• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Борець за права уйгурів просить в Україні політичного притулку: його можуть депортувати до Китаю

Українські прикордонники затримали 24-річного активіста Їлісена Аєркена, який виступає на захист уйгурів від геноциду в Китаї. Він попоросив в Україні політичного притулку. Суд вирішив наразі не депортувати його до Китаю, де йому можуть загрожувати табори та смерть

Реклама на dsnews.ua

Про затримання чоловіка 12 серпня написав на своїй сторінці у Facebook координатор Українського центру вільного Гонконгу Артур Харитонов, передає "ДС".

Активіст є казахом за походженням, однак при цьому громадянином КНР, уродженцем Східного Туркестану (китайська провінція Сіньцзян). Хлопець працював з уйгурами, і, за повідомленням Харитонова, виступав на їхній захист від переслідування комуністичною владою КНР.

За словами Харитонова, коли Аєркен зрозумів, що йому загрожує переслідування і смерть, він намагався втекти до Європи. Однак 8 серпня його затримали прикордонники в Словаччині та після кількох днів утримання в ізоляторі передали його Україні.

Після цього активіст написав заяву про політичний притулок в Україні. Зараз він перебуває в СІЗО в Чопі.

Не допустити його депортації в Китай закликають правозахисники з Великої Британії і США. Зокрема, уйгурська правозахисниця Райхан Асат звернулась по допомогу до українських юристів, правозахисників та громадських діячів.

"Якщо Україна, яка відкликала підпис з канадського документа в Раді з прав людини ООН та де-факто підтримала злочини проти людства та знищення уйгурського народу, відправить людину на вірну смерть у Східний Туркестан, – це стане останнім цвяхом у імідж України як демократичної, європейської та правової держави", – вважає Харитонов.

Вчора, 13 серпня суд в Ужгороді розглядав питання про депортацію чоловіка. Там ухвалили рішення дозволити йому залишитися в країні, поки влада розглядає заявку про надання статусу біженця.

Речниця Чопського прикордонного загону Олена Трачук розповіла Радіо Свобода, що Аєркена в листопаді 2020 року вже затримували на Львівщині за спробу незаконно потрапити в Польщу. Йому виписали штраф, а наступного місяця — звільнили з-під затримання. За її словами, чоловік тоді написав першу заяву про політичний притулок.

Зауважимо, що уйгури є корінним народом провінції Сіньцзянь – Уйгурського автономного району КНР. У цій провінції їх є близько 9,5 млн із 10 млн загалом. Уйгури традиційно є мусульманами-сунітами, розмовляють тюркською мовою, частково спорідненою з сусідніми казахською, киргизькою тощо.

У 2014 році уряд КНР наклав обмеження на релігійне і культурне життя уйгурів, заборонивши їм володіти книжками про уйгурів, килимками для молитов, відрощувати бороду тощо.

За оцінками правозахисних організацій, в провінції Сіньцзян понад мільйон уйгурів і представників інших мусульманських меншин перебувають у так званих «таборах для перевиховання», де їх змушують відмовлятися від своєї релігії, культури і мови.

Китайська влада заперечує всі звинувачення в утисках уйгурів і називає ці установи «освітніми центрами» для попередження небезпеки ісламістської радикалізації.

У 2017 році організація Human Rights Watch звинуватила КНР у культурному геноциді уйгурів і закликала закрити табори, водночас офіційний Китай відповів, що табори потрібні для боротьби з тероризмом та професійної освіти уйгурів.

У червні 2021 року правозахисники з організації Amnesty International звинуватили Китай у злочинах проти людяності щодо уйгурів та представників інших мусульманських етнічних груп.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua