• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Володимир Фесенко: Якщо в Харкові переможе Добкін, на Банковій вирішувати проблеми будуть через Ахметова

Про те, хто і чому має більше шансів виграти на виборах мера Харкова, "ДС" поговорила з політологом Володимиром Фесенком

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко/ua.news
Реклама на dsnews.ua

"ДС" 30 вересня завершується реєстрація кандидатів на вибори мера Харкова. Чи можлива поява в останні дні цікавих прізвищ, здатних вплинути на передвиборний розклад? У соцопитуваннях останніх місяців регулярно фігурували прізвища Мураєв, Світлична, Фельдман - чому їх немає серед кандидатів?

В.Ф. Поки що ні. Але ви маєте рацію, вплинути можуть тільки згадані три фігури. Наприклад, якщо зареєструється Фельдман, це може послабити позиції Добкіна, тому що він буде відбирати частину активного антимайданівського електорату ОПЗЖ на себе. Його висунення підіграє Терехову. Схожа ситуація з Мураєвим, який не має партійної прив'язки, але, оскільки у нього активна ідеологічна, по суті антимайданівська, позиція, то він, безсумнівно, також забрав би частину виборців у Добкіна.

З Світличною, яку можна розцінювати як більш технократичного кандидата, ситуація дещо складніша, і вона може відібрати якусь невелику частину голосів у Терехова. В результаті торішніх виборів її виборчий блок набрав не так багато, але у самої Світличної рейтинг трохи вище. Вона, швидше за все, забрала б голоси тих, хто підтримує проєвропейських і промайданних кандидатів. Їх не так багато, всі вони не дуже відомі і популярні.

Сумніваюся, що Світлична могла б вийти в другий тур. Все ж вона користується більшою підтримкою в області, а не в Харкові, але, проте, могла б змішати загальну картину і позмагатися з Тереховим на його полі. Вона теж управлінець, господарник і зараз думає, наскільки потрібно влазити в цю бійку. З одного боку, там є люди, які вмовляють її взяти участь. Наприклад, київські колеги, люди з команди Райніна. Простіше кажучи, ті, хто хоче на ній заробити. Вступити в боротьбу вона може, але шансів на перемогу практично немає. І якщо вона займе четверте чи п'яте місце, це буде дуже болючою поразкою, яка може серйозно підрубити перспективи на майбутнє. Тому їй зараз краще почекати, все-таки це не зовсім її вибори.

"ДС" На вибори офіційно висунувся Дмитро Маринін, який стверджує, що Терехов незаконно став секретарем міськради — нібито електронний підпис Кернеса був підроблений. Ця історія і висунення — самопіар Мариніна або якісь сили таким чином атакують Терехова?

В.Ф. Для нього це скандал заради піару. Можна сперечатися з якихось процедурних або правових нюансів, але якщо є предмет для заперечування, йому треба звертатися до правоохоронних органів. Політично тут все зрозуміло, це чистий самопіар. Природно, це і спроба підірвати легітимність положення Терехова, що це незаконно і т. д. У даному випадку Маринін грає на користь опонентів Терехова, у першу чергу Добкіна.

"ДС" Також зареєструвалися кандидат від Партії Шарія Володимир Плетньов і від ОПЗЖ Валерій Говоров. Чи слід вважати їх технічними? Їх присутність у бюлетені буде розмивати підтримку Терехова або Добкіна?

Реклама на dsnews.ua

В.Ф. Говоров зареєструвався як самовисуванець, він член партії, але не кандидат від ОПЗЖ. Потім він не харків'янин, а живе в Куп'янську. Тому це чисто технічний кандидат, який, швидше за все, грає на користь Добкіна. Хоча насправді мені складно сказати, хто це і чий персонаж. Безсумнівно, він хоче заробити на виборах, це давня і відома історія. Деякі аутсайдери намагаються продати свої послуги по членам комісій і так далі сильним кандидатам.

По кандидату від Шарія — це чисто партійна історія, спроба нагадати про себе. Їм вдалося пройти до міськради, і висуненням Плетньова вони підтримують свій статус і борються за політичне майбутнє, адже шансів на перемогу зараз ніяких немає. Крім того, прогнозую, що результат Плетньова буде набагато меншим, ніж у його партії на минулорічних виборах, хоча щось у Добкіна він, може, і відбере.

"ДС" Чи можна вже точно стверджувати, хто заручився підтримкою Ярославського — Терехов або Добкін?

В.Ф. Навряд чи Добкін. У травні або червні було інтерв'ю Ярославського "Стране", і в ньому він дуже скептично відгукнувся з приводу Добкіна. Складно сказати, які стосунки у бізнесмена з Тереховим. Добкін — людина статусна, з амбіціями, з ним важче домовлятися. Йому не Харків потрібен, він хоче повернутися у велику політику. А Терехов — технократ, не має політичних амбіцій і буде продовжувати політику лояльності до центральної влади, яка була і при Кернеса. Це влаштовує Київ, і точно так само це влаштовує більшість впливових людей у Харкові, і Ярославського теж може влаштувати.

Але сам Ярославський ні на кого не ставить. Пам'ятаю, я з ним говорив ще в 2010 році, що потрібно просувати свого кандидата на вибори, але він дав зрозуміти, що це нецікаво. Він вирішує свої проблеми з Києвом, а в Харкові він просто домовиться з переможцем виборів, це набагато простіше.

"ДС" Чи вірне припущення, що Офіс президента швидше спостерігає за виборами мера Харкова, ніж реально впливає на процес?

В.Ф. Свого кандидата, очевидно, немає. Всі бачать, як Банкова вибудовує відносини з переможцями місцевих виборів і місцевою владою: вони домовляються, навіть якщо це протилежний табір, як було з Філатовим або з Трухановим. У Харкові Банкова не захотіла влазити в передвиборчу історію з гарантованим результатом у вигляді програшу, і зараз спостерігає, а потім буде домовлятися з переможцем виборів. Мені здається, Терехов їх більше влаштує, адже з мером-технократом легше домовлятися, він точно не буде конфліктувати з Києвом. Якщо все-таки переможе Добкін — вирішувати проблеми будуть через Ахметова.

"ДС" У кого з учасників виборів краще шанси на перемогу і чому?

В.Ф. Думаю, у Терехова, адже у Добкіна істотно вище антирейтинг, він дуже політизований. Харків'яни скоріше підтримають неконфліктну фігуру з іміджем господарника. Звичайно, до рейтингів від всіляких соціологічних компаній можна ставитися по-різному, але я, при всіх нюансах, довіряю і КМІСу, і "Рейтингу", і "Соцісу", а вони кажуть, що лідирує саме Терехов. "Блок Кернеса" підтримує більше половини харків'ян, а Терехов — їх кандидат. Зрозуміло, не всі прихильники Кернеса проголосують за Терехова, але основна маса зробить саме так.

Думаю, в першому турі не виграє ніхто, але я прогнозую Терехова на першому місці, Добкіна — на другому. Чисто теоретично, якщо не будуть брати участь ні Мураєв, ні Світлична, ні Фельдман — допускаю, що Терехов може виграти і в першому турі, адже його можуть підтримати і проєвропейськи налаштовані виборці, які ніколи не проголосують за Добкіна.

    Реклама на dsnews.ua