• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Злодій в законі не відкриває рахунок у банку, де в призначенні зазначено "общак" — Олег Єльцов про санкції РНБО

Чи можна нанести хоч якусь шкоду організованій злочинності, приймаючи на РНБО якісь "санкції" проти злодіїв у законі, "ДС" розповів журналіст-криміналіст Олег Єльцов

Олег Єльцов
Олег Єльцов / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» 14 травня відбулося засідання РНБО, на якому ввели санкції проти 557 злодіїв у законі і 111 кримінальних авторитетів, які є іноземними громадянами, причому більшість з них зараз не в Україні. Чи можна вважати це рішення боротьбою з оргзлочинністю?

О.Є. Не можна. РНБО — дорадчий орган при президенті, і він жодним чином не встановлює, не змінює закони. Я читав, що вони забороняють в'їзд тим, кого вважали злодіями в законі, збираються накласти арешт на рахунки. На якій підставі? Міняйте тоді імміграційне законодавство, закони банківської діяльності. Але це спричинить грандіозні втрати для іміджу країни, адже всі бачать цю жахливу африканщину.

Це не перший випадок, ще більш ідіотським було, напевно, рішення про накладення санкцій на українських контрабандистів. У мене питання — стаття про контрабанду є в Кримінальному кодексі? Є. Чому президент збирається зі своїми консультантами в РНБО приймати якісь рішення, які абсолютно не узгоджуються ні з Конституцією, ні з законами, ні з демократичними процедурами? РНБО перетворилася практично в орган свавілля. Це якась «революційна трійка», вони вирішують, у кого гроші заарештувати, кого не пустити кудись, кого пустити.

У свіжому рішенні РНБО влада посилається на минулорічний закон про боротьбу зі злодіями в законі, але це ж теж нісенітниця, адже ввели злодійське кримінальне поняття як юридичну норму, що свідчить про повну некомпетентність людей, які цим займаються. Хоча є і засуджений за цим законом, там просто битовуха. Чоловік купував коня, кінь не сподобався, і він «наїхав» на продавця цієї тварини. Але де тут злодій в законі? Якщо це власник «общака» — доведіть, де «общак»? Більш того, Геннадій Москаль свого часу цю процедуру теж по беззаконню робив, змушуючи злодіїв у законі на камеру говорити, що вони злодії в законі. Так, за поняттями після цього вони позбавляються такого статусу. Але злодійські закони вже не настільки сильні в комерціалізованому світі, в тому числі кримінальному, тому це все на руку корумпованій правоохоронній системі.

«ДС» Злодії в законі — це люди, які намагаються мати мінімум зв'язків, відносин до офіційних структур і держави, а в рішенні РНБО йдеться про заборону відкриття рахунків і так далі. Про що це свідчить?

О.Є. Безумовно, злодій у законі не відкриває рахунок у банку, де в призначенні зазначено «общак». Є зобов'язання негласні, між комерсантами, яким злодійське співтовариство надає послуги, а вони за це платять. І вони не злодії, це абсолютно не так робиться. Тобто у владі дилетанти, які займаються тим, що йде на шкоду країні і на шкоду боротьбі зі злочинністю.

«ДС» А що потрібно робити, щоб протистояти організованому злочинному світу?

Реклама на dsnews.ua

О.Є. Для того щоб дійсно протистояти впливу оргзлочинності, яка лізе у владу, в держуправління, у великий бізнес — потрібно не реформу поліції проводити і міняти товстих даішників на худих в красивих формах, а міняти законодавство. Але, на жаль, президент і його фракція не знайшли юристів, які б привели КПК в належний стан. Це дало б механізми боротьби, зокрема, те, про що зараз ніхто не говорить. Розігнали УБОЗ — правильно зробили, тому що це була повністю гнила і корумпована структура. На його базі створили департамент спецрозслідування МВС, але потрібних повноважень у нього немає. До речі кажучи, один з наслідків цього — тортури, оскільки це єдине, чим можна домогтися результату при розкритті злочину: в двері пальці засунув і все вам розповіли, а якщо не розповіли, то злочину не розкриєш.

Якщо хочете лідерів злочинних співтовариств садити і боротися з організованою злочинністю, то потрібно не від злочину танцювати, коли він вже скоєний, і ми його починаємо розкривати, а від особистості. А це лідери, яких слід посадити, роз'єднати злочинне угруповання. У багатьох цивілізованих країнах це прекрасно працює. Якщо ти «засвітився» як організатор злочинного співтовариства в тій же Італії або США, то знаєш, що довічно тебе можуть слухати, всі твої контакти відстежують. Без будь-яких санкцій — ти потрапив у список, і ти злодій. Злодій не може просто так взяти і вийти з цього співтовариства. Так це працює і це називається боротьбою зі злочинністю від особистості, а не від злочину.

«ДС» Ви дивилися сам список санкцій злодіїв у законі — чи застосований у ньому вибірковий підхід?

О.Є. Є список, ну і що? Де доказова база, що в ньому саме злочинці, а не чиїсь бізнес-конкуренти, і хто цей список складав? Ми не знаємо всієї цієї боротьби бульдогів під килимом, і витрачати час на вивчення списків, всю цю ахінею жодна розсудлива людина не буде. Я вище навів приклад, як вони нібито власника "общака", "смотрящего" — посадили. Це був регіт на всю країну, і вони продовжують людей веселити.

Простих рішень, особливо в боротьбі з організованою злочинністю, немає. Це комплексна державна проблема, потрібні зміни в структурі МВС, такі як підпорядкування підрозділів по протидії торгівлі людьми та наркотиками карному розшуку, як це було при совку. Ці підрозділи — це очі і вуха карного розшуку, це збирачі інформації, того ж компромату, їх бази даних потрібно об'єднувати. Зараз у нас Бюро фінансової безпеки створюють, тільки не говорять, які у них аналітики будуть сидіти і що ці аналітики будуть робити. У них інструментарію немає, адже бази даних не зведені в нашій країні. Це доповідь потрібно писати, як зробити, щоб побороти. Але я можу сказати одне: не потрібно сидіти в РНБО і нести ахінею на всю країну і на весь світ. Більше це ніяк назвати не можна, їх ініціативи.

«ДС» Серед інших у рішенні РНБО згадувалися 111 іноземців. Навіщо?

О.Є. У нас є маса громадян з іншим або подвійним громадянством, які прекрасно віддалено керують кримінальними процесами в нашій країні.

«ДС» Якими будуть наслідки рішення РНБО щодо злодіїв у законі?

О.Є. Президент і РНБО, може, не знають, що злочинність непереможна і буде завжди. Злодії в законі прекрасно керують з-за кордону цілими регіонами, не з'являючись в Україні роками, як я вже сказав. Які зараз злодійські сходки? Зараз всы по зуму спілкуються, наради проводять. Про що вони взагалі говорять? Все це хайп, ні в що він не виллється і може тільки дати додатковий інструмент корумпованим правоохоронцям і представникам влади — боротися з конкурентами і вимагати чергові гроші з того ж кримінального співтовариства. Боротьбі з оргзлочинністю це точно не допоможе.

    Реклама на dsnews.ua