• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Олексій Голобуцький: У Коломойського і Ахметова у впливі на "слуг народу" поки паритет

Про підсумки 2020 р. і перспективи прийдешнього 2021 р. для партії "Слуга народу" "ДС" поговорила з політтехнологом Олексієм Голобуцьким

Олексій Голобуцький
Олексій Голобуцький / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Як пройшов 2020 рік для "Слуги народу"?

О.Г. Соціологія говорить про спадаючу тенденцію партії влади, яка програла місцеві вибори і точно не продовжила тріумф 2019 року. Що стосується падіння рейтингів президента, то це не новина в нашій країні, а цілком природний процес. Людина виграла з таким результатом і явно чекала, що рейтинг не буде скорочуватися такими темпами, але це відбуватиметься і далі, за винятком, може, якихось періодів затримки падіння. Але так чи інакше динаміка спадаюча.

"ДС" Який внесок в падіння рейтингу партії внесли внутрішні конфлікти і скандали у "слуг"?

О.Г. Скандалів стільки, що я навіть не знаю, складно виділити головні, вони ж постійно проколюються. Але головне для них цього року — це те, що "слуги" перестали бути монобільшістю, це очевидно. Кілька груп, залежно від того, хто фінансує, і кожне голосування це підтверджує. Маючи запас майже в 30 голосів, вони не можуть провести жодного рішення без інших фракцій або груп.

"ДС" І як за рік змінився вплив "акціонерів" цих груп?

О.Г. Думаю, боротьба між ними триває. Наприклад, група Коломойського то втрачає вплив, то проводить якісь рішення, вигідні для нього, на сьогодні вона є якщо не найвпливовішою, то принаймні такою, яка може використовувати всі ресурси. У Коломойського ж є не тільки голоси в Раді, а й свої медіа і так далі, за допомогою яких він може впливати на політику СН і влади загалом. Ахметов посилив свій вплив серед "слуг", але поки є паритет між групами, я думаю.

"ДС" А що можна сказати про роботу "диригентів" партії загалом — Олександра Корнієнка і Давида Арахамії?

Реклама на dsnews.ua

О.Г. Складається таке враження, що ці двоє більше займаються виправданнями перед Зеленським, їх завдання полягає у створенні горезвісної "теплої ванни", в якій перебуває президент за допомогою Єрмака, тобто Корнієнко і Арахамія — його інструменти. Після невиграшу на місцевих виборах вони наполегливо створюють враження, що це все-таки була перемога. Крім того, вони виправдовуються за голосування. Загалом, не помітно, що вони роблять щось змістовно, практично не внесено нічого нового ні в роботу Ради, ні в роботу парламентської більшості, більш того, "слуги" обросли всім негативом попередників, від конвертів до кнопкодавства і так далі.

"ДС" Чи можна назвати змістовною роботу "слуг" з керівництвом регіонів — до виборів, під час і після них?

О.Г. Якби вони діяли нормально в зв'язці, то й інший результат був би. Я як чинний політтехнолог, який працював на цих виборах, у декількох регіонах бачив, як вони взагалі провалили роботу. Розумієте, коли перемога дістається незаслужено, випадково і не за рахунок роботи команди, а за рахунок бренду Зеленського і ти думаєш, що це можна повторити безліч разів — це так не працює. На парламентських виборах запас і закінчився, на місцеві не вистачило. У них взагалі не було ніякої кадрової роботи, команди, в кращому разі були якісь загальні кліше в об'єднанні себе з командою президента, це максимум. В основному стався звичайний продаж франшизи місцевим феодалам.

"ДС" До речі, про феодалів. Чи вдається СН перебити програш на виборах створенням коаліцій з ними в місцевих радах?

О.Г. Якщо говорити про це як про дії для галочки, то так, більш-менш вони викручуються, хоча тільки 12 облрад вдалося очолити. Але якщо розбиратися з точки зору того, з ким вони змушені укладати угоди, то розумієш, що рулити в таких союзах будуть зовсім інші люди, тобто місцеві групи будуть тримати все в своїх руках. Коли ти береш відповідальність, а нічого не змінюється після поновлення місцевих рад, всі негативні процеси залишаються, це потім відображатиметься на твоєму рейтингу.

Тобто подальше падіння рейтингу СН буде цілком природним. Ну очолили частину облрад — і що? Люди голосували за те, щоб партія влади діяли по-новому, а нове не відбувається, корупція стає більшою, та й сама децентралізація не тільки позитив приносить, є феодалізацію, за якії потрібна сильна центральна влада, яка може вирішувати питання досить швидко і ефективно, а вона не вирішує. Це показав і коронавірус, і все інше, що відбувалося в нашій країні цього року. Ми ж навіть уявлення не маємо, який потужний удар по економіці завдасть вірус і як це все буде відображатися наступного року.

"ДС" Чи підуть "слуги" на позачергові парламентські вибори, чи в силу бренду вже не вірять і на Банковій?

О.Г. Багато буде вирішуватися наступного року, щодо тих самих результатів боротьби з коронавірусів, вакцинації, це будуть показники для всієї влади, і СН у тому числі. Якщо так станеться, то це буде рішення Зеленського. Для нього аргументацію я бачу тільки одну, якщо говорити про нормальну ситуацію: скинути тягар відповідальності за некеровану монобільшість, тобто йому краще мати меншу фракцію і розкидати відповідальність на кілька груп, грубо кажучи, коаліцію. Може, буде якийсь новий проєкт або рішення, але зараз сказати щось певне неможливо, тут на тиждень складно прогнозувати, а тим більше на місяць-два-три.

Якщо ж говорити загалом, я думаю, що позачергові вибори — це відповідь на надзвичайну ситуацію в економіці, соціальній сфері, тиск вулиці і опонентів з різних сторін. Зрозуміло, що зараз більше вимагають перевиборів "Євросолідарність" і ОПЗЖ, які мають шанси збільшити депутатський склад і якось поміняти політику влади.

"ДС" А чи може партія Зеленського на перевиборах зберегти більшу частину фракції завдяки зміні політичного позиціонування?

О.Г. У СН дуже сильно розмита ніша, тому що пояснити, що таке центризм, про який вони тепер кажуть, дуже складно. Якщо зрозуміло, яку позицію займають ОПЗЖ і "ЄС" і з ким працює "Батьківщина", то СН — це такий "шпагат", ні туди ні сюди. Уже зараз є політичні сили, які входять в цю електоральну нішу, той самий Гройсман, він типовий центрист і на тлі нинішнього прем'єра- "слуги" виглядає як реформатор, адже бути гіршим, ніж Шмигаль, просто неможливо.

    Реклама на dsnews.ua