• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Atlas PRO і PD-2. Чим в армії замінять китайські квадрокоптери

Час саморобних безпілотників і квадрокоптера цивільного зразка в ЗСУ стрімко спливає

Випробування безпілотника Atlas PRO
Випробування безпілотника Atlas PRO
Реклама на dsnews.ua

Перш за все, військові шукають заміну для "квадриков" китайського виробництва, які масово привозять на фронт волонтери, і які нині є чи не найпоширенішим видом розвідувальних безпілотників на фронті.

Перевагою квадрокоптера є простота конструкції і обслуговування при мінімальних витратах на монтаж необхідних навісних агрегатів. Так само безперечною перевагою квадрокоптерів є те, що вони мають гарну маневреність і досить велику швидкість пересування і здатні зависати в фіксованому положенні в широкому діапазоні висот. Особливо вони незамінні для аерофотозйомки, розширення знімків може досягати від кількох сантиметрів на точку за рахунок малих висот польоту (до 100 м) до декількох метрів (для висот 100-500 м). Квадрокоптери дозволяють вести зйомку навіть в умовах хмарності, що недосяжно для супутників і пілотованої авіації.

Однак поява на Донбасі сучасних російських антидронових рушниць і стаціонарних систем придушення типу "Сілок" виробництва оборонного концерну "Созвєздіє" поставило руба питання про прийняття на озброєння апарату мультироторного типу — аналога китайських "квадриков", але із захищеною лінією зв'язку, що дозволить і надалі ефективно проводити аеророзвідку на лінії зіткнення.

Насамперед почалися державні випробування зразків переважно західного виробництва — на жаль, наші апарати поки не дотягують до світових стандартів. У Державному науково-дослідному інституті випробувань і сертифікації озброєння і військової техніки в Чернігові проходять випробування безпілотного авіаційного комплексу Atlas PRO виробництва латвійської компанії Atlas Aerospace. Стверджується, що до теперішнього часу виконано 100 з 250 запланованих випробувальних польотів за програмою і методиками, які розробив інститут.

При оцінці можливості виконання завдань БПАК в умовах гірської місцевості льотні експерименти проводилися у складних метеорологічних умовах з непідготовлених майданчиків висотою понад 2000 м над рівнем моря. Відпрацювання завдань у Закарпатській області закінчилося практичною допомогою гірським рятувальним загонам в проведенні пошуково-рятувальної операції в районі Свидовецького хребта (1883 м над рівнем моря).

Ще одним позитивним моментом є включення у державне оборонне замовлення безпілотника People's Drone (PD-2) від приватної компанії UkrSpecSystems. Цей апарат був представлений вищому командному складу ЗСУ на полігоні "Широкий Лан". Розробники разом зі своїми партнерами з "Телекарт-Прилад" демонстрували можливості нової командно-штабної машини і здійснювали коректування дій артилерії і авіації.

Цікаво відзначити, що в перспективі БПЛА PD-2 можна використовувати не тільки як розвідник, а й ударний апарат. Так, саме для нього підприємством "Спецоборонмаш" була розроблена некерована авіаційна бомба НУБ8КО вагою 4,2 кг. Після завершення всіх необхідних випробувань з НУБ8КО в перспективі PD-2 зможе оснащуватися і коректованими боєприпасами з різними типами наведення.

Реклама на dsnews.ua

Наведення боєприпасів і прицілювання ударного дрона буде здійснюватися за допомогою вітчизняної оптичної електронної станції з тепловізіонним і телевізійним каналом від компанії UkrSpecSystems, а за точність відповідає балістичний калькулятор. Фактично в UkrSpecSystems створили лайт-версію оптико-електронної системи, на зразок тих, якими оснащується BayraktarTB2, або планують оснащувати ударний безпілотник "Сокіл-300".

Мало того, PD-2 вже зараз включений до ударно-розвідувального комплексу, який є альтернативою "Соколу". Як стверджує UkrSpecSystems, до складу комплексу, крім PD-2, входить також новий компактний дрон-камікадзе RAM II (створений у співпраці з компанією DeViRo і має певні напрацювання, випробувані на розвіднику "Лелека-100") і система керуючого програмного забезпечення "Термінал ".

RAM II з бойовою частиною в 4 кг може вражати цілі на відстані до 30 км, причому апарат не одноразовий — його можна при необхідності безпечно повертати і повторно використовувати до 10 разів.

Унікальним є і програмне забезпечення "Термінал", яке дозволяє ефективно управляти всіма цими засобами в режимі онлайн; також воно інтегровано в системи управління, які використовуються Збройними силами України (наприклад, "Кропива" і "Простір").

    Реклама на dsnews.ua