• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Володимир Фесенко про те, навіщо Росія застосовує модель "Курча" для СММ ОБСЄ на Донбасі

Чому Москві невигідно повністю видавити ОБСЄ з Донбасу і чим закінчиться історія з громадянином РФ Косякпм, "ДС" поговорила з політологом Володимиром Фесенком

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Останнім часом Росія активізувала протидію місії ОБСЄ на Донбасі : відкликала її мандат на спостереження за російсько-українським кордоном, руками бойовиків блокує пересування спостерігачів, зірвала зустріч країн — членів ОБСЄ у Варшаві. До чого може привести подальша ескалація? Чи можливо заява СММ ОБСЄ про припинення місії на Донбасі?

В.Ф. Ні. СММ сама таких рішень не приймає, вони приймаються керівництвом ОБСЄ і повинні бути колективними. Тому думаю, що це малоймовірно.

Інша справа, що ОБСЄ повинна жорстко відреагувати. І не тільки ОБСЄ, а й на рівні нормандського формату, і в Тристоронній контактній групі. Тут вже наші учасники повинні заявити свою жорстку позицію, тому що Росія провокує кризу. Вона фактично видавлює місію ОБСЄ з ОРДЛО.

В результаті втрачають сенс і самі Мінські домовленості. Тому Росія провокує кризу в переговорному процесі по Донбасу, бажаючи в різній формі і з різних тем диктувати свої умови. Для того щоб контролювати Україну, а не ситуацію в ОРДЛО.

Звичайно ж, на це не можна погоджуватися, а потрібно розглядати такі підступи і в Відні, і в Тристоронній контактній групі, і в нормандському форматі. Відповідальність за все, що відбувається, несе Росія, і якщо вона буде продовжувати обмежувати діяльність місії ОБСЄ в ОРДЛО, тоді потрібно жорстко заявляти, що Мінські домовленості втрачають свій сенс. Але Росія від них відмовлятися не буде, тому і вона, і сама ОБСЄ, на закриття СММ не підуть.

"ДС" А в тому ж нормандському форматі позиція наших партнерів може бути жорсткіше, ніж звичайна глибока стурбованість?

В.Ф. У нас люблять іронізувати з приводу глибокої стурбованості, але реакція повинна бути. Тому що це криза в переговорному процесі і, звичайно ж, по дипломатичних каналах треба брати Москву за зябра і говорити, що вони повинні в ОРДЛО навести порядок. Думаю, що таке вже відбувається.

Реклама на dsnews.ua

Якщо Росія не буде реагувати на цю ситуацію, тоді просто треба робити демарш і заявляти про безперспективність Мінських домовленостей. Тут вже українська сторона повинна показувати характер і принциповість. Якщо там місія ОБСЄ не буде працювати нормально, то який сенс вести переговори про реалізацію Мінських домовленостей?

Ще у нас люблять розмірковувати про вихід з Мінських домовленостей, але тоді ми будемо нести відповідальність. Нас будуть звинувачувати і вважати винуватцями продовження війни. В тому і сенс гри навколо них: хто перший виходить, той і програв. Ну а ми повинні звинувачувати Росію, вказуючи, що вона таким чином зриває переговорний процес.

Тобто не треба іронізувати з приводу глибокої стурбованості — це форма дипломатичного реагування. Не кожен раз вона висловлюється, але іншої форми дипломатичного тиску на Росію на даний момент немає. Санкції ОБСЄ не вводить.

"ДС" Якщо ОБСЄ все-таки витіснять з Донбасу, хто може її замінити, або на місті СММ утвориться вакуум, і міжнародних спостерігачів взагалі на окупованому Донбасі не буде?

В.Ф. Повного видавлювання не буде — Росія не зацікавлена це робити, не треба вважати росіян ідіотами. Їх ОБСЄ влаштовує, інший посередник не потрібен. Справа в тому, що ОБСЄ є частиною конструкції по реалізації Мінських домовленостей. Повторюся, якщо в цьому процесі не буде ОБСЄ, втрачають сенс вони самі.

Росіяни просто залякують спостерігачів, виробляючи рефлекс на те, щоб ті не сунули свого носа, куди не треба. До того ж це тиск на Україну з метою домогтися від нас односторонніх поступок.

Зверніть увагу на момент захоплення бойовика з російським паспортом Андрія Косяка. Росія вийшла зі складу СЦКК ще в 2017 році і хоче змусити Україну, щоб ми домовлялися про режим припинення вогню саме з сепаратистами. Ми звичайно ж не повинні на це погоджуватися.

"ДС" Ситуація з Косяком зіграла важливу роль в ескалації ситуації з СММ ОБСЄ. Як вона може розвиватися надалі?

В.Ф. Я б не говорив, що Росія буде намагатися його повернути за всяку ціну, але вони намагаються це зробити за допомогою шантажу. Переконаний, що самі бойовики без санкції кремлівських кураторів не заблокований б місію ОБСЄ. Росія любить використовувати такі силові дії, це їх метод залякування і вироблення рефлексу переляканого спостерігача у представників місії.

Крім того, це тиск на нас. Не тільки щоб ми самі пішли на поступки, а щоб західні партнери і ОБСЄ теж тиснули на Україну, щоб ми відпустили цього бойовика, погодилися на умови Москви і сепаратистів. У цьому головний сенс всієї цієї комбінації, ігри на емоціях. У теорії ігор є модель, яка називається "Курча" — гравці вступають у взаємодію, яка веде до серйозної шкоди кожному з них, поки один з гравців не вийде з гри. Наприклад, є дві машини, які мчать назустріч одна одній, хто перший зверне — той і програв. Грубо кажучи, Росія пробує взяти нас "на слабо", а ми не повинні йти на поступки.

Проблема, швидше за все, буде вирішуватися якимось компромісним шляхом. Або традиційним способом обміну, або терміновим рішенням про розблокування місії ОБСЄ.

    Реклама на dsnews.ua