• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Імунолог Федір Лапій: Дітей можна щеплювати тільки вакциною Pfizer

"ДС" поговорила з імунологом Федором Лапієм про те, чи потрібно вакцинуватися від грипу під час пандемії, чому провалилася кампанія вакцинації від Covid-19 та коли четверта хвиля коронавірусу в Україні вийде на свій пік

Федір Лапій /uatv.ua
Федір Лапій /uatv.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні в Україні зафіксовано відразу два невтішних рекорди. Перший – найбільша кількість померлих від Covid-19 за добу — 546 осіб. Другий – кількість виявлених хворих за день – 22 415 людей. Найбільше нових заражень у Харківській, Одеській, Запорізькій областях. І судячи з того, як розвивається ситуація, ці "рекорди" не останні.

За інформацією МОЗ, 95% госпіталізованих із COVID-19 минулого тижня — невакциновані. Загалом від початку вакцинальної кампанії дві дози вакцини отримали лише 6 573 564 українців. Якщо взяти за основу твердження соціологів, що в країні наразі проживає близько 35 мільйоні людей, виходить, що повністю вакцинований лише кожен п’ятий українець.

Чому так швидко поширюється Covid-19 в Україні, чи потрібно вакцинуватися від грипу під час пандемії коронавірусу та кому рекомендована третя бустерна доза, "ДС" розповів імунолог, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НУОЗ імені П.Л. Шупика Федір Лапій.

"ДС" Як ви оцінюєте темпи поширення коронавірусу в Україні? Наскільки ця хвиля захворювання потужніша за попередню? І яка вже вона у нас за ліком?

Ф.Л. Я би сказав, що це четверта хвиля. Хоча поняття "хвиля" більше умовне. Якщо першою вважати ту, що почалася навесні 2020 року, другою — восени того ж року, а третьою — початок 2021 року. А щодо темпів поширення, ще влітку МОЗ робило прогнози, що восени буде черговий підйом захворюваності коронавірусної хвороби і він буде більш масштабним. На превеликий жаль, ці прогнози справдилися. Це пов’язано з кількома факторами. І найголовніший з них – велика кількість людей ще не зустрічалася зі збудником. Другий — вища заразність варіанту "Дельта", який наразі циркулює в Україні. Хоча щодо цього ще тривають дискусії серед науковців. Третій фактор – люди втратили обачність, нехтують масками, не дотримуються безпечної дистанції. Причина проста – люди втомилися від обмежень і хочуть повернутися до нормального життя. Бізнес хоче, щоб були відкриті ресторани, кінотеатри, фітнес-центри. Батьки хочуть повноцінно працювати, а для цього потрібно, щоб діти ходили до шкіл і дитячих садочків. У свою чергу це приводить до того, що ми бачимо велику кількість хворих на ковід дітей – 1 447 випадків за останню добу. Я хочу, щоб всі зрозуміли — незважаючи на страшну статистику смертності ми ще не досягли піку захворюваності.

"ДС" А коли ви прогнозуєте пік?

Ф.Л. Важко сказати. В окремих областях пік захворюваності на Covid-19 почнеться раніше, ніж в Україні в цілому. Регіони, які наразі перебувають у червоній зоні, піку досягнуть швидше. Думаю, найближчі два тижні спаду захворюваності не буде. Лише зростання.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" У Харкові вже почали сортувати хворих на ковід пацієнтів, адже місць на всіх в лікарнях не вистачає. Є привід думати, що ця практика може поширитися на всю Україну?

Ф.Л. Думаю, що так. Наразі ковідні відділення у червоних зонах дуже швидко наповнюються пацієнтами. Думаю, що ця ситуація буде і в інших регіонах країни.

"ДС" Чому в світі, і в Україні зокрема, таке упереджене ставлення до щеплень?

Ф.Л. У кожній країні є налаштовані проти вакцинації люди, які мають свої погляди на світ. Наприклад, вірять в реінкарнацію. Якщо говорити про вакцинацію в Україні, то я налаштований дуже скептично. І одна з причин, чому компанія з вакцинації просувається невдало – це упереджене ставлення самих медиків до неї. Я не говорю про всіх, але прикладів, коли лікарі відмовляли пацієнтів від щеплення, досить багато. Також є випадки, коли медичні працівники відмовлялися щеплюватися від Covid-19, і це теж впливало на суспільну думку. Дивлячись на це, пересічний громадянин думав: "Мабуть, медики щось знають". І це є однією з причин високого рівня недовіри до вакцинації в Україні.

"ДС" Деякі інфекціоністи стверджують, що якщо ви перехворіли на ковід, то у вас утворився природній імунітет і щеплення не потрібне. Це правда?

Ф.Л. Якщо ми говоримо про кір, то це правильна точка зору. А щодо Covid-19 — це неправда. Нові варіанти цього вірусу дуже швидко поширюються світом, і люди хворіють повторно. В медицині є таке поняття, як вторинна відповідь організму, і саме вакцина допомагає сформувати більш надійний імунітет у людини і запобігти повторному захворюванню. Контраргументом також може слугувати приклад таких хвороб, як дифтерія і правець. Навіть якщо ви перехворіли на них, у вас все одно не сформується достатній природній імунітет, і щеплюватися саме від цих захворювань потрібно кожні 10 років. Є вірус папіломи людини, який причетний до раку шийки матки. Природнє інфікування цим вірусом не забезпечує захист від повторного зараження. А вакцинація — так. Є цілий ряд моментів, котрих деякі "видатні" українські лікарі через брак знань, інакше сказати не можу, просто не розуміють. І тому говорять такі дурниці.

"ДС" Чи потрібно робити третю бустерну дозу тим, хто вже зробив два щеплення від коронавірусу?

Ф.Л. Якраз в цей понеділок, 18 жовтня, відбулося засідання Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), на якому розглядалося питання додаткових доз і ревакцинації. Відразу хочу зауважити, що це різні поняття, їх не потрібно плутати.

Щодо третьої додаткової дози, то прийнято рішення, що третю дозу будуть робити в первинній схемі вакцинації тим групам населення, організм яких гірше захищений після перших двох доз. В основному, це так звані "імуноскомпрометовані особи" — наприклад, онкохворі, люди з тяжкими хронічними захворюваннями. Їм рекомендовано зробити третє щеплення щонайменше через місяць після другого.

Стосовно ревакцинації (бустерна доза), то ця процедура необхідна для закріплення ефекту від щеплення, вона відновлює, посилює і подовжує захист в результаті вакцинації. Її рекомендовано робити мінімум через 6 місяців після вакцинування першими двома дозами.

"ДС" Ревакцинацію від ковіду будуть робити всім?

Ф.Л. На сьогоднішній день єдина країна у світі, що прийняла рішення про універсальну ревакцинацію – Ізраїль. Великобританія і США розглядають можливість проведення ревакцинації для певних категорій населення. НТГЕІ на своєму засіданні теж рекомендувала МОЗ ввести подібну процедуру — поки що тільки для медичних працівників і людей, які працюють в будинках інтернатного типу.

"ДС" Яка наразі в Україні ситуація з вакцинацією дітей від Covid-19?

Ф.Л. На початку літа 2021 року було затверджено рішення, що три категорії дітей – ті, які перебувають в групі ризику, які виїжджають за кордон для участі у змаганнях та ті, які отримали першу дозу поза територією України — можуть бути щепленими.

Наприкінці вересня цього року було прийнято і схвалено МОЗ рішення, що всі діти віком від 12 років можуть отримати вакцину від Covid-19. Це рішення вступило в силу три тижні тому. Хочу наголосити, що вакцина, яка дозволена дітям – це Pfizer/BioNTech. Батьки повинні це знати. Бо у нас, як у приказці "Вміла готувати, та не вміла подавати" — лікарі не завжди читають постанови, не заходять на сайт МОЗ і не володіють певною інформацією. Тому якщо ваш сімейний лікар не знайомий з цією постановою, рекомендую батькам, які хочуть вакцинувати своїх дітей, роздрукувати її перед тим, як йти на прийом.

"ДС" Чи варто боятися накладення сезонного грипу на ковід? І чи треба робити два щеплення: одне — від коронавірусу, інше — від грипу?

Ф.Л. Сезонний грип ніхто не відміняв, тому щеплення потрібне. Виходячи із світової практики МОЗ зазначає, що вакцинуватися від грипу можна в той самий день, що і від Covid-19. В США, Ізраїлі і багатьох інших країнах теж зняті будь-які інтервальні перестороги між цими щепленнями.

Якщо говорити про те, чи можуть накладатися грип і ковід один на одного, то такі випадки були зафіксовані в минулому році. Лікарі повідомляли, що в деяких пацієнтів була так звана "ко-інфекція" — грип разом з COVID-19. При такому перебігу хвороби ризик смерті зростає у два рази. Треба розуміти, що вакцина від Covid-19 не захищає від грипу.

"ДС" В чому вбачаєте найбільшу проблему в ситуації з ковідом?

Ми ж розуміємо, що такої кількості тяжких хворих не було б, якби був високий рівень вакцинації серед населення. Влітку були доступні всі вакцини — Moderna, Pfizer, AstraZeneca, CoronaVac. Центри вакцинації працюють у вихідні дні у магазинах, на базарах, навіть були обладнані в трамваях. Тільки йдіть і вакцинуйтеся. Люди дочекалася того моменту, коли кількість хворих на день перевалила за 15 тисяч, злякалися і вирішили вакцинуватися. Але для того, щоб сформувався захист, потрібні час і дві дози. Говорити про те, що ті, хто пішов вакцинуватися, зупиняють хвилю захворюваності буде неправильно, бо це вакцини не екстреної профілактики, які допомагають миттєво. Але хочу сказати, що навіть одна доза досить успішно допомагає уникнути тяжкого перебігу хвороби Covid-19.

    Реклама на dsnews.ua