• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Євген Магда про те, як розвиватиметься роман "ЄС" зі "Свободою" після рішення Марусі Звіробій

Чому волонтерка Маруся Звіробій поступилася Руслану Кошулинському на виборах у 87-му мажоритарному окрузі і які наслідки матиме проголошене "Євросолідарністю" та "Свободою" прагнення до спільних дій, "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда
Євген Магда / Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Маруся Звіробій знялася з виборів на користь Руслана Кошулинського, а в "Євросолідарності" та "Свободі" заявили про перспективу патріотичного обʼєднання. Оцініть цей крок з політтехнологічної точки зору, будь ласка.

Є.М. З одного боку, група "Рейтинг" провела опитування і показала, що шанси Звіробій на перемогу, будемо відверті, мінімальні — одразу троє супротивників мають понад 20%, а у неї 9 з хвостиком. За два тижні суттєво збільшити підтримку складно, тим більше, для людини без місцевого коріння. Треба розуміти, що Прикарпаття – доволі консервативний регіон і там більше шансів мають політики з місцевим корінням. Це стосується і Шевченка, і Вірастюка, і Кошулинського. З іншого боку, Маруся Звіробій – політик, який тільки починає свою політичну активність. І для неї – це школа, та й будь-які вибори є школою. І перемоги дають уроки, і поразки теж. На це варто зважати.

«ДС» Які форми може прийняти проголошене обʼєднання?

Є.М. Ідея об’єднання потребує реальних кроків. Не просто декларацій, а кроків, які підтверджують певні наміри і певну рішучість. Йдеться не про об’єднання в одну політичну силу, це абсолютно однозначно. Можуть бути узгоджені позиції в різних регіонах, на місцевому рівні. В парламенті "Європейській солідарності" немає з ким блокуватися — там тільки одна представниця "Свободи", і якщо пройде Кошулинський, то буде двоє представників партії. Тому є свої нюанси, особливості і політичні перспективи. Я думаю, що в такий спосіб Петро Порошенко думає про наступні президентські вибори. Втім, політична турбулентність є такою, що сьогодні складно сказати, коли у нас будуть наступні парламентські і президентські вибори.

«ДС» Чи можуть до ймовірного обʼєднання двох політсил приєднатися інші партії патріотичного спектру?

Є.М. Було б логічно, аби до такого об’єднання долучився "Народний фронт" – в контексті того, що Арсеній Яценюк почав говорити про відновлення цієї політичної сили. Але тут виникає питання, якщо долучиться «Народний фронт», то чи залишиться в ньому Арсен Аваков. Бо він все-таки міністр чинного уряду. Це питання доволі цікаве. Очікувати, що "Голос" чи "Батьківщина" долучаться, не доводиться. Вони зараз перебувають в ілюзії створення коаліції зі "Слугою народу" і ця перспектива видається їм більш значущою і привабливою.

«ДС» Як таку подію сприймуть на Банковій, адже влада завжди намагалася розділити патріотів на кілька різних колон, а тут ми бачимо їх прагнення до обʼєднання?

Реклама на dsnews.ua

Є.М. Банкова, звичайно, буде демонструвати, що вона на це все не реагує, що їй це байдуже, бо у Зеленського високий рейтинг. Але опитування Центру Разумкова показало, що 60% українців не довіряють Зеленському. І це дуже високий антирейтинг для потенційної президентської кампанії та й для дочасної парламентської кампанії теж. Тому що партія «Слуга народу», як показав її останній з’їзд, – це об’єднання навколо Зеленського. Власне, показова доля Дубінського — як тільки він почав коливатися не в унісон з лінією, партія з ним розпрощалася.

Наскільки мені відомо,"Слуга народу" розглядає перспективу дочасних парламентських виборів і, звичайно, думає про те, як їй зберегти свої політичні перспективи, зрозуміло, що не у форматі монобільшості. Але щоб мати перспективи, їй треба бути більш жвавою і орієнтованою. У "Слуги народу" зараз превалює позиція, що "у нас є 250 голосів і куди ви дінетесь, ви все одно до нас прийдете, а ми будь-яке рішення можемо продавити". Українська політика характерна своєю непередбачуваністю і тут якраз ні про що напевне сказати не можна. Була, наприклад, Партія регіонів, у якої було 200 голосів, а потім все швидко кудись поділося.

«ДС» Враховуючи рішення Звіробій, як змінилися шанси кандидатів на окрузі?

Є.М. Думаю, що Шевченко там є фаворитом, бо він місцевий і активно там працює. До того ж, у нього імідж людини, яка створює робочі місця, плюс є медійна підтримка і фінансова. Але є фактор коронавірусу і виграє ці вибори той, хто приведе своїх виборців на дільниці для голосування. Хоча найбільшою помилкою для "Слуги народу" буде, якщо вони відчують, що Вірастюк може програти, й скасують ці вибори з причин посилення карантину. Хоча місцеві вибори у нас вже проходили в достатньо складних умовах, але цей аспект теж треба враховувати.

    Реклама на dsnews.ua