• USD 38.4
  • EUR 41.6
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Чи розумно, що Україна накинулася на Угорщину за газовий контракт з Росією — інтерв’ю з Євгеном Магдою

Про українсько-угорський газовий конфлікт "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда / radiosvoboda.org
Євген Магда / radiosvoboda.org
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Угорщина домовилася з Росією про постачання газу в обхід України. Наш МЗС відреагував публічним звинуваченням Будапешта в підіграванні Кремлю. Чи була правильною така жорстка реакція?

Є.М. Така жорстка реакція, на мою думку, була помилкою, оскільки ця ситуація значною мірою обумовлена тим, що Україна прогавила момент, коли Угорщина мала домовлятися по газовому питанню. Це не означає, що Україна мала поступитися Угорщині в низці питань. Але те, що замість співпраці з країною — транзитером російського газу ми отримали таку проблему — очевидний програш.

До речі, про підписання угоди Петер Сійярто оголосив ще 30 серпня на Петербурзькому економічному форумі. Але у нас не знайшлося серед відповідальних за зовнішню політику і енергетику нікого, хто мав би моніторити відкриту інформацію і доповісти начальству. Принаймні можна було хоча б вчасно висловити занепокоєння.

Що ж до власне контракту, швидше за все, Росія запропонувала Угорщині вигіднішу ціну, ніж ту, яка була б при транзиті через територію України. Звичайно цю ціну ніхто відкривати не буде, але це зрозуміло, виходячи з того, що Москва використовує газ як енергетичну зброю. Угорська влада у свою чергу дуже зацікавлена в можливих знижках, оскільки в наступному році вони матимуть парламентські вибори, де важливим фактором буде стабільність економічної ситуації всередині країни.

"ДС" Єврокомісія пообіцяла перевірити угорсько-російський контракт на предмет загроз енергетичної безпеки Європи. Може, нам варто було б дочекатися висновків ЄК, а потім вже вирішувати — виносити чи не виносити конфлікт у публічну площину?

Є.М. Думаю, Єврокомісія навряд чи зможе вплинути на ситуацію суттєво, бо газ і нафта жодного разу не були предметом санкцій з боку ЄС, починаючи з 2014 року. Думаю, що європейське право не поширюється в даному випадку на питання постачання газу.

"ДС" Відповідаючи на звинувачення Києва, в Будапешті знову згадали про мовні утиски угорців в законі про освіту і знову пообіцяли блокувати вступ України в НАТО. Тобто весь прогрес у примиренні з Угорщиною зруйнований, а газовий контракт все одно підписаний — такою зараз виглядає ситуація…

Реклама на dsnews.ua

Є.М. Вони просто продовжують свою політику, яку проводять з часу ухвалення Україною закону про освіту. З того часу Угорщина зривала засідання комісії Україна — НАТО, зробивши виключення лише навесні цього року, коли була російська воєнна загроза біля кордонів України. Але не думаю, що у нинішній ситуації нам можна розраховувати на подібні виключення.

Та й взагалі розраховувати на якесь потепління з Угорщиною зараз надзвичайно складно. Ми маємо бути готовими, що Угорщина скористається емоційною реакцією України і постарається розвинути успіх і продовжить тиснути на Україну, для чого зараз отримала формальні підстави, звинувативши нас у втручанні в її внутрішні справи. Треба розуміти не тільки те, як ті заяви прозвучали, але й те, як вони будуть розганятися медійно. Російська пропаганда точно підхопить заяви Сійярто і голови канцелярії Орбана Гергея Гуйяша. Отже, проблема досить серйозна і виправити її буде складно.

Я би дозволив собі запропонувати Україні пошукати посередництво в особі Польщі, у якої з Угорщиною непогані відносини. І в такий спосіб хоча б унеможливити поглиблення проблем у наших стосунках в майбутньому.

"ДС" Можливо, Україні слід було якось вплинути на позицію Угорщини ще на стадії підготовки контракту, до його підписання? Чи він готувався в такий суворій таємниці, що у нашої розвідки і дипломатії немає відповідних можливостей?

Є.М. Думаю, що дата закінчення угорського контракту на постачання газу великим секретом не була. Так само, як не секрет, що Польща кілька років тому запропонувала Україні будувати інтерконектор між нашими газотранспортними системами, який вона вже будує зі Словаччиною, а з нами цей процес не рухається. Тому що Польща з 2023 року перестане купувати газ в Росії а буде брати його у Baltic Pipe — будується такий газопровід. А ми залишаємося зі своєю потужною ГТС та зі своїми інтересами, але не шукаємо нових можливостей.

"ДС" Очевидно, що добросусідські відносини з Москвою Будапешту важливіші, ніж добросусідські відносини з Києвом. Чи не слід нам будувати діалог з Угорщиною з чітким розумінням цієї даності, а не влаштовувати нові кризи після чергового доказу російсько-угорської дружби?

Є.М. Якщо ми розуміємо, що у нас немає інших сусідів, то маємо розуміти — політика є мистецтвом можливого, треба шукати різноманітні можливості, а не вести діалог в емоційному стилі. Варто пам’ятати, що Угорщина, на відміну від Росії, не несе військової загрози для України. Будучи членом НАТО та ЄС, вона не буде проти нас воювати. Але буде діяти так, щоб ми краще усвідомили, з якими бар’єрами нам доведеться постійно стикатися на шляху до інтеграції в ЄС і вступу в НАТО.

    Реклама на dsnews.ua