• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Євген Магда: ЄС не покладає на Путіна провину за міграційну кризу, там чекають на запуск "Північного потоку — 2"

Про проміжні результати міграційної кризи на білорусько-польскому кордоні "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда / iwp.org.ua
Євген Магда / iwp.org.ua
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Міграційна криза в Білорусі наразі дещо притихла: частину людей розмістили в логістичному центрі, частину відправили додому, але до вирішення проблеми ще дуже далеко. Як далі розвиватиметься створена Лукашенком ситуація?

Є.М. По-перше, цю ситуацію створював не сам Лукашенко, він робив це в координації з Кремлем. Спрямування її на Польщу було чітко розраховано і по часу, і по прогнозованій реакції польської та литовської влади, це зрозуміло. Думаю, що зараз людей заховали під дах згаданого логістичного центру, щоб згодом використати знову. Ситуація зараз полягає в тому, що криза остаточно не розв’язана і Лукашенко, звісно, буде наполягати на власному сценарії її вирішення.

"ДС" Яку вигоду отримав і ще може отримати самопроголошений правитель Білорусі?

Є.М. Очевидно, вигодою можна вважати дві телефонні розмови з ним Ангели Меркель, але я маю сумніви, що, як він розповідав в інтерв’ю ВВС, в цих розмовах вона називала його "містер президент". Швидше, вона називала його герр Лукашенко.

Річ у тому, що ситуація нагадує "сполучені посудини". З одного боку, через Путіна в Лукашенка зменшується суб’єктність, а з іншого він демонструє Брюсселю, що так чи інакше, домовлятися треба з ним. В той же час Лукашенко показує Путіну, що він потрібен йому саме як лідер незалежної держави.

Зауважте, що ЄС не покладає на Путіна провину за кризу, не дивлячись на те, що і у Німеччини, і у Франції, мабуть, є відповідні розвідувальні дані, які дозволяють їм робити правильні висновки щодо впливу Москви на цю кризу.

"ДС" Кремль прагне стати посередником між Брюсселем та Лукашенком. Але чому Путіну дозволяють цю гру, чому в столицях ЄС роблять вигляд, що не розуміють, хто головний бенефіціар міграційної кризи?

Реклама на dsnews.ua

Є.М. Думаю, що він вже частково став посередником, бо практично підштовхнув Меркель до прямого контакту з Лукашенком. Тут жодних ілюзій бути не може. Варто відзначити, що Лукашенко виграв цього року боротьбу у Путіна за статус останнього диктатора в Європі і той збирається його в такому статусі тримати якомога довше.

Це, до речі, відповідає й інтересам ЄС. Тому що сваритися з Путіним багатьом європейським країнам елементарно страшно і це є суттєвим фактором, який буде впливати на ситуацію. А те, що Путін виступає політичним патроном Лукашенко — так вони ж створюють союзну державу і в цьому нічого крамольного в ЄС не бачать.

До того ж, у багатьох європейських столицях чекають на запуск "Північного потоку — 2" і хочуть цього запуску якомога швидше. Думаю, що по закритим дипломатичним каналам Путін вже давно повідомив, що якщо до нього не дослухатимуться, то це може створити суттєві проблеми.

"ДС" Днями була заява, що Німеччина остаточно відмовилася приймати мігрантів, але в російських ЗМІ з’являлася інформація про велику суму, яку Берлін готовий був виділити на повернення мігрантів додому, виділивши кошти Мінську. Вони справді були готові до такого кроку?

Є.М. Думаю, це можливо, але сьогодні відкупитися від Лукашенка таким чином —значить продемонструвати свою слабкість. І це, завдаючи удару по європейським цінностям, стало б для ЄС неабиякою проблемою.

"ДС" Днями Польща погрожувала закрити з Білоруссю кордон, але польське керівництво вагається стосовно цього. Якщо погрозу все ж виконають — як це вплине на саму Варшаву, Москву та Брюссель?

Є.М. Переконаний, що Росія чітко прораховувала польську і литовську реакцію на міграційну кризу і, в зв’язку з цим, можливості впливати на формування інформаційної картини в умовах постправди. Бо ми бачимо цю кризу через репортажі з білоруського боку кордону, де активно працюють російські і білоруські пропагандисти.

Думаю, що Польща до останнього моменту буде відтягувати закриття кордону, бо через нього йдуть і товари з Шовкового шляху, значною мірою для всього ЄС, а це вагомий фактор впливу на ситуацію. Польща в даному випадку має політично себе позиціонувати як своєрідний "шлюз", а гра слів полягає в тому, що т.зв. операція "Шлюз" є розробкою білоруських і російських спецслужб для створення міграційної атаки на Польщу.

"ДС" Останнім часом у Польщі на фоні цієї кризи помітно зросли радикальні настрої, а правляча партія отримала можливість переключити увагу громадян з суперечностей Варшави з Брюсселем. Правляча партія "ПіС" з Дудою і Качинським може дякувати Путіну за таку специфічну "допомогу"?

Є.М. Там була ще одна цікава ситуація, коли на початку міграційної кризи Дональд Туск, лідер "Громадянської платформи" казав, що деякі вимоги мігрантів варто виконати. Думаю, що зараз він таких заяв уже не буде робити. А об’єктивно криза дійсно впливає на позиції правлячої партії, і щонайменше, переключає увагу співгромадян від внутрішніх проблем, та й Брюссель відволікає.

"ДС" Що може бути у п’ятому пакеті антилукашенківських санкцій Брюсселя?

Є.М. Зараз в Брюсселі йдуть торги навколо "Белкалію", але треба розуміти, що санкції санкціями, та білоруський експорт до країн ЄС має місце, він нікуди не подівся і навіть влітку цього року зріс. Зараз перестав зростати, та думаю, що закуповувались і паливно-мастильні матеріали, і багато іншого.

Слова не мають розходитися з ділами. Якщо в ЄС кажуть, що Лукашенко є останнім диктатором Європи, то мають бути дії. Наприклад, Віденська конференція продемонструвала, що Європа у цьому форматі абсолютно ялова. Розумію, що її організовувала білоруська опозиція. Австрія ж виступала з точки зору своїх інтересів, бо у неї бізнес помітно представлений в Білорусі.

Вони зібрались, ситуацію обговорили але відповідь на "Що далі?" не прозвучала, і це є проблемою. Дії ЄС мають бути зрозумілими людям, які залишаються прихильниками Лукашенка: чому саме проти Білорусі треба готувати і застосовувати санкції.

    Реклама на dsnews.ua