• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

До екстрадиції Коломойського до США справа не дійде - політолог Віталій Кулик

Про деолігархізацію, проголошену Банковою, можливі проблеми у Ігоря Коломойского та його колеги по цеху Дмитра Фірташа «ДС» поговорила з політологом Віталієм Куликом 

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Давайте уявимо, що обіцянки Мендель від імені Зеленського побороти олігархів, включаючи Коломойського, — не порожній звук. Якими можуть бути подальші кроки Банкової?

В.К. Я не виключаю появи якогось кейсу санкційних елементів щодо Коломойського і пов’язаних з ним активів. Така ймовірність є, але для цього необхідна така ж доказова база, як у справі Медведчука.

З іншого боку, в ситуації, що склалася, я бачу, по-перше, намагання Банкової підштовхнути Коломойського до певних компромісів. По-друге, бажання показати Штатам, що меседж почутий і взятий до уваги.

Це США запровадили санкції стосовно олігарха, а Україна просто здійснила певні кроки, пов’язані з блокуванням його надмірно експансіоністських апетитів. Отже, чи готова Банкова добивати Коломойського, так як вона нібито готова добивати Медведчука, в мене є питання.

«ДС» Говорячи про справді болючі для олігарха речі: чи можна, наприклад, уявити рішення РНБО, яким вирубається з ефіру "1+1"?

В.К. Навряд чи. Тому що там складніша система власності, і "1+1" не є стовідсотково пропагандистським інструментом, якими є так звані медведчуківські телеканали. До того ж "1+1" — це система продакшенів. Отже, я слабко собі уявляю, щоб вимкнули "1+1". Так само, як і "Інтер", до речі. Я більше повірив би в закриття каналу "Наш", а не цих телеканалів.

«ДС» А чи можна уявити, що Коломойський може бути екстрадований до США — як громадянин Ізраїлю?

Реклама на dsnews.ua

В.К. Ні, для цього необхідно, щоб він був позбавлений українського громадянства. Є прецеденти, коли позбавляють українського громадянства через наявність іншого. До речі, це застосовувалося до деяких депутатів Верховної Ради попередніх скликань. Тобто прецеденти є. Але в ситуації з Коломойським, знову ж таки, я в це не вірю. Бо це вже буде відкрита війна з ним і з групою його інтересів. Яка представлена в парламенті голосами, що необхідні президенту для прийняття результативних рішень. Тому я не вірю, що Банкова піде на такі відверті і радикальні кроки щодо Коломойського. Хоча, звичайно, цього хотілося б, як ознаки деолігархізації. Але тоді має бути симетрична відповідь, в тому числі стосовно Ахметова, Пінчука та інших олігархічних груп.

«ДС» Тобто у випадку дійсно великої політичної війни Коломойський здатний заблокувати результативну роботу парламентської більшості?

В.К. Можливо, не заблокувати, а створити великі проблеми. Я б не сказав, що Коломойський має зараз контрольний пакет акцій. Так, у Коломойського є група, це близько 40 депутатів, яку він так чи інакше контролює. Та це не означає, що вона об’єднана партійною дисципліною, якось жорсткою лінією поведінки, яка обумовлює автоматичне голосування з усіх питань. Цього немає.

«ДС» А якою може бути лінія захисту Коломойського?

В.К. Посилення розхитування політичної ситуації в Україні, провокування парламентської кризи, дострокові парламентські вибори, акції протесту, неформальне об’єднання з іншими політичними групами, зокрема, з «Євросолідарністю» і ОПЗЖ. І послідовне підвищення ставок, аж до імпічменту.

«ДС» У статті для Atlantic Council Мендель також назвала прізвище Фірташа. Які форми може прийняти деолігархізація цього персонажа?

В.К. Фірташ є олігархом, прямо пов’язаним з ОПЗЖ і Льовочкіним, а також має вплив на ключових гравців української політики. З його прізвищем, зокрема, асоціюють підтримку кандидатури Кличка у наступній виборчій президентській кампанії. Тому я не виключаю, що його компанії можуть опинитися в новому санкційному списку. 

    Реклама на dsnews.ua