• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Демографічна криза в Україні загрожує мобілізації, — NYT

Чоловіки, яким зараз від 18 до 30 років, представляють найменш чисельне покоління за всю історію незалежності України

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у публікації The New York Times, передає "ДС".

Як зазначає видання, демографічна криза в Україні розпочалася на 1990-х років. У 1991-му, коли Україна здобула незалежність, у середньому на одну матір припадало 1,9 дитини. Упродовж наступних 10 років народжуваність знизилася до 1,1.

"У 1990-х роках заощадження зникли, а зарплати знецінилися в умовах економічної кризи. У повітрі зависла невизначеність та невпевненість у майбутньому, яка "вплинула на репродуктивну поведінку населення", — цитує NYT заступника директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Олександра Гладуна.

Коли народжені в перші роки незалежності діти досягли 20-річного віку, Україна відчула нестачу робочої сили через брак людей. Після повномасштабного вторгнення РФ це стало наріжним каменем у питанні мобілізації, пише видання, і зниження призовного віку для чоловіків з 27 до 25 років може ще сильніше скоротити це покоління.

За даними NYT, станом на 2024 рік народжуваність в Україні скоротилася майже вдвічі. Серед основних причин — виїзд близько 800 тис. жінок віком від 18 до 34 років до країн Європейського Союзу.

Демографічна криза спостерігалася і в Росії, але її населення — вчетверо більше, і це забезпечує й більшу кількість чоловіків для мобілізації.

Видання також нагадує, що мобілізаційний вік від 25 років в Україні залишається високим порівняно з іншими європейськими країнами та США, де чоловіків можуть бути призвати до війська з 18 років. 

Як писала "ДС", комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони погодив текст нового законопроєкту про мобілізацію, де пропонується скасувати строкову службу і замість неї запровадити базову військову підготовку, яку проходитимуть українці віком від 18 до 25 років.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua