• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Держава має допомогти: WSJ розповіла про руйнування на фабриці агрохолдингу "Авангард" у Чорнобаївці

Українському уряду необхідно відродити економічні активи, такі як птахофабрика агрохолдингу "Авангард" у Чорнобаївці на Херсонщині. До російського військового вторгнення у лютому 2022 року фабрика експортувала мільярд яєць на рік

Андрій Чирков
Андрій Чирков / wsj.com
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у матеріалі впливового американського видання The Wall Street Journal, повідомляє "ДС".

Так, журналісти поспілкувалися з директором птахофабрики Андрієм Чирковим.

"Андрій Чирков розповів, що відчув ейфорію, коли гігантську птахофабрику, якою він керував, на узбережжі Чорного моря в Україні, було звільнено від російської окупації. Потім він побачив, в якому спустошеному стані окупанти її залишили. Для відновлення зруйнованої війною української економіки Києву необхідно відродити економічні активи, такі як птахофабрика "Чорнобаївська" Групи "Авангард", яка раніше експортувала мільярд яєць на рік. У квітні The Wall Street Journal повідомляла про те, що в результаті російського вторгнення загинуло понад 4 мільйони курчат на фермі, а небагатьом робітникам буквально довелося закопувати птахів", — йдеться у повідомленні WSJ.

Проте, пишуть журналісти американського видання, підприємство залишилося у жахливому стані.

"Тепер ферму відновлено, але її стан свідчить про можливий тривалий вплив цієї війни на економіку України аж до закінчення конфлікту. Київ та Захід звинуватили Росію у навмисній атаці на українську промисловість та сільське господарство, щоб підірвати спроможність країни фінансувати себе та підірвати моральний дух", — вказано в матеріалі.

Також повідомляється, що російська влада не відповіла виданню на запити про коментарі.

Супутниковий знімок Чорнобаївської птахофабрики та довколишнього Херсонського аеродрому, зверху праворуч. Фото Maxar Technologies
Супутниковий знімок Чорнобаївської птахофабрики та довколишнього Херсонського аеродрому, зверху праворуч. Фото Maxar Technologies

"По всій Україні були знищені сільськогосподарські угіддя та техніка, енергетична та транспортна інфраструктура країни зазнала бомбардувань, а великі промислові об'єкти, такі як сталеливарний завод "Азовсталь" у Маріуполі, зруйновані", — нагадують американські журналісти.

Також, нагадує WSJ, група "Авангард" раніше заявила, що не вірить, що її ферма працюватиме до закінчення війни з Росією, і для перезапуску їй потрібні державні кошти.

"Вона у жахливому стані", — цитує газета Андрія Чиркова, який оглянув ферму. Вона знаходиться на півдні України, який пережив кілька боїв, які вважаються одними з найважчих у війні.

"Мені потрібно розпочати з нуля", — додав Чирков.

Журналісти також нагадують, що ЗСУ звільнили Чорнобаївку від окупантів 1 листопада. Але перед тим, як підприємство змогло повернутись на цю територію, її довелося очистити від мін.

"Район птахофабрики, як і раніше, занадто небезпечний, для того, щоб багато співробітників могли туди повернутися, що ще більше ускладнює її відновлення", — зазначає видання.

Також повідомляється, що коли російські війська з'явилися на фермі через кілька днів після вторгнення 24 лютого, вони викрали майже всі автомобілі та пограбували особисте майно з офісів. Крім того, деякі окупанти у них ночували.

Руйнування на птахофабриці наголошує на проблемах, з якими стикається Україна в процесі відновлення своєї економіки. Фото Андрія Чиркова
Руйнування на птахофабриці наголошує на проблемах, з якими стикається Україна в процесі відновлення своєї економіки. Фото Андрія Чиркова

"Ферма, по суті, є високоавтоматизованою фабрикою з низкою будівель розміром зі склад, в яких живуть птахи, що відкладають яйця в клітки — практика, яка більше не дозволена в більшій частині Європи. Птахів годували, напували і збирали їх яйця за допомогою автоматизованого обладнання ", — вказано в матеріалі.

Незабаром після вторгнення росіяни мінометним вогнем знищили місцеву електростанцію, через що повністю було відключено електрику і виведено з ладу дану автоматизовану систему.

Робітники не більше не могли щодня отримувати 3 тонни дизельного палива, необхідного для роботи генераторів, тому кури невдовзі почали помирати від спраги і голоду.

"Чиркову і його кільком колегам, що залишилися, залишалося закопати птахів, погрузивши їх на причіп, який трактор відбуксував на місцеве поле. Цим робітникам вдалося прибрати близько 90% мертвих птахів, склавши їх у свіжовириті траншеї, але на даний момент у компанії немає відповідного обладнання для цього", — зазначає WSJ.

Директор фабрики каже, що йому довелося її залишити у квітні минулого року, оскільки загарбники змушували керівників підприємства та решту працівників ферми співпрацювати з окупаційною владою. Чирков повернувся в цей район у листопаді і був приголомшений станом ферми.

Директор підприємства з операційної роботи Володимир Руденко також заявив, що російські окупанти пограбували все обладнання, яке можна було зняти, та перерізали всі кабелі. Мародери забрали всі комп'ютери, хоча багато з них було створено спеціально для управління автоматизованими системами ферми і вони не мали іншого застосування.

"Хоч щоб вони не залишили, вони це зламали", — цитує видання Андрія Чиркова.

Володимир Руденко, котрий відвідав ферму наприкінці листопада минулого року, заявив, що на фермі немає ані електрики, ані газу, ані води.

"Зовні це виглядає більш-менш, але… це оболонка, у якій нічого немає", — сказав Руденко.

Група "Авангард" також заявила, що на сьогодні війна в Україні завдала їй збитків у розмірі 330 мільйонів доларів, включаючи птахів, вартість яких оцінюється в 20 мільйонів доларів, вкрадене або пошкоджене устаткування на 150 мільйонів доларів і втрачений зиск у розмірі 160 мільйонів доларів.

Померлих курчат із ферми треба буде поховати, щоб запобігти екологічним проблемам. Фото Андрія Чиркова
Померлих курчат із ферми треба буде поховати, щоб запобігти екологічним проблемам. Фото Андрія Чиркова

Київська школа економіки (KSE) також підрахувала, що війна завдала збитків промисловим об'єктам на декупованій частині України на суму близько 13 мільярдів доларів. Розрахунки KSE ґрунтуються на заміні цих активів за поточними цінами, уточнює WSJ.

"На гігантський сільськогосподарський сектор України припадало 20% валового внутрішнього продукту України та понад 40% усього експорту. Згідно з дослідженням Київської школи економіки та міністерства аграрної політики країни, зараз майже чверть цього сектора втрачено або пошкоджено. За даними Київської школи економіки, збитки на деокупованій частині Україна становили 6,6 млрд доларів", — йдеться у повідомленні видання.

Втрата продукції птахофабрики сприяла дефіциту в Україні, яка була одним із найбільших у світі експортерів пташиних яєць, наголошують американські журналісти.

Вартість десятка яєць у Києві зараз становить від 70 до 75 гривень, що еквівалентно від 1,90 до 2 доларів США. До війни десяток яєць коштував 28 гривень, нагадує видання.

До того ж, у країні спостерігається високий рівень інфляції — нині це 26,5%.

"Інші компанії все ще чекають, щоб дізнатися, яких збитків завдано їх діяльності в інших частинах України, які були звільнені збройними силами країни. Це стосується великого агрохолдингу "Нібулон", який повернув собі землю та велике зерносховище на півдні України. За словами генерального директора холдингу Андрія Вадатурського, компанії ще належить ретельніше обстежити свої виробничі потужності, враховуючи мінну та інші небезпеки", — йдеться в матеріалі американського видання.

За словами одного з опитаних виданням українських чиновників, який додав, що оцінка була дуже попередньою, від 50% до 70% обладнання нових ферм було вкрадено чи знищено.

"Після первісного шоку від російського вторгнення українським підприємствам загалом вдалося відновити роботу у звільнених частинах країни після виведення російських військ з околиць Києва у квітні. Тим не менш, більшість із таких підприємств продовжують боротися зі скороченням внутрішнього попиту, підвищенням цін на електроенергію та порушенням ланцюжків поставок, включаючи закриття основних портів України на Чорному морі, які або не працюють, або відкриті лише для постачання продовольства", — зазначає WSJ.

Графіті, залишені російськими солдатами на Чорнобаївській птахофабриці, попереджають: "Не наближайтесь. Порушників буде вбито. Тих, хто вижив, уб'ють знову"
Графіті, залишені російськими солдатами на Чорнобаївській птахофабриці, попереджають: "Не наближайтесь. Порушників буде вбито. Тих, хто вижив, уб'ють знову"

Крім того, активи деяких компаній досі перебувають на окупованій території. Але для деяких, навіть якби їм повернули б ці активи сьогодні, довелося б або відновлювати їх, або відмовитися від них, нагадує WSJ.

"Металургійний комбінат "Азовсталь", наприклад, сильно постраждав під час облоги Маріуполя на узбережжі Чорного моря — міста, яке все ще знаходиться в руках росіян. Величезні соляні шахти на околиці Соледара, міста, в якому за останні місяці сталися одні з найзапекліших боїв., було закрито після обстрілів. У липні російська артилерія знищила великий керамічний завод у східному районі Донецька, який колись продавав плитку по всьому світу", — нагадує видання.

"Росіяни знищують наш промисловий потенціал", — писав тоді в Telegram голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

24 грудня Андрій Чирков повідомив, що він та інженер компанії отримали важкі осколкові поранення внаслідок артилерійського обстрілу Херсона, де він у цей час перебував. Але Чирков заявив, що його компанія перебудовуватиметься.

"Ми не здамося, ми вже вдома", — сказав керівник птахофабрики.

    Реклама на dsnews.ua