• USD 28.4
  • EUR 33.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Пастка для пенсіонерів. Чому "кордони ДНР" закрили на замок

Прорватися з ОРДО через ОРЛО на вільні від російських окупантів українські території немає ніякої можливості, а через Оленівку — з масою штучних труднощів і наслідків — далеко не кожен зважиться

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Затерта платівка Гризлова

На тижні, що минає, вже ніхто не чекав чогось особливого від чергового засідання Тристоронньої контактної групи, яке відбулося 16 вересня. Так воно і сталося — відеопосиденьки ТКГ були дуже сумними і безрезультатними. Єдине, путінський представник Борис Гризлов пробував повеселити публіку, продовжуючи затирати стару платівку про відмову Києва від «спільної інспекції» українських позицій в районі Шумів. І договорився до того, що звинуватив Україну в виході з домовленостей про припинення вогню на Донбасі.

«Відмова України від спільної інспекції означає відмову Києва від підписаних раніше додаткових заходів, від уже узгоджених рішень в рамках контролю режиму припинення вогню. Фактично це вихід України з угоди від 22 липня 2020 року. Тепер весь комплекс додаткових заходів доведеться обговорювати заново», — спробував народити сенсацію Гризлов. Але ця гризловська теза сенсаційною так і не стала — її по мінімуму тиражували навіть російські пропагандистські ЗМІ.

Зате «глава МЗС ДНР» Никанорова взагалі вибовтала кремлівський секрет Полішинеля, чому в мінському форматі не спостерігається навіть найменших зрушень. За її словами, робота ТКГ буде заблокована доти, доки липневу постанову Верховної Ради про оголошення місцевих виборів «не буде приведено у відповідність з Мінськими угодами». Нагадаємо, йдеться про пункт цієї постанови Ради, в якому умовою їх проведення в ОРДЛО де-факто прописана повна деокупація захопленої Росією частини Донбасу з відновленням контролю над усіма ділянками українсько-російського кордону. І цей пункт став окупантам справжнім клубком у горлі і продовжить таким залишатися до наступної онлайн-зустрічі ТКГ, запланованої на 30 вересня.

«Кордони» — на замку

На цьому тлі куди більшу увагу жителів окупованих районів Донеччини привернуло рішення «влади ДНР» відмовитися від ідеї відкрити свій «кордон з ЛНР». Повʼязане воно нібито з новою хвилею поширення коронавірусу, але, як обмовився у своєму Telegram-каналі донецький колаборант Бердичевський, реальною причиною того є різні підходи двох квазіреспублік до роботи з пропуску людей на контрольовану Україною територію і назад через лінію розмежування.

Реклама на dsnews.ua

Адже вʼїхати і виїхати з ОРЛО через Станицю Луганську може практично кожен, а ось в аналогічному випадку з ОРДО все дуже погано — єдиний пункт пропуску в окупованій Оленівці працює лише два дні на тиждень, щопонеділка і щопʼятниці. Причому 18 вересня в історії з оленівською лихоманкою жителів чекало «покращення вже сьогодні»: для виїзду з ОРДО потрібно, як і раніше, мати прописку в підконтрольних українському уряду районах, але для вʼїзду в окупацію бойовики вимагають вже не тільки «дозволу від штабу ДНР про попередження коронавірусу».

До того ж громадянам на блокпосту в Оленівці необхідно заповнити «бланк-згоду на направлення в стаціонарне відділення установи охорони здоровʼя ДНР для проведення обстеження» з високою ймовірністю там реально підхопити коронавірус. Правда, всі бажаючі можуть здати платний експрес-тест на COVID-19 прямо на КПП, але за нечуваними цінами, тому таких бажаючих набирається, мʼяко кажучи, небагато.

Виходить, що прорватися з ОРДО через ОРЛО на вільні від окупантів українські території немає ніякої можливості, а через Оленівку — з масою штучних труднощів і наслідків — далеко не кожен зважиться. Інакше кажучи, «кордони ДНР» — на замку і насамперед — для пенсіонерів, які живуть в цих квазідержавних утвореннях і з яких російська окупаційна адміністрація в Донецьку тепер вирішила видавлювати останні соки.

Пастка для пенсіонерів

Нічого гріха таїти — багато людей пенсійного віку живуть в окупації виключно на українську пенсію, для отримання якої їм потрібно регулярно перетинати лінію зіткнення. За останніми підрахунками Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, третина з 1,5 млн зареєстрованих переселенців справді проживає в ОРДЛО і з цих 500 тис. — практично всі пенсіонери. Особливо сидять в пастці на голодному пайку люди похилого віку, які проживають безпосередньо в окупованих районах Донецької області. Вони, як зазначалося вище, практично невиїзні плюс Пушилін і компанія приготували їм ще два осінніх «сюрпризи».

Перший — це підвищення з 1 жовтня тарифів на теплопостачання і гарячу воду, чого не спостерігалося всі шість з половиною років російської агресії на Донбасі. Поки що «пілотно» ціни на комуналку злетять тільки в Донецьку, Макіївці, Горлівці та селищі міського типу Новий Світ (у цьому смт по максимуму — на 72%), хоча ці чотири населених пункти охоплюють близько 40% домогосподарств ОРДО. Втім, нікого особливо не здивує, якщо незабаром з підвищенням комунальних тарифів на захоплених Росією територіях Донбасу зіткнуться буквально всі, тому що чисто на соціалку у Москви для ОРДЛО грошей немає, а місцевим кремлівським гауляйтерам наказано якось викручуватися і «нашкребти по засіках».

Якраз з виконання такого московського завдання випливає другий пушилінський «сюрприз» для тамтешніх пенсіонерів — новий спосіб вибивання боргів за комуналку. А саме: квартири і будинки неплатників тепер будуть відкривати представники «спеціальних комісій» ЖЕКів, яким дозволено вилучати побутову і компʼютерну техніку, меблі, що знаходяться там, гроші, коштовності та інші цінні речі, які потім почнуть реалізовуватися через спецмагазини. А виручені кошти йтимуть на погашення комунальної заборгованості. Якщо ж таких коштів буде недостатньо, то саме житло можуть вилучити «за рішенням суду в доход республіки». І вже зрозуміло, що від цієї нехитрої схеми постраждають насамперед, звичайно ж, голодні й беззахисні дідусі та бабусі.

    Реклама на dsnews.ua