• USD 27.2
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Володимир Фесенко: Шурма допоможе Зеленському воювати з Ахметовим

Як Офіс президента використовуватиме Ростислава Шурму на посаді заступника керівника, "ДС" поговорила з політологом Володимиром Фесенком

Володимир Фесенко /ua.news
Володимир Фесенко /ua.news
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Кілька днів тому з'явилася інформація, що заступником керівника ОП замість Юлії Свириденко, яка перейшла до Кабміну, буде призначено Ростислава Шурму, який довгі роки працював у Ріната Ахметова. Єрмак навряд чи підбирав заступника особисто. Хто міг "сватати" йому Шурму?

В.Ф. Він уже давно не працює у Ахметова і навіть у поганих відносинах з ним. А рекомендації, напевно, були з різних боків. Ну а про самого Шурму як одного з найталановитіших молодих менеджерів, ще коли він був директором "Запоріжсталі", я почув років п'ять тому. Він давно вже має репутацію обдарованого управлінця. Тому, гадаю, знайшлося чимало людей, які порекомендували Єрмаку цю людину.

"ДС" Чим колишній менеджер Ріната Ахметова такий цінний для ОП?

В.Ф. Його запросили до співпраці, можливо, з двох причин. По-перше, є ризик енергетичної кризи і владі потрібен сильний антикризовий менеджер, який страхував би уряд від кризових ситуацій. По-друге, це людина, яка добре знає, як працює бізнес-імперія Ахметова, і яка може їй протистояти, бо війна Ахметова із Зеленським уже почалася. Щоправда, поки що не почалася війна Зеленського з Ахметовим. Тому потрібні кадри, які добре знають, як можна протистояти Ахметову.

"ДС" Сергій Лещенко стверджує, що Шурму збиралися призначити до керівництва УЗ та ретельно перевіряли на зв'язки з Ахметовим. Але ще його батько Ігор Шурма — давній соратник Віктора Медведчука. Чи перевіряли Шурму щодо зв'язків із Медведчуком?

В.Ф. Старший Шурма був у Медведчука ще на початку 2000-х, за Кучми, потім довгий час працював на Кернеса, був депутатом Харківської міськради, потім до Медведчука повернувся. Але треба враховувати, що його син, про якого йдеться, постать уже давно самостійна. До того ж приклади конфліктів батьків і дітей у нашій політиці не поодинокі. Згадати хоча б колишнього мера Одеси Олексія Костусєва та його сина Олексія Гончаренка. Тому батька та сина в даному випадку я не ототожнював би. До того ж молодший Шурма, наскільки я знаю, взагалі аполітичний. На останніх виборах мера Запоріжжя він займав особливу позицію, в процесі особливо не брав участі. Але найголовніше, що Шурма талановитий менеджер, яких у ОП точно не вистачає.

"ДС" Із Зеленським уже працюють кілька чиновників із вельми неоднозначною репутацією — Руслан Демченко, Олег Татаров, тепер ось син соратника Медведчука. Вони справді такі незамінні фахівці, що іміджеві втрати від роботи з ними нівелюються їхньою ефективністю?

Реклама на dsnews.ua

В.Ф. Татаров — це зовсім інше. Йому взагалі все байдуже, він людина без переконань. Це не якийсь справжній проросійський політик на кшталт Мураєва або з великими політичними амбіціями та антимайданною позицією, як Добкін. Це ідеологічно ув'язнені політики. Татарову ж, як на мене, байдужа ідеологія, він готовий служити будь-кому, хто при владі. Він ревно підтримував Януковича, коли той був президентом. Щойно влада змінилася, він уже був заступником херсонського губернатора та членом БПП. Таким кон'юнктурникам не головне, кому саме служити. Татаров, до речі, теж має репутацію сильного менеджера, який використовує свої добрі зв'язки в правоохоронному секторі для розрулювання різних ситуацій. Ну а молодший Шурма давно проявив себе людиною, яка займається економікою, господарством, яка не грає в політику. Думаю, що жодних іміджевих втрат від призначення Шурми не буде.

"ДС" Кажуть, для Шурми місце в ОП може стати транзитним на шляху до прем'єрського крісла. Чи можливий такий варіант? За яких умов?

В.Ф. Якщо зараз у протидії ризикам енергетичної кризи та складній економічній ситуації Шурма проявить себе добре, він справді може стати реальним кандидатом на пост прем'єр-міністра. Але поки що я не поспішав би з висновками. У нас було стільки претендентів на роль прем'єра, і одного з них тільки-но звільнили днями. Але якщо країні вдасться уникнути серйозної енергетичної кризи і Шурма цьому допоможе, його ставки різко зростуть.

    Реклама на dsnews.ua