• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Аборти, бензин та Україна. Як змінюються настрої американців

Американські апологети скорочення допомоги Україні намертво пов'язали себе із забороною абортів. І це може бути добре для нас

протести у США
Реклама на dsnews.ua

Не секрет, що Україна наразі критично залежить від допомоги США. І тому для нас важливими є настрої американців: чи готові вони допомагати нам і надалі. Днями з'явилися обнадійливі новини, хоча приводом для них стала суто внутрішньополітична подія: Верховний суд США скасував конституційне право жінок на аборт.

Ціни на бензин проти допомоги Україні

Щоб розібратися в цьому парадоксі, треба насамперед зрозуміти, на що зараз сподівається Кремль. Звісно, у Москві розуміють, що громадська думка у США на нашому боці. І якби американці були поставлені перед вибором: підтримувати Україну чи Росію, то вони з багаторазовою перевагою обрали б перший варіант.

Це було чітко видно з перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну. Так, агентство Reuters 4 березня оприлюднило результати соцопитування, згідно з якими 74% американців заявили, що США та їхні союзники по НАТО мають запровадити заборонену для польотів зону над Україною, а 80% — що Сполученим Штатам слід припинити купувати російську нафту. В обох випадках проукраїнську та антиросійську позицію зайняла переважна більшість як республіканців, так і демократів.

Тому Кремль дуже намагається поставити американців перед іншим вибором: підтримувати Україну чи себе (тобто американську економіку та свій власний гаманець). І тут Москва сподівається, що американці оберуть другий варіант.

Ключовим фактором є зростання цін на бензин, що спричинило розкручування маховика інфляції та депресію економіки. У Кремлі розраховують, що американці зламаються на парламентських виборах 8 листопада, коли обиратимуть усіх 435 членів Палати представників та 34 із 100 сенаторів.

Кремль хоче, щоб на той час усі американці — не лише прихильники республіканців, а й прибічники демократів, — проклинали Джо Байдена за негативні тенденції в економіці та фінансах. І тоді домінуючою позицією виборців на виборах до Конгресу буде: годі говорити про Україну, займіться насамперед американськими проблемами. Це, безперечно, позначиться на результатах виборів (шанси на обрання гарячих симпатиків України впадуть). І цю позицію виборців будуть змушені враховувати новообрані конгресмени та сенатори. А потім це позначиться на результатах праймеріз в обох партіях та на підсумках президентських виборів 5 листопада 2024 року.

Реклама на dsnews.ua

Загалом ця тенденція вже простежується. Опитування показують високий рівень занепокоєння впливом санкцій проти Росії на ціни, особливо серед малозабезпечених та жінок — обох найбільших електоральних груп, які схиляються до демократів. Що ж до прихильників республіканців, то їх проти України агітує Дональд Трамп. Наприклад, коментуючи підписання Байденом закону про $40 млрд для підтримки України, Трамп на зборах Національної стрілецької асоціації (NRA) поставив питання, чому США "мають $40 млрд для відправки Україні", але не можуть забезпечити безпеку в школах. "Перш ніж ми побудуємо націю для решти світу, ми маємо побудувати безпечні школи для наших дітей у нашій власній країні", — заявив він, викликавши бурхливі оплески.

В результаті, за даними соцопитування, проведеного CBS News/YouGov 22-24 червня, "ситуація з Росією та Україною" перебуває для американців лише на сьомому місці за пріоритетністю. Її назвали високопріоритетною лише 38% опитаних. А перші шість місць зайняли інфляція (82%), економіка (80%), злочинність (58%), політика щодо вільного носіння зброї (57%), імміграція (45%), аборти (42%).

Цінності проти цін

У цьому опитуванні, ймовірно, вже встигла частково проявитися реакція суспільства на скандальне рішення, ухвалене Верховним судом США 24 червня. Суд скасував рішення у справі "Роу проти Уейда" 1973 року, яке визнало конституційним право на аборт. Тепер питання переривання небажаної вагітності вирішуватиметься на рівні законодавства кожного зі штатів. Ряд штатів вже скористалися цим рішенням і ввели в дію закони про заборону абортів.

Для нас це означає, на перший погляд, ще один фактор, який сприяє тому, що в США дедалі більше домінує внутрішній порядок денний. Але тут є цікаві нюанси. Питання про аборти — це (на відміну від питань про інфляцію та економіку) питання не про ціни, а про цінності. Прибічники права на аборт захищають одні цінності, а прибічники заборони абортів — протилежні їм.

Так вже сталося, що головними апологетами скорочення допомоги Україні є ті ж люди, які ініціювали кампанію проти абортів. Це Трамп та кілька близьких до нього республіканців. Власне саме Трамп, будучи президентом, зумів продавити до складу Верховного суду трьох суддів з ультраконсервативними поглядами, чим забезпечив перевагу противників абортів. Коментуючи Fox News рішення суду 24 червня, Трамп заявив, що воно "підійде для всіх", оскільки "дотримується конституції і повертає права, які мали бути повернені давним-давно".

Однак у американському суспільстві лише меншість поділяє ентузіазм Трампа. Згідно з опитуванням, проведеним NPR/PBS NewsHour/Marist 24-25 червня, 56% американців проти рішення Верховного суду, за — 40% (інші 4% не визначилися). При цьому 51% виборців кажуть, що рішення Верховного суду підштовхне їх проголосувати за кандидата до Конгресу, який підтримає закон про відновлення конституційного права на аборт, а 36% безперечно проголосували б проти кандидата з таким наміром (інші 13% не визначилися).

Байден одразу ж узяв це на озброєння. Він закликав американців обрати до Конгресу прихильників права на аборт. І це позначилося на рейтингах. П'ять соцопитувань, проведених 17-23 червня, давали демократам 40-44%, а республіканцям — 43-49%, із середньою перевагою 5% на користь республіканців. Однак три соцопитування, проведені 24-27 червня, після скандального рішення Верховного суду, показали 45-48% у демократів і 38-42% у республіканців, із середньою перевагою 6% на користь демократів.

Чи знаменує це перелом у перебігу виборчої кампанії? Видання Politico у свіжій статті (29 червня) зазначає, що демократи як правляча партія мають велику проблему: вони не можуть витягнути кампанію на позитиві, оскільки не мають яскравих досягнень, тому їм необхідно витягувати кампанію на негативі, але для цього потрібен яскравий об'єкт для критики. Тепер такий об'єкт є. "Ви можете балотуватися проти Верховного суду", — каже Крейг Х'юз, стратег кампанії демократів у штаті Колорадо. Якщо демократи позиціонуватимуть себе саме як опозиція ультраконсервативному Верховному суду, то вони можуть серйозно підірвати шанси представників трампівського крила республіканців.

Тут головне в тому, що Верховний суд своїм рішенням дуже зачепив жінок. За даними соцопитування, проведеного CBS News/YouGov 24-25 червня, голоси за та проти цього рішення серед чоловіків розділилися практично порівну: 49% проти 51%. А от серед жінок прихильники Верховного суду у явній меншості: 33% проти 67%. А жінки, як відомо, не є географічним феноменом. Вони у кожному штаті становлять половину населення (чи більше). Також чітко простежується залежність від віку: у поколінні молодше 30 років за рішення Верховного суду лише 32% та проти 68%, тоді як у покоління 65 років і старше за 49% та проти 51%. Тому критично важливим для демократів стає мобілізувати на вибори жінок та молодь.

Втім, для нас у всій цій історії важливо насамперед те, щоб вона допомогла провалитися на виборах тим, хто симпатизує Путіну, домагається відміни санкцій проти Росії та припинення допомоги Україні. Сподіватимемося, що рішення Верховного суду щодо абортів, якому вони зараз дуже радіють, послабить їхні позиції, а разом з ними і позиції Кремля.

    Реклама на dsnews.ua