• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Олександр Черненко: Зоряний час Тимошенко на темі ринку землі вже минув

Про невдачу Юлії Тимошенко у боротьбі за земельний референдум та перспективи наростити рейтинг на цій темі «ДС» поговорила з політологом Олександром Черненком

Олександр Черненко
Олександр Черненко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» ЦВК відмовила «Батьківщині» в реєстрації інціативної групи по земельному референдуму. Чи мають сенс подальші дії партії щодо судового оскарження такого рішення?

О.Ч. Треба розуміти, з якою метою Тимошенко цей референдум затівала. Наївно думати, що вона вірить в можливість його проведення. Безперечно, з самого початку ця ініціатива «Батьківщини» задумувався як технологія — надання партії Тимошенко вигляду політичної сили, яка бореться за рідну українську землю. Юлія Володимирівна була свідома того, що влада знайде способи їй відмовити і зрозуміло, що цю тему вона буде прокачувати й далі, піде в суди.

Проблема всіх організаторів подібних референдумів в тому, що їм важливий не результат, а процес, адже він завжди буде тримати їх в інформаційному полі. До речі, це стосується і анонсованого президентом референдуму, який має показати, що «якісь тут погані депутати не хочуть, а хороший президент діє проти олігархів». В цьому ключі, безперечно, треба розглядати і дії Тимошенко, яка піде в суди і буде збирати акції. Для цього вся ця історія і запускалася.

«ДС» Наскільки експлуатація земельної теми може допомогти Тимошенко набрати бали в політичній боротьбі? Чи будуть обіцяні партією осінні земельні протести вагомим фактором впливу на політичну ситуацію в країні?

О.Ч. Земля і тарифи – це теми, які взагалі в останні роки тримають Тимошенко на плаву і роблять її цікавою. З 1 липня, коли з’явиться ринок землі, для сільського електорату ця тема стане актуальнішою. Якщо ринок запуститься, і люди, які продадуть паї, побачать, що прийшли живі гроші, в опонентів Тимошенко з’являться аргументи. От буцімто ввели ринок, а ніхто, як їх лякали, землю вагонами не вивозить, все нормально і спокійно. Тоді ця тема буде ще актуальною до кінця року максимум.

Тобто, все буде залежати від того, якою буде ситуація після відкриття ринку, зокрема, з випадками рейдерства та обдурення селян. Соціальною базою протестів здебільшого є дрібні фермери, в яких немає грошей на купівлю землі, лише на оренду. Якщо землю, яку вони орендують, почнуть перекуповувати за більші гроші, а вони її купити не зможуть, то дрібні фермери будуть захищатись і радикалізуватись.

Але протести робляться в містах, а для міського жителя ця тема не настільки близька і болюча. Фермери будуть приїжджати, щось перекривати…Тимошенко, звісно, на цьому не втратить. Чи багато на цьому виграє? Трохи — можливо. Соціологія вже показує невеличке зростання рейтингу, в межах похибки, але динаміка є. Вона буде витискати з цієї теми все, але сказати, що ринок землі обвалить рейтинг влади і якось радикально підвищить рейтинг Тимошенко, теж не виходить.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Якщо реєстрація паралельної групи по референдуму в Кривому Розі, яку й зареєструвала ЦВК, — це технологія блокування волевиявлення, то як події можуть розвиватись далі? Ця група нічого не робитиме і земельний референдум буде «підвішено» на роки?

О.Ч. Ні, там потрібно, здається, 3 місяці по закону на збір підписів. Якщо вони за 3 місяці 3 млн підписів не назбирають, то питання закривається. Ті самі ініціатори можуть швиденько зареєструвати ще одну групу, вони добігають перші до ЦВК на наступний день, і пролонгують цей процес до безкінечності. Якщо влада контролює ЦВК, то в ЦВК умовно каже: завтра останній день збору підписів, підписи не пройшли, і на засіданні не реєструють «неправильну» ініціативну групу. Тут же створюється ще одна ініціативна група і, оскільки підписів у попередньої не назбиралось, реєструють нову. Для цього потрібно мати в управлінні ЦВК. а сьогодні ми бачимо, що ЦВК повністю лояльна до влади.

«ДС» У січні Тимошенко крім земельного анонсувала ще чотири питання, які вона мала намір винести на референдуми, серед них — продаж стратегічної власності, легалізація грального бізнесу та канабісу. І по всіх цих питаннях були створені паралельні ініціативні групи в Кривому Розі. Чи означає це, що Банкова не дасть Тимошенко і будь-кому іншому, провести жодного референдуму, не погодженого з ОП?

О.Ч. Закон про референдум був ще за Януковича, нинішній документ виписаний більш якісно. Але знову ж, в ньому є багато лазівок, запобіжників, щоб заблокувати неугодний референдум чи через ЦВК, чи через Конституційний суд, чи через не виділення з бюджету коштів тощо. Тому закон приймали для того, щоб ні опозиція, ніякі інші незалежні структури не змогли організувати референдум, навіть, якщо будуть ресурси для підписів і для всього необхідного.

«ДС» Референдумні активності Тимошенко — це намагання поторгуватися з владою за преференції, чи все ж таки заявка на початок реальної боротьби?

О.Ч. Я думаю, що вона вже торгувалась, і цей період минув. Я так розумію, занадто великі були апетити, тому владі легше її маргіналізувати, ніж ділитися і домовлятися. Зараз це просто намагання Тимошенко залишитися актуальною в політиці. Ми розуміємо, що вона скотилася до свого електорального ядра і все, вище ніяк.

«ДС» Чи є наразі підстави для зростання рейтингу Тимошенко більше за статистичну похибку?

О.Ч. Немає, вона земельну тему розгойдує фактично рік. Зоряний момент був, коли закон про ринок землі приймали у Верховній Раді, тоді це було актуально і партія Тимошенко внесла пару тисяч правок. А зараз документ вже прийнятий, нікуди не дінешся. Мені здається, що пік цієї теми пройшов, але все одно треба дивитися, як цей ринок запрацює і чи дійсно багато людей від цього постраждають.

    Реклама на dsnews.ua