• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Чи потрібен Україні новий формат співпраці, до якого нас запрошує Польща - інтерв'ю з Олексієм Мельником

Про сильні та слабкі місця різних форматів співробітництва України з її партнерами "ДС" поговорила зі співдиректором програм зовнішньої політики та безпеки Центру Разумкова Олексієм Мельником

Олексій Мельник
Олексій Мельник / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Польський посол Бартош Ціхоцький заявив, що Україні варто звертати більше уваги на регіональне співробітництво з сусідами — країнами Балтії, Вишеградською четвіркою і Румунією. Чому Польща думає, що ми приділяємо мало уваги регіональним союзам, і чи це справді так?

О.М. Не лише поляки кажуть, що ми приділяємо цьому мало уваги. Про те, що ми не розвиваємо пріоритетні відносини з нашими найближчими сусідами, часто говориться в експертній спільноті України. В першу чергу, у нас приділяють увагу контактам з Вашингтоном, Брюсселем, Берліном чи Лондоном. Водночас, залишається невикористаним потенціал двосторонніх відносин та міжрегіональних союзів. Якщо запитати у перехожих, ніхто й не згадає, що таке ГУАМ і що Україна зробила у цьому форматі. Хоча останнім часом намітилися позитивна тенденція відновлення саме в цьому форматі роботи з Грузією і Молдовою. Це той потенціал, який не повинен бути маргінальним в нашій міжнародній дипломатії. Адже саме з цими країнами у нас набагато більше спільного, ніж з великими світовими гравцями. З ними можна було б об'єднувати зусилля у посиленні транскордонного співробітництва, на знакових міжнародних платформах.

"ДС" Візьмемо Люблінський трикутник. Чим поганий цей формат з точки зору Польщі і з нашої точки зору?

О.М. Тут треба розуміти, з якою метою створене це поки що неформальне об'єднання. Перше, про що йшлося у інтерв'ю посла — дипломатичний формат. На першому етапі це навряд чи передбачає створення якихось структур чи постійного представництва. Мова йде про кілька держав, яких об'єднують спільні проблеми, інтереси з наголосом на питання безпеки. Це такий майданчик для консультацій, напрацювання рішень, які потім будуть реалізуватися у економічних проектах чи дипломатичних ініціативах. При цьому, швидше за все, не йдеться про створення структур, подібних до військових союзів.

"ДС" З іншого боку, ми пробуємо увійти до Тримор'я, беремо участь в Дунайській Комісії, співпрацюємо з Вишеградською четвіркою. Чи не є це розпорошенням ресурсів?

О.М. Свого часу Центр Разумкова робив навіть великий дослідницький проект стосовно участі України в роботі міжнародних організацій. Виявилося, що Україна бере участь у близько 70 різних утворень, починаючи з ООН і до досить екзотичних. Робота в таких організаціях передбачає певне навантаження на урядовий апарат. Це також і певні внески, тому цілком логічно задуматися, чи варто долучатися до якогось нового міжнародного об'єднання і розпорошувати свої сили і ресурси. Щоб уникнути цього, потрібно робити велику підготовчу роботу перед тим, як давати згоду на вступ до таких організацій.

"ДС" Наскільки взагалі є життєздатним формат — країни Балтії, Вишеградська група, Румунія і Україна?

Реклама на dsnews.ua

О.М. Країни одного регіону, які мають спільні проблеми, невирішені питання двостороннього порядку мають об'єднуватися. Названі країни, окрім України, є членами ЄС і НАТО і можуть не шукати участі в нових об'єднаннях. Разом з тим Польща виступає ініціатором нових форматів, відчуваючи певні обмеження і недостатню увагу до своїх національних інтересів в організаціях, членом яких вона є сьогодні. Нові організації в жодному разі не можуть бути альтернативою ЄС і НАТО, але дозволяють більше сконцентруватися над вирішенням проблем спільного з нами регіону.

"ДС" Чим кожен з учасників може збагатити згадане умовне об'єднання?

О.М. В першу чергу варто зазначити, що цей формат не є якимось магічним вирішенням усіх наших проблем, а просто відкриває нові можливості в цьому доволі вузькому колі країн. Такі об'єднання, безумовно, потрібно використати для просування та підтримки наших інтересів на рівні членства. Це ще одна можливість контактування на двосторонньому рівні. Знову ж таки, мова йде поки лише про можливості і важко зараз говорити, як окупляться витрачені при цьому ресурси. В такому об'єднанні сусідніх держав я бачу тільки позитив.

"ДС" Як на активізацію регіонального співробітництва в Східній Європі вже вплинуло і ще вплине створення AUKUS і загострення конфлікту всередині НАТО?

О.М. Всі події, які зараз відбуваються навколо цього, безумовно, пов'язані. Це об'єднання, яке створюється в тихоокеанському регіоні, зорієнтовано саме на той регіон, а не на євроатлантичний. Як буде розвиватися ця ситуація, сказати важко, треба спостерігати.

Процеси, які можуть зараз відбуватися всередині НАТО з огляду на загострення відносин між США та Францією, слід розглядати окремо. Робити висновки, які транслюються у російських ток-шоу, що Франція може вийти з НАТО, а завтра буде створена європейська армія поза НАТО, звичайно, несерйозно. Хоча зрозуміло, що подібні виклики не зміцнюють трансатлантичну єдність. Тому це можна вважати ще одним стрес–тестом для самої організації.

    Реклама на dsnews.ua