• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Коли і чим закінчиться європейський вояж Анатолія Шарія - інтерв'ю з Євгеном Магдою

Що означають нові обшуки у засновників "Партії Шарія" та чи може сам Шарій опинитися у Росії, "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Євген Магда / Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

«ДС» У засновників «Партії Шарія» провели кілька обшуків в розпочатому в березні кримінальному провадженні за статтями про зазіхання на територіальну цілісність України і підробку документів. Чи означає це, що справа буксує і в перший раз серйозних доказів здобуто не було?

Є.М. Чи докази серйозні — про це можуть судити знайомі з матеріалами справи юристи. Те, що СБУ почало полювання на Шарія, свідчить, що зараз у цієї партії чи скоріше громадської організації, яка називається «Партія Шарія», настають непрості часи. Схоже, вони для влади зараз виступають у ролі цапа-відбувайла, адже сам Шарій в Євросоюзі. Але я б не сказав, що його «клуб за інтересами» є настільки впливовим і може реагувати на різні виклики. Думаю, що з боку української влади тут відбувається такий собі ніцшеанський процес: там вирішили, що коли є можливість дотиснути Шарія, то вони мають це зробити.

«ДС» Банкова вже давно почала працювати в напрямку екстрадиції самого Шарія з ЄС, де йому надали політичний притулок ще 10 років тому, але поки це вилилося тільки в позбавлення його статусу біженця Литвою. Ми погано стараємося, чи для Європи навіть натяк на переслідування за політичною ознакою перетворюється в абсолютне табу на співпрацю?

Є.М. На мою думку, хороший адвокат з міграційного права в Європейському Союзі спроможний достатньо довго опиратися подібним рішенням, зважаючи, що одна з основоположних цінностей Європейського Союзу — захист прав людини. Спекуляція на питанні захисту прав людини може бути практично безкінечною. Скажімо, в тій самій Іспанії, як на мене, гіпотетично, можна легко крутити тему, що в Україні триває війна, тому видача людини в таку країну — це погана ідея. Думаю, що Кремль Шарія не тільки накачав грошима, але й забезпечив адвокатами для захисту його інтересів. Тут у мене сумнівів немає.

«ДС» Наскільки ймовірна втеча Шарія в Росію? Якою може бути його подальша доля там?

Є.М. В Росії він, за великим рахунком, нікому не потрібен. Як тільки Шарій опиниться там, постане питання ефективності впливу, бо він може бути корисним Кремлю тільки за межами Росії. Хоча велика кількість людей, які заходять на його Youtube — саме звідти. В Росії він може опинитися тільки у разі політичного рішення Кремля про його евакуацію — якщо зʼявиться реальна перспектива його екстрадиції в Україну.

«ДС» «Партія Шарія» на виборах в Раду отримала 2,33%. І зараз її рейтинг приблизно такий же — безвідносно до того, тиснуть на Шарія кримінальними справами, чи ні. Чому він не росте?

Реклама на dsnews.ua

Є.М. По-перше, проросійський електорат досить вузький і, починаючи з 2014 року, не збільшується, а зменшується через анексію Криму і бойові дії Росії та її найманців на Донбасі. Він суттєво дезінтегрований і електоральних заповідників Януковича більше немає.

По-друге є такий відомий французький політтехнолог Жак Сегелай, який стверджує, що голосують не за партії, а за особистості. А хто ще є крім Шарія та його дружини в «Партії Шарія», які там є авторитети? Насправді це червона повітряна кулька, яка може луснути в будь-який момент. Їхнє останнє досягнення полягало в залученні колишнього омбудсмена Валерії Лутковської як адвоката, але не як члена партії. Адвокатом Шарія може бути, умовно кажучи, навіть Медведчук, як у свій час був достатньо відомим юристом. Чи, наприклад, Портнов, який зараз, за словами того ж Шарія, почав його переслідувати. Насправді ж у цієї політичної сили немає позитивної програми, а в нинішній ситуації розраховувати, що на одному хайпі і критиці будь-якої української влади людина зможе набрати якісь електоральні бали, досить складно.

«ДС» Які уроки має винести влада з історії появи «Партії Шарія» та його особистого успіху як блогера? Чи можна ефективно протистояти інформатакам таких російських агентів впливу?

Є.М. Щоб протистояти будь-яким інформаційним атакам, треба розвивати критичне мислення. Я вже чув немало декларацій «слуг народу» про те, що вони будуть будувати систему критичного мислення, але сьогодні, читаючи новину про те, що в Центрі протидії дезінформації працює одна людина, я розумію, що може бути не тільки «Партія Шарія», а й «Партія громадянина Х» чи «Партія громадянки Y», яка за нинішнього рівня критичного мислення в Україні може теж отримати неабиякі успіхи.

Це реалії нашого життя, тому що Зеленський і «Слуга народу» прийшли у владу на хайпі і вони можуть і хочуть його продовжувати експлуатувати. Хоча останні рейтинги демонструють, що Зеленський як президент дещо відірвався від показників «Слуги народу». Це може свідчити про те, що проект «Слуга народу» щонайменше видихається, бо в нього немає досягнень, які можна ефективно транслювати виборцям. Що ставить під сумнів доцільність проведення дочасних парламентських виборів.

    Реклама на dsnews.ua