• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Віталій Кулик про те, чому влада не стала розганяти акцію антиваксерів у Києві

Про масові протести антивакцинаторів у центрі стллиці та чому влада так мляво реагує на них, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Вчора в центрі Києва пройшли доволі масові мітинги антивакцинаторів. Чи правильно робить поліція, не розганяючи заборонені у "червоній зоні" карантину акції?

В.К. Хотів би нагадати нашій владі гасло, яке довго висіло на Будинку профспілок: "Свобода — наша релігія". Коли люди виступають, кажучи, що порушують їхні права, і вони хочуть бути почутими, — це означає, що існують проблеми в суспільстві і влада щось робить не так.

Тут не треба апелювати до західного досвіду, що це відбувається у всьому світі і є боротьбою за здоров’я. Раніше було право на здоров’я, яке зараз стало обов’язком бути здоровим, як нам це прописує МОЗ. Як на мене, люди мають право на протести, коли стоїть питання про порушення їх основоположних прав. Тому поліція, не розганяючи ці протести, враховує, що у суспільстві є значний відсоток людей, які не сприймають подібні обмеження, що розгін цієї демонстрації, не дивлячись на те, хто там зібрався, призведе до того, що на наступну акцію вийде ще більше людей. А якщо влада почне переслідувати організаторів — це теж спрацює на протест.

В цьому випадку владі потрібна ефективна комунікація з суспільством, а цього немає. Запускаються фейки і відбувається максимальне приниження незгодних з позицією влади по біополітиці. Влада не хоче чути їхньої критики, їм відмовляють у праві висловлювання. Це призводить до того, що протест переходить у напівприхований режим, а потім проривається назовні Тому, коли почнуться масові рейди поліції по транспорту, ТРЦ і так далі — це обов’язково призведе до ще однієї хвилі протесту, яка буде значно масовішою.

"ДС" Складається враження, що влада боїться антивакцинаторів: недавно Володимир Зеленський видалив свій пост про вакцинацію в соцмережі після того, як був атакований у коментарях антивакцинаторами. Банкова дійсно боїться пропагувати вакцинацію відкрито?

В.К. Думаю, Зеленський повинен розуміти, що частина тих, хто пасивно підтримує протест — це його власний виборець, ядерний електорат. Це ті 35% з першого туру і базис, на якому поки що тримається його рейтинг. І якщо президент буде педалювати ситуацію та піде шляхом репресій, тиску і посилення обмежень — це спрацює проти його рейтингу, в першу чергу.

В нинішній акції брали участь ті, хто значною мірою підтримали Зеленського на президентських виборах. Незважаючи на участь різних Савченко і тому подібних, там були і адекватні представники суспільства — ФОПи, ресторатори, які захищають права власного бізнесу. Я розумію цих людей і тих, хто їх розуміє, також дуже багато.

Реклама на dsnews.ua

Тому навряд Зеленський хоче втратити частину свого електорату, і йому доведеться балансувати між тиском біг-фарми, прихильників жорсткої вакцинації та тих, хто гарантує 23% підтримки йому зараз.

"ДС" Нинішні акції у центрі — прояв громадянської свідомості людей, права яких буцімто утискають, чи організоване певними силами розхитування ситуації в столиці?

В.К. Можна сказати, що це дзвіночок для Зеленського. Не ідеалізую тих, хто сьогодні там зібрався. Очевидно, що там були присутні й різні токсичні групи, але ті, хто вийшов, мають на це право. Тому говорити про те, що ця акція не є виявом громадянської активності суспільства, не варто. Є частина людей, які не сприймають нинішню політику, це не секта, не вузька група людей "другого сорту", яких можна ізолювати. Це частина суспільства, яка знає свої права і гостро відчуває, що вони порушені. Якщо влада спробує ігнорувати цей протест і загнати його "під плінтус", то отримає збільшення кількості протестувальників і втрату частини електорату Зеленського.

"ДС" На велику кількість прапорців, символіки, оренду транспорту для підвезення людей і так далі явно знадобилося кілька мільйонів гривень. Звідки вони — заплатив якийсь багатий антивакцинатор?

В.К. Кожного разу, коли бачимо якусь акцію протесту під Верховною Радою, преса пише про якихось міфічних замовників цієї акції, які все профінансували. Наскільки я знаю, одного з організаторів протесту, Остапа Стахіва зі Львівщини, підтримали дві місцеві асоціації малого та середнього бізнесу, які він успішно "доїть", про це багато написано.. Кожна група виходила на протест з власною символікою і гаслами, своєю роздаткою. А загалом груп я нарахував там близько 15-ти.

"ДС" Якщо влада буде такою ж обережною, як сьогодні — акції будуть продовжуватися?

В.К. Можна подивитися на противників вакцинації в країнах ЄС, де ми бачимо, що їхні масові акції користуються підтримкою Тому поведінка влади — не провокувати. Вона і так провалила ту ж вакцинацію, ми спостерігаємо величезні черги, їх не можуть навіть адмініструвати. Це треба було передбачити, і це є проблемою влади та ефективності державних сервісів. Насправді, МОЗ міг би організувати все якнайкраще, отримавши підтримку та схвалення, натомість цькують людей і мучать в чергах, де панує суцільний хаос.

    Реклама на dsnews.ua