• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Експерт розповів, чому колаборантів після звільнення Донбассу буде важко притягнути до відповідальності

Осіб, які співпрацювали з ворогом на окупованих територіях після звільнення цих територій, важко буде притягнути до відповідальності через наявність в українському кримінальному праві схожих норм та через те, що закон не має зворотньої сили

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це під час презентації доповіді "Донбас 2021: Чому за колабораціонізм в Україні нікого не засудять?" розповів Олександр Чебаненко, директор програми «Право» UIF, передає "ДС".

Він зазначив, що у патріотичній частині українського суспільства складається думка, що винних у колабораціонізмі потрібно притягати до відповідальності як за окремий злочин та кваліфікувати як один з найбільш тяжких. Експерт підкреслив, що можна нарахувати більше 20 статей у Кримінальному кодексі, які тим чи іншим чином стосуються колабораціонізму тобто співпраці з ворогом.

За словами Чебаненка, це, зокрема: дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення влади, це посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, державна зрада, тероризм, дезертирство.

Він також назвав дві причини, чому винних у співпраці з ворогом не вдасться притягнути до відповідальності за колабораціонізм:

Перша — це наявність у можливому складі злочину (колабораціонізм) великої кількості суміжних складів злочину.

"Це може призвести не тільки до значного ускладнення кваліфікації, тобто визначення, яке саме діяння, скоєне, а й до "конкуренції" норм, коли особа, в діянні якої є ознаки державної зради, може ховатися за менш тяжкою статтею, такою як колабораціонізм", — сказав Чебаненко.

Другою причиною експерт назвав те, що неможливо притягнути особу до відопвідальності за злочин, який не був таким на момент скоєння.

"Тобто ця норма здебільшого не може застосуватися, навіть якщо вона буде введена в Кримінальний кодекс до дій, що чинилися останні сім років. Таким чином, виділення колабораціонізму в окремий склад злочину та введення в Кримінальний кодекс відповідної статті є неможливим", — сказав Чебаненко.

Нагадаємо, Станіслав Асєєв, експерт з питань окупованої частини Донбасу Українського інституту майбутнього та колишній вʼязень Кремля під час презентації доповіді також розповів, що на сьогодні близько 400 тисяч осіб на Донбасі можна вважати носіями відверто антиукраїнських поглядів.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua