• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Олександр Черненко: Після рішення Верховного Суду по Вірастюку найлогічнішими будуть перевибори

Про наслідки скасування ВС перемоги кандидата від "Слуги народу" Василя Вірастюка на окрузі №87 "ДС" поговорила з політологом Олександром Черненком

Олександр Черненко
Олександр Черненко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Подейкують, що оголошення Вірастюка переможцем виборів на 87-му окрузі відбулося після дуже складних переговорів, в результаті яких Шевченко визнав перемогу суперника нібито в обмін на "розблокування" Буковеля і дозвіл на подальшу участь компанії ПБС в "Великому будівництві". На вашу думку, чи могли подібні переговори мати місце?

О.Ч. Мені важко сказати, чи могли. З одного боку, ми дійсно не бачили такої активності і публічної позиції Шевченка щодо боротьби за цей мандат. Тобто одразу під час підрахунку голосів щось було, а потім якось все затихло. З іншого боку, у всі можливі суди були подані оскарження, і Шевченко дійшов до Верховного Суду. Тобто якщо він трохи менше почав в публічній площині виступати, то юридично його кампанія захисту продовжувалася, і після рішення Великої палати ВС вона завершилася для Шевченка успішно. Тобто можливо якісь домовленості і були, але весь шлях юридичних оскаржень команда Шевченка зробила. Була домовленість чи її не було, але результат сьогодні є таким.

"ДС" Суд скасував протокол ЦВК про результати виборів, але зміни до встановлених підсумків голосування шляхом складання уточненого протоколу з перерахунком голосів вносити відмовився. Які варіанти подальших юридичних дій по 87-му округу? Перевибори? Чи можливий інший сценарій?

О.Ч. Верховний Суд не визнав Шевченка переможцем, тому ситуація залишилася підвішеною. Визнати Шевченка депутатом сьогодні проблематично і чистих юридичних механізмів для розрулення цієї ситуації немає. А варіантів розвитку подій безліч. Ситуація вже вийшла з правового поля і назад вона може повернутись тільки політико-правовим способом, тому що в законі не вказано, що робити. Є, наприклад, рішення Верховного Суду, і там як не обов’язкову опцію, а одну з можливих, вказано, що доцільно було б провести повторне голосування на тих дільницях, де були вкрадені бюлетені, тобто не на всіх, а на окремих. Як на мене, це досить сумнівна історія, тому що буде інша явка виборців і т.і. Тобто один із варіантів — це голосування на певних дільницях.

Інший варіант — взагалі нові вибори, за аналогією з парламентськими виборами 2012 року, коли опозиціонери вигравали на кількох мажоритарних округах, але влада не визнала їх перемогу. Тоді ЦВК пішла на не зовсім юридично чистий, але єдиний логічний крок — призначити нові вибори. Можливо, один із варіантів був би таким: взяти протоколи на тих дільницях, де були знищені бюлетені, а на руках у членів комісії і спостерігачів збереглись копії протоколів дільничних комісій, які теж мають мокрий підпис і печатки, і на їх підставі встановити результати. Але, знову ж таки, такої процедури немає. Це має бути політичне рішення ЦВК.

Найбільш логічними є нові вибори, і, можливо, це теж є одним із елементів домовленостей Шевченка про те, що він погоджується на нові вибори і все починається з чистого аркуша. Ситуація стане більш-менш зрозумілою з огляду на подальші дії ЦВК, тому що невизнання Вірастюка переможцем вже очевидне. Зараз ЦВК має анулювати цей протокол і пропонувати якісь варіанти виходу з ситуації. Важко спрогнозувати, що скаже комісія. Але один із виходів — це нові вибори, прийняття Шевченком цього сценарію, і нові змагання.

"ДС" Чи можна вважати рішення Великої палати ВС по Вірастюку якимось сигналом для Банкової?

Реклама на dsnews.ua

О.Ч. Я не здивований таким рішенням Верховного Суду, тому що коли казали, що при Порошенкові не реформували суди, то якраз ВС був реформований, до нього повністю набиралися судді через конкурси. Тому рішення Верховного Суду, і не лише по 87-му округу, а й взагалі — менше критикуються. Я думаю, що судді приймали доволі зважені і якісні рішення саме по виборчим питанням і під час місцевих виборів, і на довиборах. Тобто ще до обговорюваних нами виборів вони вже неодноразово приймали cправедливі рішення.

Думаю, що це не є якийсь виклик Зеленському, просто судді чинили правосуддя, як вони вважають за потрібне. Верховний Суд зараз не є нікому підконтрольним. Це не ОАСК, який повністю скомпрометований, чи Печерський суд, чи Конституційний суд, з яким Зеленський, видавши укази, виходив за свої повноваження. Такі речі могли б викликати обурення в суспільстві, але не дуже викликають, бо ці суди самі по собі не заслуговують співчуття.

Але якщо Зеленський почне, хоча й не має підстав і повноважень, вчиняти певні дії щодо Верховного Суду, буде надто очевидним політичне переслідування і замовлення. Думаю, Банкова нічого в цьому напрямку робити не буде.

"ДС" Якою у звʼязку з рішенням ВС по 87-му округу може бути доля подання нардепів з питання правомірності указів про звільнення суддів КС Тупицького і Касмініна, яке теж розглядає Верховний Суд?

О.Ч. Думаю, це не пов’язано, але очевидно, що дії Зеленського по відношенню до Тупицького виходять за межі його повноважень, які не дають йому право призупиняти статус судді Конституційного суду. І Верховний Суд має на це вказати. Як він вкаже, з якою аргументацією і чи вкаже взагалі, сказати важко. Але сьогодні цей суд ще викликає довіру, принаймні не було якихось серйозних резонансів щодо його рішень. Тому це може бути ще однією відчутною проблемою для президента.

"ДС" Як може скористатись рішенням ВС по 87-му округу опозиція?

О.Ч. Нагадаю, що головні опозиційні партії не змагалися у цьому окрузі, а основна боротьба йшла між представником влади і відомого олігарха. Опозиція має критикувати владу, яка фальсифікує вибори. Сьогодні влада працює проти Шевченка, завтра буде це робити проти "Батьківщини" чи "ЄС", або представників інших політичних сил. Тому опозиція має, не підтримуючи жодного з кандидатів, закцентувати, що факт фальсифікації результатів виборів владою є неприпустимим і свідчить про повне порушення принципів демократії.

А якщо будуть нові вибори, опозиція теж має йти на них, об’єднуючись. З того, що Кошулинський не набрав лише кілька сотень голосів по відношенню до лідера перегонів, треба зробити висновки, більш активно включитись в кампанію і мати реальні шанси перемогти. До того ж, нечиста гра Шевченка і Вірастюка, особливо останнього, завдала їм певних іміджевих втрат і збільшила шанси для опозиційних партій повоювати за цей округ.

    Реклама на dsnews.ua