• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Ігор Семиволос про диверсію на ядерному об'єкті в Натанзі і можливу відповідь Ірану Ізраїлю

На питання "ДС" відповів виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Все абсолютно очевидно, чи можуть бути інші життєздатніі версії: аварія на ядерному обʼєкті в іранському Натанзі — результат роботи ізраїльських спецслужб?

І.С. Я думаю, що для іранців найкраща версія, звісно, це теракт. Ізраїльський теракт, тобто диверсія. Так вони знімають з себе відповідальність за можливу халатність. Але я також схиляюся до того, що це була ізраїльська диверсія. Принаймні, про це зараз багато говорять, і американці підтверджують, що це були ізраїльтяни. Це виглядає дивно на тлі переговорів по ядерній програмі Ірану, але, якщо брати до уваги, що ізраїльтяни одразу попереджали — у них не буде ніяких сентиментів до іранців і вони продовжуватимуть політику недопущення посилення іранських можливостей, — то все більш-менш зрозуміло.

«ДС» Чи міг Вашингтон не знати про диверсію на ядерному обʼєкті, яка готувалася? Злив виданню The New York Times від неназваних співробітників розвідки США про те, що Ізраїль це зумисно спланував — це гра для досягнення якого результату?

І.С. Раніше все-таки такі моменти узгоджували, а зараз хтозна. Принаймні, я уявляю собі, що не дуже сподобалася американцям ця інформація, тобто реакція була негативною. Цілком можливо, що вона була такою вже постфактум, тобто вони продемонстрували свою непричетність, намагалися дистанціюватися.

Очевидно, що це гра не на користь Ізраїлю. Це скоріше гра в роздратування тим фактом, що ізраїльтяни роблять, тобто грають в самостійну гру, не враховуючи інтересів американців. Моє враження таке. Все-таки це неприємний сигнал для ізраїльських спецслужб.

«ДС» Віце-президент Ірану Алі Акбар Салехі заявив, що Іран залишає за собою право застосувати заходи до виконавців нападу. Чим реально Іран може відповісти?

І.С. Гадаю, Іран не може здійснити таку кібератаку, як роблять ізраїльтяни, зробити якусь диверсію дистанційно. Очевидно, що мова йде про організацію або теракту, або проведення якоїсь військової операції.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Ви маєте на увазі атаку терористів «Хезболли» або «Хамасу», які фактично підконтрольні Ірану?

І.С. Так, звісно. Або, як вже стало звичкою, може бути «бодання» в Червоному морі між іранцями і ізраїльтянами, коли вони обстрілюють судна одне одного.

«ДС» У лютому Джо Байден заявив, що США не будуть знімати санкції проти Ірану, щоб повернути його за стіл переговорів по Загальному всеохоплюючому плану дій (ЗВПД) за ядерною програмою Тегерану, і зазначив, що Іран повинен зробити перший крок і припинити збагачення урану. Як диверсія 11 квітня вплине на цей кейс? Адже тепер збагачення урану не відбуватиметься мінімум 9 місяців…

І.С. Як мінімум, це означає, що в іранців купа технологічних дірок. І вони не дуже убезпечені від технологічних атак, кібератак в тому числі, це я можу сказати точно. Щодо всього іншого, то це такий сигнал іранцям про те, що їх спроби здійснити технологічний прорив контролюються і будуть при першій нагоді зупинені.

«ДС» А на самі переговори за СВПД це якось вплине?

І.С. Поки що це настільки млявий процес, що говорити про якийсь серйозний рух в ньому найближчим часом просто не варто, це скоріше все ж таки довгострокова історія. Там важливий сам факт того, що американці погоджуються на цю тему говорити і намагаються максимально залучити до цього процесу європейців, тобто для Вашингтона це має велике значення. Їм важливо відновити довіру, розбудувати нову стратегію і в рамках цієї нової стратегії переговорний процес при посередництві європейців — це якраз те, що їм потрібно. Але в цілому я не дуже сильно бачу можливості зараз серйозно досягти якогось рішення.

Я особисто вважаю, що відмова американців від ядерної умови Трампа — це помилка, але ще більша помилка — повернення до угоди без врахування помилок і прорахунків Обами. Не можна повернутися в ту ж саму річку і спробувати реалізувати стратегію без урахування наслідків, які стали очевидними після запровадження цієї угоди. В першу чергу, це іранська експансія. Яким чином запобігти іранській експансії це буде велике питання, і без цього немає сенсу далі говорити.

«ДС» Іран, мабуть, раніше розраховував, що Вашингтон впливатиме на Тель-Авів, і там не будуть робити якихось різких кроків, принаймні до початку нових переговорів за ядерною програмою?

І.С. Не думаю, що тут ситуація така лінійна. Ізраїльтяни вдало користуються ситуацією, щоб просувати свої інтереси, тому хто на кого тисне — це ще велике питання.

«ДС» Як в цілому зміниться ситуація в регіоні після атаки на ядерний обʼєкт в Натанзі?

І.С. Вона вплине так само, як і попередні диверсії, які робили ізраїльтяни. Це ж не перша диверсія, насправді, яка продемонструвала їхню технологічну перевагу. Нічого особливого не відбудеться, просто ізраїльтяни в черговий раз показали, що іранці реально не убезпечені від їхніх атак.

    Реклама на dsnews.ua