• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький: Дострокові парламентські вибори будуть, якщо почнуться голодні бунти

Про перспективи монобільшості, дострокові парламентські вибори і можливого наступника Дениса Шмигаля "ДС" поговорила з політтехнологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький
Олексій Голобуцький / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Як ви вважаєте, скільки ще може проіснувати монобільшість, адже голоси стає все складніше набирати, та й скандали між різними групами впливу виникають все частіше?

О.Г. Дуже складно робити прогнози в нинішній ситуації, нас чекають дуже серйозні виклики найближчим часом — і з бюджетом, і з локдауном можливим. Звичайно, все залежить від Зеленського і його особистого рейтингу — якщо він в найближчі три-чотири місяці поповзе серйозно вниз, тоді вже нічого не врятує монобільшість від розпаду, всі шукатимуть собі інше заступництво. Плюс я знаю ситуацію всередині, там зараз все досить примітивно і просто: група Коломойського продавлює призначення свого прем'єра, афілійовані з Заходом групи максимально противляться цьому, як і сам Зеленський. Одна з форм шантажу — готовність іти на перевибори шляхом розвалу монобільшості. В таких умовах коаліцію буде складно створити — на це не підуть ні "Євросолідарність", ні ОПЗЖ, та й самі "слуги" не підуть на союз ні з тією, ні з іншою партією, і неможливо буде прийняти жодне важливе рішення, тобто Зеленського просто змусять до призначення перевиборів. Багато "слуг" сьогодні дивляться на своє майбутнє саме через таку призму.

"ДС" Чи можливий варіант широкої коаліції "слуг" з ОПЗЖ і "За майбутнє", скільки депутатів СН можуть відколотися від фракції за такого сценарію?

О.Г. У виборців пам'ять коротка, але технологи пам'ятають багато. Ось я, коли працював зі "слугами", відразу сказав їм: пам'ятайте 2006 рік, чим тоді все закінчилося? Тобто у нас багато хто забуває, але є моменти, які не прощаються. Досить перспективний політичний проєкт, Соцпартія Мороза, швидко закінчився через його угоди з "регіоналами" — здавалося б, всього одна подія, а все-таки.

Можливо, частина ОПЗЖ, та, якою управляє Льовочкін, могла б піти в коаліцію — йому давно набридло бути в опозиції, всі ці ігри з проросійськістю, які його абсолютно не зачіпають, просто ніша така. У Медведчука зовсім інша роль і функція, йому все-таки краще взяти на дострокових парламентських більше і грати тоді по-крупному, а не так, як зараз, — бути на побігеньках. Не уявляю, як після тієї критики, яку вони виливають на Зеленського, їхньому електорату пояснити створення коаліції, у них же Рабинович займається популізмом на межі комуністичного. Навіть з "ЄС" простіше — і "слуги", і Порошенко виступають за європейський вибір, реформи і так далі, якось ще можна виборцям пояснити.

"ДС" Чи залишили у Зеленського ідею про парламентські вибори в 2021 році — після провальних для влади місцевих виборів?

О.Г. Це точно буде не від хорошого життя, вимушено, якщо вони на це зважаться. Якщо почнуться голодні бунти або що-небуть подібне, тоді доведеться щось робити. Вибори хороші тим, що дають можливість випустити пару назовні, для політичного класу є перепочинок у кілька місяців, люди тоді не особливо ходять на мітинги і все інше. З іншого боку, в ОП по десять разів на день змінюється точка зору на одну і ту саму річ, у них немає стратегії. Є різні підходи — наприклад, є монобільшість, та ти нею не керуєш, це роблять інші люди, але відповідальність на тобі висить, а після виборів можеш отримати фракцію вдвічі меншу, але твою, і ділити відповідальність з тими, хто захоче піти в коаліцію, — уже інша ситуація, ти над сутичкою, "батько нації", а не тільки лідер СН. Так я пояснював би як технолог, навіщо потрібні вибори, але навряд чи у них так думають про це. Тому що, коли все завалиться, рейтинги будуть всім до лампочки, буде інша логіка, а поки є керованість процесами, то цим потрібно користуватися. Уже одну помилку зробили — ми не послухали Богдана, який радив провести місцеві торік, якби так було — зараз взагалі про інше говорили б.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" На вашу думку, чи можлива відставка Кабміну Шмигаля до весни?

О.Г. Всі кадрові призначення — це не рішення Зеленського, тут вирішує купа лобістських груп олігархів, які домовляються або не домовлялися між собою. Зрозуміло, що у Коломойського хочуть Палицю прем'єром, можуть і зібрати голоси. У Ахметова людей в парламенті менше, але зі Шмигалем вийшло все нормально. З точки зору логіки, коли закінчиться локдаун і почнеться підрахунок величезних втрат, тоді і скинуть Шмигаля, повісивши на нього всіх собак. Загалом, у це вже почали грати: Зеленський розповідає про 8 тис., вечеряє з батьками, а весь негатив розповідають Шмигаль і Степанов.

"ДС" Хто може виступити в ролі консолідуючої для більшості фігури — кандидата в прем'єри? Чи є шанси повернутися в Кабмін у Яценюка і Гройсмана?

О.Г. Питання в тому, чи захочуть вони самі цього. У Яценюка немає політичного фундаменту, а у Гройсмана є партія, і на цьому можна хайпити ще кілька місяців точно. Він практично заволодів цілим регіоном, такого немає ніде, хіба що у "За майбутнє" на Волині. Прем'єрську історію Гройсмана, звичайно, можна було б продати, його часи в порівнянні з нинішнім Кабміном — своєрідна "золота доба", один стабільний прем'єр за три роки, зростання ВВП на 3%... Зараз було б добре, щоб падіння на 10% не сталося. У Гройсмана зараз підйом, "друге дихання" кар'єри, і він погодився б стати прем'єром хіба що в рамках "великого договору": проводяться дострокові парламентські, він отримує свою фракцію і зі своєю командою йде в уряд. А залежати від настрою Зеленського і йти в Кабмін зараз він не буде.

З Яценюком складніше. Ось хоч би що робив зараз Шмигаль, він все одно буде асоціюватися з коронавірусом і з усім тим, що нині відбувається. Ефективніший він чи ні — асоціюється нинішній прем'єр все одно з гіршим періодом в нашій історії. Так само і Яценюк. Можна сказати, що він врятував економіку, але люди пам'ятають девальвацію гривні, зростання цін і так далі, причинно-наслідкового зв'язку з війною у народу не виникає. Втім, те, що Яценюк нічого не має, саме і підштовхує його знову хотіти стати прем'єром. Але чи потрібен він Зеленському і як продавати такий варіант електорату, мені до кінця не зрозуміло.

    Реклама на dsnews.ua