• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Віталій Бала: Чому б не позбавити громадянства 400 тисяч українців з російськими паспортами?

Про "антиконтрабандні" рішення Ради нацбезпеки та оборони, їх мотиви та наслідки "ДС" поговорила з директором Агентства моделювання ситуацій Віталієм Балою

Віталій Бала / espreso.tv
Віталій Бала / espreso.tv
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Двох фігурантів списку «топ-10 контрабандистів», проти яких нещодавно були введені санкції РНБО, нібито позбавили громадянства на підставі наявності паспортів інших держав. Чи не відкриває таке рішення ящик Пандори для самої влади: «запасні» паспорти є у деяких «слуг», подейкують, навіть у міністрів — і Зеленському це пригадають?

В.Б. Нібито навіть і в Зеленського є інше громадянство. Треба, щоб професійні юристи з цього приводу висловилися, бо насправді Конституцією України не передбачено подвійне громадянство, але й напряму не забороняється. Там є певні нюанси і про це йде мова вже не один рік. Можливо навіть і десять років говорять, що треба впорядкувати це питання — в який спосіб можна позбавляти громадянства.

«ДС» Кажуть, що позбавивши громадянства Альперіна, Зеленський зробив йому шикарний подарунок, по суті рятуючи від переслідування НАБУ, яке точно не дістане його в Ізраїлі. Чи схожа на правду ця версія?

В.Б. В ситуації, коли немає логічного пояснення кінцевої мети, а існує підозра, що йде переділ ринку, й така версія, на жаль, може виявитися правдивою.

«ДС» Одним санкції можуть стати порятунком, а ось у інших можуть бути великі проблеми. Ігор Коломойський давно заявляє, що у нього принаймні три паспорти. Чи наважиться Зеленський позбавити громадянства і його?

В.Б. Побачимо. Треба дочекатися усіх формальних ознак позбавлення громадянства, документів. Тоді ці питання і опоненти Зеленського, і конкуренти Коломойського обов’язково запустять в інформаційний простір. Я думаю, цього довго чекати не доведеться.

«ДС» Яка реальна вага рішень, повʼязаних з персональними санкціями і наскільки легко їх можна розбити в судах, враховуючи, що законодавством можливість вводити персональні санкції проти громадян України не передбачена?

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Юристи кажуть, що там все дуже не просто. Зокрема, є санкції за певні дії (наприклад, фінансування тероризму), тобто, якщо громадяни в них приймуть участь, то санкції можна вводити. Але це тимчасовий захід, подальшу долю санкціонованого має вирішувати суд . Тому санкції насправді не застосовуються так широко, як можуть і мають бути застосовані. Це робиться як тимчасовий захід, щоб убезпечити загрозливі дії конкретних людей чи структур по відношенню до інтересів держави Україна. Згідно ж чинного законодавства, навіть якщо і буде рішення про позбавлення громадянства, є дуже велика вірогідність, що Європейський суд з прав людини визнає, що такі рішення не відповідають Конституції і обмежують права і свободи людини. І Україна буде змушена платити їм грошову компенсацію.

Взагалі, рішення, що приймаються, носять хаотичний характер, за яким стирчать вуха певних фігурантів чи груп осіб. З огляду на те, наскільки свідомо чи не свідомо бере в цьому участь Зеленський, думаю, прийде час, коли йому доведеться за це відповідати. Але зараз ситуація виглядає, певною мірою, навіть жалюгідно. РНБО перетворилася на незрозумілий інструмент в руках голови держави і його оточення, і замість того, щоб займатися проблемами, які дійсно загрожують національній безпеці України, вирішує зовсім інші питання.

Взимку Радбез прийняв дуже важливі рішення в контексті боротьби з агентами російського впливу — щодо Медведчука, проросійських телеканалів тощо. А нинішніми рішеннями зводять все це до нуля: їх мала би приймати не РНБО, а судова система та інші правоохоронні органи. Наразі в мене більше питань і сумнівів, ніж розуміння, в який спосіб це допоможе РНБО захистити державу від російської агресії і наших людей від пандемії коронавірусу.

«ДС» У що може перерости ця історія з позбавленням громадянства?

В.Б. Вона може стати каталізатором початку наведення ладу з громадянством в Україні. Тобто його набуття, позбавлення та інші речі. Насправді зараз питання позбавлення громадянства в першу чергу має торкатися не так званих контрабандистів, яких без рішення суду винними не можна називати. Хоча їх і так вже назвали, але це питання до президента і його команди, які в такий спосіб чомусь вирішили виносити вироки без суду наліво та направо.

Позбавлення громадянства має торкатися можливих загроз національній безпеці, територіальній цілісності, суверенітету. Маю на увазі співпрацю так званих громадян України з країною-агресором Росією. На мою думку, саме вони в першу чергу мають бути позбавлені громадянства. Окрім того, зараз Росія оголошує, що готова зайти на Донбас, аби захищати своїх громадян. Кажуть, там вже більше 400 тисяч їхніх паспортів. То чому не позбавлені ті 400 тисяч людей громадянства України?

Підсумовуючи, якщо все це не розборки і переділ ринку, про що говорять публічні і непублічні люди, яких асоціюють зі сферою контрабанди, то пояснити останні рішення Радбезу аргументовано дуже важко.

    Реклама на dsnews.ua