• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Тарас Козак: Швидко відключити Росію від SWIFT не вийде

Що зробила Москва з 2014 р., щоб підготуватися до сценарію відключення від SWIFT, "ДС" поговорила з засновником інвестиційної групи "Універ" Тарасом Козаком

Тарас Козак / thepage.ua
Тарас Козак / thepage.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" У 2014-му відключення від SWIFT було модно називати "фінансовою атомною бомбою" — скільки тут художньої вигадки? В 2018 р. від системи відключили центральний банк Ірану та інші установи країни. Наскільки жахливими виявились наслідки за фактом?

Т.К. Так, у 2014-му звучала загроза про відключення від SWIFT. Щодо "атомної фінансової бомби", то це не зовсім так, але близько. Тому що банківська і фінансова системи, відключені від SWIFT, стають відрізаними від цивілізованого світу. Банки цієї країни можуть працювати й по інших прийнятних каналах зв’язку. Але в доларах і євро операції проводитися не будуть, і це значно ускладнює зовнішньоекономічну діяльність. Іран продовжує торгувати своїми основним ресурсом — нафтою, закуповувати потрібні їм товари і послуги, але їм це робити дуже складно.

"ДС" Візьмемо якийсь великий російський держбанк, наприклад ВТБ. Вчора його було повноцінно підключено до SWIFT, а сьогодні вже ні. Що далі? Яких реальних щоденних збитків він зазнає і як довго зможе працювати під такими санкціями? Які реальні збитки несуть компанії, у тому числі експортні, які проводять розрахунки через цей банк?

Т.К. Йдеться про величезні збитки, бо компанія має зобов’язання, наприклад, в доларах. Якщо їй треба відкривати рахунки в іноземних банках, потрібно переводити в іншу валюту свої обігові кошти, це дуже складно, тому що у них тисячі різних договорів. Але я не впевнений, що відключення від SWIFT може бути моментальним, бо треба розуміти, що не тільки Росія постраждає, а й контрагенти російських компаній. Наприклад, німецька компанія купила облігації того ж ВТБ, і коли вони захочуть повернути свої кошти назад, ВТБ не зможе їм заплатити. Тобто цим компаніям буде складніше в Росії, і вони матимуть серйозні збитки.

"ДС" Ще в 2018 р. тодішній глава МЗС ФРН Хайко Маас говорив: "Ми працюємо над пропозиціями про платіжні канали та створення більш незалежних від SWIFT системи, створення європейського валютного фонду… Якщо США раптом неузгоджено та досить неспецифічно вводять санкції проти Росії, Китаю, Туреччини, а в майбутньому, можливо, і проти інших найважливіших торгових партнерів, ми маємо на це реагувати". Чи відомо щось про те, як з того часу просунулася робота?

Т.К. Нічого близького до реалізації цієї ідеї немає. Можливо, є якісь канали, наприклад, кожен банк може мати свій інтернет–кліринг банк. Зокрема, Дойче Банк може взаємодіяти зі своїми філіями по всій Німеччині не через SWIFT, а внутрішню систему обміну інформацією, а його дочірній банк знаходить такий же банк у Туреччині. Турецький банк вже працює далі по своїй внутрішній системі у Туреччині. Тому інші варіанти можливі, але вони не такі зручні і при цьому, звісно, втрачається великий функціонал.

"ДС" SWIFT об'єднує понад 9000 банків із майже 200 країн. Навіть якщо припустити, що "відключення Росії" буде застосовано колективним Заходом, тобто стосуватиметься розрахунків і в доларі, і в євро, що завадить російським банкам піти в юань і проводити транзакції за допомогою фінансової інфраструктури Китаю?

Реклама на dsnews.ua

Т.К. Так, для них це реальний вихід. Наприклад, російські банки відкривають рахунки в рублях чи юанях і продовжують через китайські банки, або якоїсь Венесуели, працювати з усім іншим світом. Але російським компаніям продати щось, скажімо, у Німеччину, чи навпаки, купити щось з Німеччини, буде значно складніше, бо гроші ходитимуть дуже довгим колом, з багатьма конвертаціями, ненадійно і т.д.

"ДС" Візьмемо альтернативні сучасні механізми розрахунків із використанням цифрових валют. Як запуск цифрового рубля може пом'якшити чи нівелювати відключення від SWIFT?

Т.К. Ніяк не нівелює, тому що SWIFT — це не платежі, а система обміну інформацією. Наприклад, як відбуваються платежі в доларах: є якийсь американський банк і німецький, який має рахунки в доларах. Зрештою, всі рахунки в цій валюті проводяться через Федеральну резервну систему. Тобто американські банки — члени цієї системи. Отже, для того, щоб російська компанія перевела кошти німецькій компанії в доларах, вона повинна дати команду своєму банку, який має коррахунок рахунок в ФРС. і ця команда передається саме через SWIFT. Якщо він буде відключений, американський банк не отримає розпорядження від російського банку про перевід певних коштів на рахунок того ж німецького банку.

Якщо в Росії працюватиме система з цифровим рублем, то згадані американський і німецький банки ні до чого. Ця взаємодія можлива між самими російськими банками, але ніяк не у зовнішньоекономічній діяльності.

Стосовно біткойнів та інших цифрових валют, треба розуміти, що їх можна перекинути з одного місця в інше, але щоб купити біткоїни, все одно потрібна тверда валюта. Наприклад, якійсь російській компанії купити цифрову валюту за рублі не вдасться, бо таких систем нема і валютна складова там теж працює.

"ДС" Що загалом зробила Москва з 2014 р., щоб підготуватися до сценарію відключення від SWIFT?

Т.К. Якщо б систему відключили у 2014 році, це було б точно для них дуже болісно. Але розуміючи, що є така загроза, вони, звичайно ж, до цього готуються. Наскільки їм це вдалося станом на зараз, невідомо.

    Реклама на dsnews.ua