• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Чи дійсно у Зеленського вирішили посадити Труханова — інтерв'ю з Ярославом Католиком

Генпрокурор підписала підозру меру Одеси. У чому причини цього кроку і яких чекати наслідків — "ДС" розповів політолог Ярослав Католик

Ярослав Католик/facebook.com/iaroslav.katolyk.3
Ярослав Католик/facebook.com/iaroslav.katolyk.3
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Генпрокурор Ірина Венедиктова повідомила про підписання підозри меру Одеси Геннадію Труханову і кільком впливовим одеським чиновникам. Що вплинуло на рішення Венедиктової? Адже протягом останніх двох років складалося враження, що Труханов зміг полюбовно вирішити з Зе-владою свої проблеми?

Я.К. Або Труханов не виконує якісь домовленості з Банковою, або робить це не в повній мірі, або ж таке враження склалося у "слуг". Тому те, що відбувається зараз, — досить прозорий натяк на те, що йому необхідно бути більш гнучким і чуйним до побажань тих бізнесменів, у яких є певні інтереси.

Труханов, дійсно, і для минулої влади знайшов аргументи, щоб з ним не боролися, а співпрацювали. Так само склалося і з нинішньою владою. Можу сказати цілком упевнено, що з ним була укладена якась домовленість напередодні місцевих виборів 2020 р. Це проявилося в тому, що партія "Слуга народу" на цих виборах не виставила серйозного опонента Труханову, був делегований Олег Філімонов, одеський гуморист, людина, яку поважають, але він не мав нічого спільного з політикою, не був готовий боротися. Тобто завдання було не перемогти Труханова, а виставити людину, яка програє гідно. Другим свідченням є отримання після виборів посади секретаря міськради представником "слуг", хоча і інші партії мали можливість постаратися, щоб її дістати. При цьому секретарем чомусь став не Філімонов, а ректор Одеського національного університету Ігор Коваль.

І найяскравішим підтвердженням передвиборних домовленостей стало призначення головою Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького, який балотувався на тих же виборах від політичної сили Труханова "Довіряй справам".

Можливо, "слуги" хотіли отримати посаду секретаря ради тому, що на Труханова вже на той момент було заведено дві кримінальні справи. І якщо хоча б по одній з цих справ його визнають винним, він втрачає посаду і за законом управління міськрадою передається секретарю. Таким чином, "слуги" вибрали для себе такий підстраховуючий варіант.

"ДС" Наскільки сильні позиції Труханова в місті сьогодні? Він буде захищатися в суді в статусі мера міста, спираючись на підтримку одеситів? Напише заяву про відставку? Вважатиме за краще виїхати з України?

Я.К. Не думаю, що він напише заяву про відставку. Труханов буде всіляко боротися за свою посаду, тому що для нього це все. Якщо він втрачає мерство, то його або розтопчуть, або йому доведеться кудись тікати, ховатися. В останньому випадку він відразу програє, адже в очах одеситів стане слабаком, а на його політичній кар'єрі буде поставлено жирний хрест.

Реклама на dsnews.ua

З іншого боку, не думаю, що в Одесі хтось здивований, що Труханова підозрюють в крадіжці бюджетних грошей, про це багато говорили і, на жаль, всі це сприйняли. Тому на його рейтингу ця історія не дуже відіб'ється, виходячи зі сформованої думки, що всі крадуть, а при ньому в місті хоч щось робиться.

"ДС" Після можливого відходу Труханова в.о. міського голови стане секретар міськради Ігор Коваль. Ця фігура влаштовує Банкову? І яка роль у цих заходах у голови ОДА Сергія Гриневецького?

Я.К. Гриневецький навряд чи буде прогинатися, і якщо Труханов піде, то він теж може грюкнути дверима і піти. Адже на виборах до облради він йшов першим номером "Довіряй справам", і піти в ОДА його вмовив, швидше за все, сам Труханов. Хоча ще за півроку до виборів я був на ефірі з Гриневецьким, і він на пряме запитання, чи піде у виконавчу владу, відповів негативно, тому що "там нема з ким працювати".

Сьогодні на Гриневецького тиснуть відразу кілька груп впливу: Банкова, Кауфман і Грановський — партнери Труханова, і він може піти, не бажаючи ставати "хлопчиком для биття" і розуміючи, що наступним після мера може стати він.

Якщо Труханов і його команда будуть розуміти, що ризик втрати влади в місті реальний, ми побачимо процес заміни секретаря міськради, буде призначений хтось із близького оточення мера, на якого не заведено кримінальну справу.

"ДС" Неформальним куратором Одеси від Офісу президента називають бізнесмена Бориса Кауфмана, близького до Труханова. Чи буде Банкова міняти його на іншу людину? Кажуть, що таким може стати бізнесмен Вадим Мороховський…

Я.К. Маю великі сумніви. При всій повазі до Мороховського, у нього абсолютно не така вага, як у Кауфмана і Грановського, вони за статусом відрізняються на порядок. Тому Банковій немає сенсу робити ставку на Мороховського. Поки Банкова буде консультуватися з Кауфманом і Грановським, як вплинути на Труханова. Тому що у виборі, втрачати цим двом зв'язок з ОП або з Трухановим вони, звичайно, віддадуть перевагу останнім, після чого спробують переманити депутатів, сколотити якусь коаліцію, ще щось, аби не втрачати своє стійке положення в місті і доходи.

"ДС" Якої глобальної мети хоче домогтися Офіс президента в Одесі? Зробити мером "слугу народу"? Отримати підконтрольну більшість у міськраді? Допомогти лояльним ОП тамтешнім бізнесменам вирішити питання, які не вирішувалися за Труханова?

Я.К. Перший принциповий момент в тому, що відбувається — те, що ті порушення, по яких пред'являються підозри, реально були. Друге — те, що "слуги" добре знали про це до виборів і свідомо закрили на це очі, співпрацюючи з Трухановим. І третє — це те, що зараз вони намагаються отримати більший контроль над Трухановим, посилюючи вплив на процеси в місті.

Не можна виключати і те, що це ніяк політично не мотивована, а звичайна робота правоохоронних органів і ВАКС, яке створювалося за кошти наших західних партнерів. На користь цієї версії говорить те, що вийшли навіть на справу Володимира Галантерніка, людини, що є тіньовим бенефіціаром мерії, організатором багатьох цікавих справ в Одесі, чиє ім'я ще кілька років тому боялися називати експерти, з огляду на його зв'язки в певних колах. А зараз про це говорять прямо і, більш того, навіть генпрокурор України прямо натякає на те, що саме вона смикала за всі ниточки, стояла за всією цією "спецоперацією", мовляв, це справа честі для прокуратури.

Так що в цій історії з Трухановим приблизно половина — питання політики, а друга половина — начебто об'єктивне розслідування гучних кримінальних справ, які зам'яти вже дуже складно.

    Реклама на dsnews.ua