• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Володимир Фесенко: У президента почали неформальний кастинг наступника Шмигаля, і Вітренко був номером один — інтерв'ю "ДС"

Про причини провалу голосування за Юрія Вітренка, можливі кандидатури на зміну Денису Шмигалю, а також умови, за яких можуть статися заміни в Кабміні, "ДС" поговорила з політологом Володимиром Фесенком

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чому за Вітренка не голосували депутати, яких прийнято називати близькими до Коломойського, адже багато хто називав Вітренка кандидатом у віцепрем'єри, який влаштовує цього олігарха?

В.Ф. І першого разу, і зараз Вітренко був кандидат не Коломойського, а Офісу президента — ось хто його просував. Це і пояснює ситуацію з першою і другою невдачею: він виявився жертвою суперечності бізнес-інтересів Ахметова і Коломойського.

Першого разу стереотип про "людину Коломойського" зіграв проти нього, коли не проголосували депутати, близькі до Ахметова. У першому голосуванні люди Коломойського підтримали Вітренка, тому що бачили в ньому якийсь "таран" проти Ахметова, який може вивести Міністерство енергетики з-під його контролю, і в цьому плані в. о. міністра їх влаштовував. А виявилося, що Вітренко спробував знайти якийсь баланс інтересів, рівновіддаленість. Він не став людиною Ахметова, але він розсіяв його страхи і почав шукати компроміс, що хоче зняти проблеми, які накопичилися в Міненерго, тому ахметівці заспокоїлися.

А ось із Коломойським ситуація складніша. Голосування проти було не тому, що Вітренко перестав їх влаштовувати як лобіст, він і не був ним. Тут інша проблема — спрацювала ситуація, пов'язана з Дубінським. І він, і люди, близькі до Коломойського, вирішили показати цим голосуванням, що з ними треба рахуватися і домовлятися. Голосування щодо референдуму було занадто принциповим для президента, і для Коломойського було ризиковано посилювати конфлікт із Зеленським. В результаті знайшли таку змішану модель: підтримали референдум і провалили Вітренка, показавши, що з ними треба домовлятися.

До речі, не підтримали Вітренка і люди Разумкова, і ті, хто категорично не розумів Вітренка в цій історії з премією. Тобто навіть серед "слуг" було багато критиків, які не сприймали його як свого кандидата.

"ДС" Оскільки енергетику в Кабміні все одно потрібно закривати, після провалу кандидатури Вітренка якими можуть бути подальші дії Офісу президента в цьому напрямку?

В.Ф. На майбутнє, коли будуть шукати кандидатуру міністра енергетики, взагалі будь-яку значущу посаду в Кабміні, треба буде шукати нейтральну кандидатуру, яка б не асоціювалося з конфліктуючими групами впливу, з кимось із олігархів і не мала іміджевих вад.

Реклама на dsnews.ua

Скандал з премією Вітренка, який теж завадив затвердженню його кандидатури, — це урок на майбутнє для молодих адміністраторів про те, що на певному етапі вам треба вибирати — або гроші, або репутація. Якщо ви хочете робити кар'єру в державних структурах — значить, треба обмежити свої апетити, Вітренко і Коболєв про це не думали.

"ДС" Чи мають під собою підставу розмови про швидку заміну самого Шмигаля? Наприклад, версія про міністра Лещенка як про наступника наскільки фантастична?

В.Ф. Що стосується теми заміни прем'єра, то вона не перший день на слуху, це вже загальний тренд в дискусіях, тому питання тільки в тому, коли це станеться і хто буде замість Шмигаля. Схоже, що у президента вже почали неформальний кастинг його наступника, і Вітренко був кандидатом номер один, спочатку ж його просували навіть на першого віцепрем'єра. І абсолютно зрозуміло, що перший віцепрем'єр — це дублер глави уряду і потенційний наступник: Шмигаль перед призначенням теж був віцепрем'єром.

Зараз дійсно багато чуток з приводу міністра аграрної політики, є якісь симпатії з боку президента, як пишуть деякі ЗМІ. Навіть якщо так, то у нього ще досвіду немає, призначили в грудні, та й міністерство толком не створене. Словом, не сказав би, що він скоро стане прем'єром. У чому парадокс, то це в тому, що багато депутатів не тільки зі "слуг" бояться занадто сильного кандидата в прем'єри, який може бути самостійним центром влади, як Аваков або Тимошенко. Але Аваков — стабілізатор ситуації, рухати його в прем'єри ризиковано, з Тимошенко є ціннісні й емоційні протиріччя, як ми побачили у свіжому відеозверненні Зеленського.

"ДС" Також ходять чутки про можливе повернення у виконавчу владу Гройсмана — за яких умов це можливо?

В.Ф. Загалом існують побоювання з приводу занадто сильного прем'єра, але за дуже слабкого не проголосують: Шмигаля підтримали рік тому, але зараз цього б не сталося. Потрібна рівноважна фігура, президент шукатиме лояльного виконавця, хто очолив би процес відновлення економічного зростання, але навряд чи такого знайдуть в найближчі пару місяців.

Що стосується Гройсмана, то він чужий для влади. Досить компетентна фігура, хороший управлінець, а на тлі Шмигаля взагалі "титаном" здається. Але він буде працювати на посилення власного авторитету. До того ж у Зеленського пам'ятають, що Гройсман став керувати Кабміном як людина Порошенка, а в підсумку став самостійною фігурою — така людина Банковій не потрібна. Цікаво, що претендентом на підвищення може бути Олексій Чернишов, хоч його фігуру і не називають, як і Юрія Гусєва, главу "Укроборонпрому".

"ДС" Що може стати остаточним приводом для того, щоб розпрощатися з такими скандальними міністрами, як Степанов і Криклій?

В.Ф. Насправді в зоні ризику знаходиться не менше третини членів уряду. Просто хтось в епіцентрі конфліктів і боротьби інтересів, як Степанов. Зараз йде боротьба за фінансові потоки, пов'язані з ковідом і вакцинацією, і є потенційний конкурент — Ляшко. Уже кілька місяців, кажуть, йде боротьба "партії Степанова" і "партії Ляшка". Останньою краплею, яка послужить приводом для звільнення, може стати провал з початком вакцинації в лютому.

Що стосується Криклія, то там теж іде боротьба інтересів, конфлікти, скандали, є цілеспрямована кампанія проти нього. Але головна боротьба йде навколо "Великого будівництва", тому що це проєкт, який подобається Зеленському, ним займаються люди з ОП, а Криклій безпосереднього відношення не має. Складно сказати, чим все закінчиться.

До речі, хитається крісло і під міністром стратегічних галузей промисловості Уруським, до нього накопичилося дуже багато претензій.

Загалом, точно можна сказати тільки одне: якщо в найближчі півроку не підуть на зміну прем'єра, то велика ймовірність зміни окремих міністрів. Відбудеться це тоді, коли буде на кого замінити, причому це має бути управлінець, який не викликатиме відторгнення.

"ДС" Чи знайдуться в Раді голоси для кадрових рокіровок в Кабміні? Хто може допомогти «слугам» і на яких умовах?

В.Ф. Доведеться шукати нейтральні кандидатури, які б сприймала насамперед абсолютна більшість депутатів від "Слуги народу", я відразу можу сказати навіть кількісні параметри. Для того щоб кандидатура була прохідною, потрібно, щоб за неї було як мінімум 190, а ще краще 200 "слуг", тоді вона пройде через парламент. Якщо 200 голосів немає, тоді треба шукати підтримку не тільки у традиційних союзників на кшталт групи "Довіра" і десятка позафракційних, треба ще шукати підтримку інших фракцій.

Як приклад приведу призначення Шкарлета, за якого голосів не вистачало, — його призначили за рахунок підтримки частини депутатів ОПЗЖ. Якщо не вистачає своїх голосів, то потрібно шукати у "Батьківщини", або у "Голосу", або у групи "За майбутнє" — у неї є кілька депутатів, які не під Коломойським і періодично підтримують ініціативи Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua