• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Що означають кадрові перестановки в Офісі президента - пояснює Віталій Кулик

Чому "кварталівець" Костюк може опинитися в Кабміні, а Никифорову визначено іншу роль, ніж Мендель, "ДС" розповів політолог Віталій Кулик

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» В Офісі президента відбулися цікаві кадрові перестановки. Зокрема, посади заступника керівника Офісу позбувся Юрій Костюк, який став радником із стратегічних питань. Які мотиви такого рішення — спічрайтер президента впав у немилість?

В.К. Як на мене, говорити про одноосібного спічрайтера не доводиться, оскільки там працює ціла група авторів, які куруються Єрмаком або іншими заступниками, окрім Костюка. Швидше за все, це перехідна посада в уряд. Тому що перехід з позиції керівника групи або спічрайтера чи з позиції радника президента — це трошки інші функціонали і інше смислове навантаження. Я не здивуюся, якщо прізвище Костюка з’явиться серед тих, кого запропонують на якісь посади в уряд, можливо, не міністром, але на один з цікавих напрямків.

«ДС» Досвідчений апаратник Олексій Дніпров призначений заступником Єрмака і куратором гуманітарного блоку в ОП. У чому може бути його перевага в порівнянні з "кварталівцем" Костюком?

В.К. Правильне щодо Дніпрова визначення — «системний». Це людина, яка досить довго знаходиться в системі, знає всі важелі впливів та інтересів, хто за що реально відповідає. Тому ця історія більше стосується підвищення керованості системи. Це потрібно для того, щоб Банкова стала не молодшим партнером Ткаченка як міністра, а була структурою, яка курує заступника Ткаченка, людину Єрмака Ростислава Карандєєва, який свого часу, як і Дніпров, працював у Міносвіти. Саме в такому випадку я бачив би сенс у цьому призначенні.

«ДС» Керівником апарату ОП призначена кадровий дипломат Марія Вітушок. Як ви вважаєте, чому в ОП вакансії почали заповнювати все більшою кількістю міжнародників, зокрема, недавно призначили другим заступником Єрмака з міжнародних відносин колишнього посла в Туреччині Андрія Сибігу?

В.К. Справа в тому, що МЗС — річ в собі і за великим рахунком приймає основне навантаження по формуванню зовнішньої політики, але не в російському векторі. В російському векторі зберігає себе Єрмак. Зараз відчувається, що на Банковій є дефіцит розуміння міжнародних процесів, а МЗС тут є не тією інституцією, яка могла формувати позицію Банкової, тому туди беруть більше міжнародників. Але, як на мене, ця версія ще потребує підтвердження. Крім того, Кулеба успішно справляється зі своїми завданнями і навіть критики Зеленського вважають, що Міністерство закордонних справ — одна зі сфер, де все нормально.

«ДС» Чи може Сергій Никифоров кардинально поліпшити комунікацію Зеленського з пресою, яка мала скандальний присмак, коли процесом керувала Юлія Мендель?

Реклама на dsnews.ua

В.К. По-перше, йому вже визначили роль — це «голос президента», а не самостійний гравець, який формує політику через будь-які сенси. Мендель, попри всю її критику, була тим, хто відволікає увагу, вона створювала симулякри, на які нападала преса і на які витрачала час. Вона швидко себе демонізувала, а зараз у Банкової потреба саме в «голосі президента». Не якогось окремого суб’єкта, а саме того, хто буде узгоджувати позицію президента та говорити голосом глави держави. Никифоров з цією позицією впорається на ура. Він чудово підходить на цю роль і саме для такого функціоналу його брали. До слова, Святослав Цеголко, прес-секретар президента Петра Порошенка, мав отримати найвищий бал, тобто це найкращий прес-секретар за всю історію українського президентства. Якщо Никифоров повторить його досвід хоча б у десятій частині, це вже буде успіхом Банкової та Зеленського.

«ДС» Чи триватимуть й надалі кадрові перестановки в Офісі президента найближчим часом?

В.К. Я думаю, скоро буде стояти питання про перезапуск уряду, це десь кінець серпня — початок вересня. Зеленському достатньо близька ця думка, і дехто з Банкової може взяти участь у цьому перезапуску особисто.

    Реклама на dsnews.ua