?

І.П. Тут питання не лише в 87-му окрузі, а й у відносинах Заходу, Зеленського і Коломойського. Окрім цього, депутатська група для формального створення коаліції не може виступати суб’єктом, але голосувати за конституційні зміни, звичайно, може. Тому можливий якийсь гібридний союз, коли «За майбутнє» виставить свої вимоги по протекціонізму в економіці разом з певними кадровими пропозиціями, а також з можливим ослабленням тиску на фінансову групу Коломойського. Таким чином знайдуть голоси за конституційні зміни.

«ДС» Чи буде Офіс президента прагнути зміцнити утворення зі «слуг», «Батьківщини», «За майбутнє» і «Довіри» якоюсь частиною представників «Голосу»? На яких умовах це можливо?

І.П. Якщо конституційні зміни будуть погоджені з західними партнерами, то, думаю, обидві частини «Голосу» проголосують за них без особливих додаткових умов. Але якщо дійде до формування нового уряду, то за квотою «Голосу» до нього, як і до правоохоронних органів чи держкомпаній, цілком можуть увійти старі або нові прозахідні реформатори. Плюс додатково може бути розширена квота для іноземців у наглядових органах держкомпаній.

«ДС» У Раді лежить вже девʼять проектів Зеленського по змінах в Конституцію, від банального скорочення кількості депутатів до екзотичної «законодавчої ініціативи народу». Напевно, пишуться нові — про розширення повноважень президента. Які пропозиції може підтримати нова коаліція, а які не пройдуть за жодних обставин?

І.П. З тих проектів, що ви назвали, можуть цілком підтримати і скорочення кількості депутатів на наступних скликаннях, і народну законодавчу ініціативу, яка якраз відповідає ідеології Тимошенко. Тобто для них це буде природнє голосування. І для мажоритарників, які входять в депутатські групи, це буде цілком логічно. Я думаю, що зможуть підтримати і ініціативи щодо змін по повноваженням президента по призначенню директорів НАБУ і ДБР. Тому що за діючої Конституції взагалі немає механізму, який дозволив би призначити директорів НАБУ і ДБР, і тому є два варіанти. Або змінювати законодавство і робити їх не правоохоронними органами, а органами виконавчої влади і переводити процедуру під Кабмін, або дописувати це до повноважень президента. Різниця у фіналі буде не така й велика.

    Реклама на dsnews.ua